Reklaam sulgub sekundi pärast

Läbipõlemise nõiaringi sattunud naine: kukkusin rongis kokku, roomasin välja ja kutsusin abi

Tööalaselt korduvalt läbipõlenud Heli Luik rääkis saates „Stuudio“, kuidas ta lõpuks rattalt maha sai ja oma elu elama hakkas. Ta väitis, et paljuski suunas teda aktiivse elustiili ja maksimalismi poole harjumus ja tunne, et nii on äge. "See on teatav eneseteostuse tunne ja kindlasti vajadus meeldida."

Tihti on nii, et pärast puhkust tööle naastes leiame end jälle olukorras, kus tööd on rohkem ning kõik tundub raskem kui see, mida jõuaks ära teha ning tekib justkui "orav rattas" tunne. Kuidas nõiaringist välja tulla? Seda teab Heli, kes ka ise korduvalt läbi põles. Esimest korda kukkus Heli kokku 26-aastasena ja seda rongis, kust ta välja roomas ja endale abi kutsus. Ta oli eelnevalt eiranud kõiki märke, mis ütlesid talle: naine, võta töötempot vähemaks!

„Nii oli küll. Samas pole mul ka praegu kahjuks salarohtu, kuidas seda leevendada. Aga jah, pidin kiirabi kutsuma, sest ühel hetkel keha ütles, et nüüd on see hetk – võta kokku ennast! Kas ma kuulasin? Ei, ma ei kuulanud. Ma tõesti uskusin, et puhkus kohe aitab, aga tegelikult ei aidanud. Ainult korraks.

Heli töötas tol ajal filminduses ja võttis mõneks ajaks aja maha. Paar kuud hiljem kukkus ta aga uuesti üksinda kodus olles kokku. „Sel hetkel oli nii, et järgmisel päeval hakkasid uue filmi võtted ja olin seal tegevprodutsendi rollis, mis on üsna vastutuserohke. Olime teinud tugeva eeltöö, aga sel hetkel sain aru, et tegelikult niimoodi ei tohi teha, vastutustunne teiste inimeste ees hakkas tööle. Otsustasin, et nüüd on kõik. Lähen ema juurde Viljandisse. Põletasin natukene sildu ja uskusin Viljandisse minnes, nüüd ma tean paremini. Nüüd olen kohvikus lihtsalt ettekandja, et see on rahulik hea töö. Läksin hästi püüdliku ja tublina uuesti sisuliselt sama stressirohkem töö peale, hakkasin sommeljeeks õppima, olin tegevjuht seal sisuliselt. Panin täiesti hullu jälle kuni ma jäin rasedaks ja pidin võtma hoo maha."

Millest selline püüdlikkus ja maksimalism? „Äge on. Seo on teatav eneseteostuse tunne ja vajadus kindlasti meeldida. See on sõltuvust tekitav tunne ja ma arvan, et seal on mitu komponenti. Ma tõesti nautisin seda ja naudin siiamaani. Olen harjunud seal sees olema ja olin enne ka väga intensiivset elu elanud. See hakkas mulle meeldima ja ma arvasin, et see on õige."

Saatejuht tõdes, et paljuski sunnib ka hirm rattas olema, et teenida rohkem ja ennast rohkem tõestada.

„Kõik need tunded, et väljapääsu ei ole, nüüd ongi kõik, ma ei saa midagi enam teha, mulle küll siin ei meeldi ja ei sobi see töö, aga ma ei saa midagi teha, kus mind ikka tahetakse..Kõik need tunded on mulle ka väga tuttavad. Kuna ma töötan samal teemal ka kogemusnõustajana, siis tean, et see on hästi läbiv murekoht," ütles Heli ja julgustas ka selliste küsimustega perearsti poole pöörduma.

Vaata lähemalt päises olevast videost! Lisainfot saab ka SIIT.

Kommentaarid puuduvad