Reklaam sulgub sekundi pärast

Tasuta ei saa enam midagi! See armastatud linn hakkab järgmisest aastast päevareisi eest sisenemistasu nõudma

BBC

Veneetsia
Veneetsia — FOTO: 123rf

Hiljuti avaldati teade, et Veneetsiast saab esimene linn maailmas, kus päevareisi külastajatelt hakatakse tasu nõudma.

Viimase kolme aastakümne jooksul on Veneetsiast saanud üks silmapaistvamaid ületurismi ohvreid. Linn tervitab praegu hinnanguliselt 30 miljonit külastajat aastas, mis on palju rohkem kui 50 000 elanikku, kes seda tegelikult Veneetsiat koduks nimetavad. Lisaks peab ka mainima, et rohkem kui kaks kolmandikku külastajatest tulevad ainult päevaks.

Sel kuul teatasid Veneetsia munitsipaalvõimud, et kavatsevad nende probleemidega võidelda vastuolulise sammuga: ühepäevareisijatelt hakatakse küsima 5-eurost sissepääsutasu. Sellega saab Veneetsiast esimene linn maailmas, mis võtab külastajatelt oma alale sisenemise eest tasu. Uudised tasu kohta on tekitanud palju vaidlusi.

Milles siis õieti probleem on?

Lisaks sellele, et ületurism muudab elu ebameeldivaks nii elanikele kui ka turistidele, avaldab see survet linna infrastruktuurile. Sarnaselt sellistes kohtades nagu Lissabon või Barcelona, põhjustab see veneetslasi oma kodudest välja kolima, kuna üürileandjad suunavad oma pikaajalised üürid ümber suure kasumiga lühiajalistele majutustele.

Kuid veele ehitatud linn Veneetsia seisab silmitsi veelgi suuremate riskidega. Turismiplahvatus on suurendanud paatide arvu linna kanalites, põhjustades laineid, mis õõnestavad Veneetsia sajandeid vanade hoonete vundamenti. Kaks aastat tagasi keelas Itaalia valitsus kruiisilaevadel Veneetsia kesklinnas sildumise osaliselt nende suurte laevade hoonetele ja merepõhjale tekitatud kahju tõttu. Eelmise aasta augustis ähvardas Unesco lisada Veneetsia oma maailmapärandi nimistusse, mis on linna säilitamiseks tehtud ebapiisavate jõupingutuste tõttu ohus. Oli selge, et midagi tuleb ette võtta.

Kust tuli idee sissepääsutasu küsida?

2019. aastal kiitis Itaalia valitsus heaks Veneetsia linnavalitsuse esitatud ettepaneku kehtestada ühepäevareisijatele 5-eurone sissepääsutasu. Eesmärk oli panna ühepäevareisijad oma plaane ümber mõtlema, kusjuures idee oli osaliselt inspireeritud Itaalia väikesaartest nagu Ponza, mis võtavad maaletuleku eest tasu. Ettepanek jäeti pandeemia ajal kõrvale ja seda jätkati alles hiljuti. Alates 2024. aasta kevadest katsetab Veneetsia valitsus uut tasu katseperioodil. Veneetsia turisminõuniku Simone Venturini sõnul võimaldab see protsess poliitikakujundajatel maksu katsetada, eesmärgiga muuta see jäädavaks.

Veneetsias on suur ületurismindus
Veneetsias on suur ületurismindus — FOTO: dpa/picture-alliance/Scanpix

Keda uus maks mõjutab?

Sissepääsutasu kohaldatakse üheks päevaks Veneetsiasse saabuvatele külastajatele ja see mõjutab ainult Veneetsia ajaloolist kesklinna (v.a lähedalasuvad saared nagu Murano). Kohaliku omavalitsuse avaldatud reeglite loetelu kohaselt kuuluvad erandi alla ööbivad külastajad, Veneetsia ja Veneto laiema piirkonna elanikud, kohalike elanike pereliikmed, tööle või vabatahtlikuna saabuvad inimesed, Veneetsia ülikoolides õppivad üliõpilased, sportlased, kes külastavad Veneetsiat spordiüritustel ja alla 14-aastased alaealised.

Miks on see mõeldud ainult ühepäevareisidele?

Päevareisijad moodustavad kaks kolmandikku kõigist külastajatest ja koosnevad enamasti suurtest reisigruppidest, kruiisilaevade reisijatest ja ümbritsevast Veneteo piirkonnast saabuvatest inimestest. Udine ülikooli turismigeograafia professori Davide Bertocchi sõnul ei ole ühepäevareisidel Veneetsia jaoks palju majanduslikku väärtust, kuid nad avaldavad selle infrastruktuurile märkimisväärset survet.

Kuidas saavad reisijad Veneetsiat keskonda ja rahakotti säästvamalt külastada?

Veneetsias "säästvat" turismi edendava organisatsiooni Venezia Autentica asutaja Valetia Dufloti sõnul nõuab see lihtsalt pisut uurimistööd. Ta soovitab peatuda mõneks ööks – nii saab näha Veneetsiat peale seda kui ühepäevareisijad on läinud. Võimalusel võiks broneerida kohapealse majutuse, kulutada raha kohalikele restoranidele ja suveniiridele ning valida täielikult litsentsitud kohalikud giidid.

Loe täispikka artiklit SIIT!

Kommentaarid puuduvad