Reklaam sulgub sekundi pärast

Luksusliku vannitoa planeerimine hea maitse piirides

Sisuturundus

vannitoa
Luksusliku vannitoa planeerimine — FOTO: Vannitubapluss.ee

Luksuslik vannituba on parim paik kehale ja hingele pai tegemiseks. Kuid milline peab olema üks õige luksuslik vannituba  ja kuidas seda planeerida ning ehitada? 

Räägime vannitoa planeerimisest sisearhitekt Anu Toomi ja Vannituba Plussi objektijuhi Imre Naarisega. Anu Toom ütleb hakatuseks ausalt, et olenevalt inimesest võib “luksuslik vannituba” tähendada väga erineva sisekujundusega ruume: “Kõik hakkab sellest, kuidas inimene enda jaoks luksust defineerib. Seega otsus on igaühe enda teha. Kodu on sinu isiksuse peegeldus ja vannituba seda enam. Mida isikupärasem, seda luksuslikum!”

Ta selgitab, et luksus võib väljenduda ühele tellijale ülimas lihtsuses ja boheemluses, teisele lihtsuses koos väljapeetud detailidega. Kolmandale hoopis askeetlikkuses ja minimalismis. Neljandale seevastu pole luksust ilma värvide, kallite kangaste, kulla ega karrata olemaski.

“Kindlasti ei pea olema suur vannituba, et tunda end luksuslikult. Ka väikeses ruumis saab luua intiimse ja meeliköitva ruumi. Kuid mida väiksem, seda olulisem rõhk detailidel. Suure ruumi mastaap on teine ja seal saab suure ideega luksust lihtsamini luua,” julgustab Toom mõtlema kõiki isikliku luksusliku vannitoa peale.

Luksuslik vannituba on kodune spa

Kui luksuslik vannituba võib välja näha milline iganes, siis sisult mõistavad inimesed Toomi sõnul luksust üsna ühtemoodi - vannituba pole pelgalt väike tuba vanniga, vaid pisike kodune spa, kus võib lasta end lõdvaks ning teha kehale ja hingele mitu pikka paid.

“Tihti soovitakse kodusesse spaasse ära mahutada mõnulemiseks mullivann, kiireks pesuks soovitavalt massaažisegistitega dušinurk- või kabiin ja kirsiks tordile ka saun,” kirjeldab Vannituba Plussi objektijuht Imre Naaris koduspa sisustuse maksimumprogrammi. Ühte näidet sellest saab näha Vannitubapluss.ee veebilehel.

Kui aga kõik täiusliku koduspa elemendid vannituppa ära ei mahu, sest näiteks vana kortermaja tüüpprojekt seab omad raamid, tuleb unistust kodusest spast pisut optimeerida. “Näiteks vanni- ja dušinurk on tehtav kaks-ühes lahendsena,” toob ta kogenud praktikuna välja levinud võtte. Naaris lisab, et kui vannitoa algne suurus seda võimaldab või kui käsil on kapitaalremondi käigus ka korteri planeeringu muutmine, saab kõik soovitu reeglina kenasti uude vannituppa ära mahutada. 

Luksus või igapäevasus?

Anu Toom ütleb, et sisearhitekti pilgu jaoks tähendab luksus ennekõike stiili, kõigi sisekujunduselementide omavahelist sobivust ning väljapeetust. Ja kohe selle kõrval ka asjade kvaliteeti ning vastupidavust.

“Mõned asjad lihtsalt peavad hinnalisemad ja vastupidavad olema. Segistid võiksid olla kallima hinnaklassi tooted, et neid ei peaks lähima kümne aasta jooksul välja vahetama,” lausub Toom ja lisab, et profesionaalina peab ta kliendile tagama ka valitud toodete kestuse garantii ja varuosade saadavuse.

“Santehnika ja keraamika lihtsalt peavad vastu pidama ja mitte emotsiooni ajel ostetud saama. Reeglina on brändidel oma odavamad ja kallimad tootesarjad-hinnaklassid. Stiil on luksus, olulised on idee ja stiil. Stiil aga ei pea olema alati kallis. Ehk ka siis luksulik ei pea läbivalt kallis olema, kui rõhuasetused on õigetes kohtades,” õpetab Toom.

Luksuse ja vastupidavuse rõhuasetusest rääkides meenub Toomile ühe kunagise kliendi väga eriline erisoov: “Ja korra mainis mulle üks tellija, et ei soovi oma kodus lennujaama üldkasutatavaid segisteid näha.” 

vannitoa
Sauna ja dushinurgaga vannituba — FOTO: Vannitubapluss.ee

Luksust aitab luua vannitoa planeerija

Nii Toom kui Naaris rõhutavad, et luksusliku vannitoa rajamise plaanidesse on mõistlik kaasata juba eos kogenud vannitoa planeerija, kes oskab näha ka nähtava taha, mõelda kaasa ning soovitada lahendusi. Nii jäävad tüüpilised vannitoa planeerimise vead tegemata. Kahe peale toovad Toom ning Naaris välja rea kohti, kus keskmine isetegija oma planeeringuga pange paneb:

Vannitoa funktsionaalsus

Kasutajasõbraliku vannitoa planeerimine lähtub inimesest ja tema ruumivajadusest ning liikumise loogikast. See on eriti oluline väikese vannitoa korral. Üldiselt on vannitubade algsetes planeeringutes ruumivajaduse ja liikumise loogikaga arvestatud.

