Reklaam sulgub sekundi pärast

RETROGALERII! 15-aastaselt esmakordselt emaks saanud Marju Karin: ei ole mõtet olla hea ühiskonna jaoks

Joonatan Pärn

Marju Karin ja Diana
Marju Karin koos tütre Dianaga 1994. aastal. — FOTO: Erakogu

Juba sel pühapäeval tähistatakse emadepäeva. Kontakteerusime sel puhul Eesti ilusüstide kuningannaks tituleeritud nelja lapse ema ja kahe lapselapse vanaema Marju Kariniga. Karin, kes sai esmakordselt emaks kõigest 15-aastasena, selgitab, kuidas on tema kasvatusnipid ajas muutunud ning mida on ikkagi vaja teha, et olla hea ema!

Karini sõnul iseloomustavad nende peres emadepäeva üllatused ja koosviibimised, kuid tänavu saabub tähtpäev veidi teisiti kui tavaliselt. "Sel aastal on niimoodi, et Diana (Karini vanim tütar) läheb Amsterdami õppima. Kuna ma väga hindan Amsterdami arste ja kirurge, siis mina lähen kolleege vaatama ja tema läheb ennast täiendama. Ju siis teised (lapsed) teevad tagantjärgi (üllatuse)," räägib Marju Karin.

Marju selgitab, et emadepäeva puhul viiakse ta tavaliselt restorani sööma, tuuakse kingitusi ja lemmikasju. "Tihti on nendeks energiajoogid ja teatud asjad, mida tarbin. Nad teavad, et ma ei armasta selliseid üllatusi, kus ma ise olukorda ei kontrolli. Olen selline tüüp, kes tahab ikka teada, kuhu teda tassitakse. Olen ka öelnud, et ei ole mõtet (kingituste peale) kallist raha panna. Mul praegu endal on (raha), siis kui otsa saab, teeme mulle (suuremaid kingitusi)," sõnab ta.

"Ühe korra panid nad (lapsed) mind kirja "aasta ema" tiitlile, aga mina sinna muidugi ei pääse, sest lapsed on eri meestega. Siis ma viskangi nalja, et "Aasta emasid" ja (aasta) inimesi pannakse kogu aeg kinni, et ongi hea (et ei saa tiitlit)," muheleb Karin.

Marju Karin sai esmakordselt emaks 15-aastaselt ning tema noorim laps sündis, kui naine oli 35-aastane. 

"Kui oled noor, pead ära tõestama, et oled hea ja karistad (lapsi) mingite pättuste eest, nii nagu ühiskond ootab. Täna ütlen, et me kõik oleme neid koerusi teinud ja võtan asju palju lihtsamalt. Püüan pigem selgitada ja mitte karistada. Vanasti järgnes karistus mingile teole, aga tegelikult on mõistlik selgitada. Ei ole mõtet olla hea ema ühiskonna jaoks, vaid hea ema tuleb olla oma laste jaoks," selgitab Karin.

"Pere ja lapsed on number üks. Peaasi, et sinu lapsed on õnnelikud ja nende eest tuleb seista, sest nemad on ka viimased, kes su silmad kinni panevad," lisab ta.

Üksildus teeb inimese lõpuks katki.

"Mõtlen, et ema rolli juures on hea, et saad olla kellegi jaoks olemas. Emadus on natuke egoistlik, sest siis saad enesele väärtuslikumat tunnet, kuna keegi sõltub sinust," räägib Marju emaks olemise tagamaadest.

"Ma arvan, et kõige kurvem asi maailmas on olla üksi. Ükskõik, kes see on, olgu see võõras (laps) või oma laps, sel ei ole mitte mingit vahet. Kõik lapsed on lapsed ja kõik emad võivad olla emad. Need, kes on otsustanud, et ei taha olla emad, on teinud oma valiku. Eks nad võtavad koerad ja kassid," lisab ta.

Karini sõnul tuleb lastele seada ikkagi piirid ja teha kindlad kokkulepped.

"Lapsel peab olema kõht täis ja kodu, mille uksest ta saab sisse, ükskõik, mida ta on teinud, kartmata, et kärgid, riidled või kasutad füüsilist vägivalda. Kindlasti peab karistama, aga karistused peavad olema mõistlikud. Last ei tasu panna kuuks ajaks koduaresti, kui sa ise teda kaks päeva seal välja ei kannata," sõnab Karin.

"Lastele tuleb ikkagi seada piirid ja teha kindlad kokkulepped. Kui näiteks kõigile on teada, et 9.30 on uneaeg, siis 9.30 ka uneaeg on. Ja just see, et lapsed saavad sulle helistada ja sa lähed neile järgi, ükskõik, mis nad on teinud ja ei nääguta, vaid mõtled omaenda nooruse üle järele. Kui saame ka ise mõne sigadusega hakkama, tahaksime ju minna koju, kus ei näägutata, vaid võetakse kaissu ja saad maailma eest peitu minna," lisab ta.

Vaata retrogaleriid Marju Karinist koos lastega!

Kommentaarid puuduvad