Reklaam sulgub sekundi pärast

Turvatoolide olulisusest, nende valimine ja nende autosse paigaldamine

turvatool
Unsplash.com / Conscious Design

Uue pereliikme sünd toob endaga kaasa mitte ainult uue inimese siia maailma ja uue näo perekonnapildile, vaid paraku ka terve hulga erinevaid asju/tooteid/vahendeid, mis vanematel tahes-tahtmata perre soetada tuleb.

Eriti palju tähelepanu pööratakse üldjuhul õigustatult just erinevatele kaitse- ja turvavahenditele, sest beebi vajab oma õrna ea tõttu palju kaitset; hiljem lisaks ka kaitset selle tõttu, et väikesed lapsed kipuvad võrdlemisi aktiivsed olema ja satuvad seetõttu kõikvõimalikesse (eelkõige vanematele) ootamatutesse olukordadesse.

turvatool
Turvatoolide olulisusest — FOTO: TV3

Turvatool annab turvatunde igas vanuses

Üks kaitsevahend, mille soetamisel ja tüübi valimisel eriti hoolas olla, on turvatool. Turvatool kombineerituna turvavööga on ainus kaitsesüsteem, mis teie võsukest autos kaitseb ning liiklusõnnetusse sattumise korral hoiab. Seetõttu on iga hooliva lapsevanema prioriteediks valida kõige kindlam võimalikest turvatoolisüsteemidest ning veenduda, et ostetud tool vastab kaasaegsetele standarditele, lapse eale ja kaalule, auto kinnitussüsteemile ning et tegu oleks kvaliteetse firma poolt toodetud uue tooliga.

Vastavalt lapse eale ja suurusele tuleb teil turvatooli ostes valida kolme tüübi seast: turvahäll, turvatool ja turvaiste. Esimene neist, turvahäll, on mõeldud kõige väiksematele lastele ja beebidele, teine juba pisut suurematele põngerjatele ja viimane, turvaiste, on sisuliselt lihtsalt istmekõrgendus, mitte eraldiseisev iste, mis on mõeldud nendele lastele, kes peatselt juba sootuks ilma lisaistmeta autos viibida võivad. Kuna lapsed teatavasti kasvavad kiiresti, siis on hea idee osta iste, mille suurust saab osaliselt reguleerida (sest täiesti universaalset istmesüsteemi ilmselgelt olemas pole), et tagada lapsele mugav ja turvaline autosviibimine ka pikkuse kasvades.

Turvatoolide valimine ja nende plussid ning miinused

Turvatooli paigutamine autosse on võimalik põhimõtteliselt kahel viisil: kas ISOFIX süsteemi kasutades või siis turvavööd ja auto tagaistmel asuvat kinnituspunkti omavahel kombineerides. Märkida tasub, et osad ISOFIX süsteemid kätkevad endas ka istme turvavööga kinnitamist, et pakkuda eriti kindlat kaitset. ISOFIX autokinnitus on alates 2006. aastast valmistatud autode puhul saanud standardiks, seega soovitame teil võimalusel soetada endale seda tüüpi kinnitust võimaldav turvatool, et see kindlalt autosse paigaldada.

Lisaks turvalisusele on selle süsteemi eeliseks universaalsus, sest ISOFIX kinnituskohtade olemasolu kombineerituna ISOFIX lapseistme kinnitussüsteemiga peaks tagama sobivuse mistahes autos mistahes vanuses lapsele. Lisaplussiks on süsteemi autosse paigaldamise lihtsus võrreldes kinnituspunkti ja turvavöö meetodi kasutamisele: kuigi kumbki pole kontimurdev töö ega võta üleliia palju aega, on see ISOFIX süsteemi puhul lõppude lõpuks lihtsam, mugavam ja kiirem.

Teine oluline kriteerium turvaistme valimisel on kindlaks teha, et konkreetne tool/iste/häll teie autosse mahuks ja et ka selle paigaldamiseks/eemaldamiseks mugavalt ruumi jääks. Eriti kitsaste ja väheavanevate tagaustega väikeautode puhul võib suuremat sorti istme paigaldamine kohmakas olla.

Kolmandaks ja kõige olulisemaks detailiks, mida lapsele turvatooli ostmisel silmas pidada, on see, et osta tuleb ilmtingimata uus, kasutamata iste. Kuigi kasutatud tooli ostmisele mõtlemine võib tekitada kiusatuse pisut raha kokku hoida või keskkonda vähem tarbimise läbi säästa (kasvavad ju lapsed niikuinii võrdlemisi kiiresti kõigist oma suurustest välja), siis uue turvatooli ostmise olulisus peitub selles, et turvatooli näol on tegu mingis mõttes ühekordse tootega. See tähendab, et kui turvatool on kord õnnetusse sattunud, siis seda enam edasi kasutada ei tohi, kuna istme konstruktsioon võib olla kahjustada saanud moel, mida silm ei märka. Selline iste ei taga teie lapsele enam liiklusõnnetusse sattumise korral täielikku kaitset.

Turvatooli autosse paigaldamine

Nagu öeldud, on turvatooli paigaldamine autosse ISOFIX süsteemi kasutades igati lihtne, lisaks on tootega alati kaasas tootjapoolne juhend selle kohta, kuidas protsess läbi viia ja millele tähelepanu pöörata. Toome igaks juhuks aga uuesti välja, et kindlasti peaks kõik süsteemi tugijalad (kui need on olemas) kindlalt auto põrandale toetuma, turvavööd ei tohiks olla liiga pingul, liiga lõdvad ega keerdus. Eelistatav on alati iste paigaldada auto tahaistmele, mitte esiistmele, liiatigi pole näiteks turvahälle lubatud esiistmele kõrvalistuja turvapadja aktiveerituse korral paigaldada ega last seal transportida.

Istme sõidukisse kinnitamiseks tuvastage esmalt koht, kus täpselt tagaistmetel ISOFIX metallist kinnitusaasad on. Tihti on nende ees metallist, plastikust või riidest kate, mis tuleb eemaldada. Seejärel tuvastage lapseistme ISOFIX kinnitusosa, mille välimus meenutab metallist konksu. Asetage lapseiste oma sõiduki tagaistmele, lükake turvatooli autos oleva ISOFIX aknrukinnituse poole ja jälgige, et ankur ja konks omavahel korrektselt kontakti saavutavad. Kui te istme õigesti ja piisavalt tugevalt kinnitanud olete, siis kuulete te tõenäoliselt ka valju klõpsatust, mis on ette nähtud korrektse kinnitusstaadiumi indikeerimiseks. Lisaks on mitmetel ISOFIX lapseistmetel ka näidik, kohati skaala, mis näitab teile visuaalselt, kas teie lapse autotool on kindlalt ja turvaliselt omal kohal.

Lõpetuseks olgu taas toonitatud, et ISOFIX kinnituste universaalsuse kiuste oleks teil hea mõte enne konkreetse toolisüsteemi ostmist võimaluse korral poes seda oma autosse kinnitada proovida. See aitab vältida segadust tulevikus, näitab, kas iste sobib teie autosse ja on mugav, kindlustab korrektse paigaldusviisi äraõppimise ning annab kindla vastuse küsimusele, kas tooli endaga on kõik korras ja kas see funktsioneerib ettenähtud viisil.

Siiski on väga oluline järgida rangelt kõiki tootja juhiseid ja ohutustehnika reegleid, samuti õigesti paigaldada iste, et tagada teie lapsele autos reisides maksimaalne ohutus.

Info: Autodoc.ee/info/isofix-autokinnitus-ja-alus-lapseistme-turvasusteem

Kommentaarid puuduvad