Seetõttu tuleb vannitoa funktsionaalsust jälgida eriti siis, kui käsil on vannitoa planeeringu muutmine. WC poti ümber peab olema piisavalt ruumi, et istuvad asjatoimetused saaks end kuhugi ära löömata lõpuni teha. Pistikupesad ja kraanid peaks käima vastasseinas. Rätikunagid dušikabiini või vanni kõrval. 

Vannitoa valgustus

Kui eesmärgiks on luksuslik vannituba, peaks vannitoa valgustus olema rohkem läbimõeldud kui paar laelampi. Sest valgustusel on meeleolu loomisel ülioluline roll. 

Ideaalis võiks luksvannitoas olla kolme liiki valgustust. Hämar meeleoluvalgustus õdusaks äraolemiseks vannis, massažidušši all või saunas. Korralik laevalgusti igapäevatoimingute tegemiseks. Kohtvalgusti peegli juures. Ja kui vannituba on mingil põhjusel aknaga, läheb ka see valgusallikana arvesse.

vannitoa
Dushinurgaga vannituba — FOTO: Vannitubapluss.ee

Vannitoa ventilatsioon

Kuna tegu on niiske suletud ruumiga, ei tohi ka vannitoa ventilatsioon unarusse jääda. Muidu on majas peagi probleemid liigniiskuse ning hallitusega. See omakorda viib mitmete  terviseprobleemideni.

Seetõttu tuleb vannituppa soetada kindlasti piisavalt võimas ventilatsiooniagregaat, mis viib niiskuse sealt välja. Ja vajadusel saab elektrik viia selle sisse-välja lülitamise eraldi lüliti alla, et undamine ei käiks käsikäes valgusega.

Vannitoa plaatide valik

Väga valesti valitud seinaplaadid võivad väiksemasse vannituppa luua luksuse asemel Egiptuse püramiidi hauakambri õhkkonna. Valesti valitud põrandaplaadid võivad viia kellegi libastumise ning kukkumiseni. See pole luks-, vaid loksvannituba.

Seega olgu seinaplaadid sobivad toetama vannitoa avaruse muljet. Samuti peaks nende mõõdud olema sellised, et plaatijal on vaja neid võimalikult vähe lõikuda seinte katmiseks. Põrandaplaatide puhul on peatähtis, et nad poleks libedad, nende muud omadused tulgu peale seda.

Vannitoa aksessuaarid

Kuna luksus peitub ka terviklikkuses, peaks kõikvõimalikud pisidetailid järgima sama stiili. Romantilise pronksikarva retrosegisti juurde käivad samas stiilis ja toonis kapinupud ning rätikukonksud. Pealtnäha pisiasju puudutavaid stiilireegleid, mille eiramine planeeritava luksvannitoa hetkega ära nullib, on teisigi. Sisult taanduvad need kõik aga omavahel kokkusobimatute kalliste asjade kokkuostmisele.

Kuidas käib luksusliku vannitoa ehitamine?

Vannitoa ehitustööd käivad alati ühtemoodi - kõigepealt lammutatakse ruum betoonini paljaks ja seejärel ehitatakse sinna uus sisu sisse,” ei näe Imre Naaris kogenud vannitoameistrina, et ka luksusliku vannitoa ehitamine oleks midagi raketiteaduse laadset.

Naaris rõhutab, et kui koostöös sisearhitektiga või omapäi on paika pandud luksusliku vannitoa stiil, valitud välja konkreetsed materjalid ning tooted ja mõeldud läbi asjade paigutus ruumis, on santehnikutel, elektrikutel ja siseviimistlejatel juba lihtne oma tööd teha.

“Küll aga peaks remondi alguseks olema kõik vajalik ostetud või vähemalt teada, millal netist tellitud kaup kohale tuleb, siis ei võta vannitoa ehitamine ka üle plaani aega,” annab Naaris netipoodlemise ajastu jaoks hea soovituse.

Milliseks kujuneb luksusliku vannitoa hind?

“Stiil luksus, oluline idee ja stiil. Stiil aga ei pea olema alati kallis. Ehk ka siis luksus ei pea kallis olema, kui rõhuasetused on õigetes kohtades,” kordab Anu Toom üle, kui jutuks tuleb luksusliku vannitoa hind. 

“Eks ta sellise harju keskmise funktsionaalse vannitoa omast kallim tuleb. Aga seda mitte niivõrd tööhulga ega tööaja tõttu, vaid kallima hinnaklassi ehitus- ja viimistlusmaterjalide maksumus on see, mis hinda kergitab,” arvutab Naaris.

vannitubapluss.ee

anutoom.com

Kommentaarid puuduvad