Mööbliekspert annab nõu: kirjutuslaud sinu vajaduste ja soovide järgi

Sisuturundus

Kirjutuslaud Country kahe sahtliboksiga
Kirjutuslaud Country kahe sahtliboksiga — FOTO: Unolik.ee

Sobivat kirjutuslauda ei ole alati lihtne leida. Küll aga on võimalik lasta kirjutuslaud enda vajaduste ja soovide järgi teha. Iga kodu on unikaalne ja töö- või õppimiskoha vajadus erinev. Unoliki mööblieksperdid annavad nõu just sinule parima lahenduse leidmiseks.

Eelista puidust kirjutuslauda

Puidust kirjutuslauad on klassikalised, tugevad ja pika eluaega. Need sobivad hästi nii traditsioonilisse kui ka elegantsesse ruumi. On oluline arvestada, et erinevatel puiduliikidel on erinevad omadused, millega enne ostuotsust arvestada tasuks.

  • Tammepuidust kirjutuslaud on klassikaline, tugev ja vastupidav. Tammepuidust laud sobib hästi nii traditsioonilisse kui elegantsesse elamusse.
  • Kasepuidust kirjutuslaud on tugev ja vastupidav, sobides eriti hästi just karkassi materjaliks. Kasepuidust lauad on sageli lihtsad ja stiilsed, mistõttu sobivad need erinevate sisustusstiilidega.
  • Must lepp on tuntud oma pika kasutusea poolest. Mustast lepast valmistatud kirjutuslauad säilitavad oma välimuse ka aastakümnete pärast. See on hea valik stabiilsust ja kvaliteeti hindavale inimesele.
  • Männipuit on võrreldes mitmete teiste puiduliikidega pehmema tekstuuriga ega ole seetõttu kahjustustele nii vastupidav. Männipuidust kirjutuslauad sobivad traditsioonilisse ja looduslikku magamistuppa. Unolik ei paku männipuidust mööblit.
  • MDF-plaat valmistatakse puidukiudest, mida suure surve all kõrge temperatuuri all kokku surutakse. Valmistamisel kasutatakse sideaineid (liime). MDF-plaadist mööbel ei ole üldjuhul vastupidav, mistõttu need kirjutuslauad sobivad pigem lühiajaliseks valikuks. Unolik ei paku MDF-plaadist mööblit.

Kirjutuslaua mõõtmed

Mõtle läbi, kui palju sul kirjutuslaua jaoks ruumi on – milline võiks olla uue laua laius, kõrgus ja sügavus. Rusikareegel on, et laua ja seina vahele peab jääma tooli jaoks minimaalselt 60 cm vaba ruumi.

Kitsamasse ruumi on hea valida väiksem ja nii öelda õhulisem kirjutuslaud. Näiteks peenetel jalgadel laud annab visuaalselt õhulisust ja ruumikust ega mõju robustselt. Siinkohal tasuks eelistada ilma sahtliboksita mudeleid või mõelda hoopis tualettlaua arvutilauana kasutamise peale. Kui vajad siiski ka hoiuruumi, on abi ülemiste lauasahtlite lisamisest. Unolikis saab kõiki mõõtmeid muuta vastavalt mööbli kasutamise ja ruumi eripäradele.

kirjutuslaud
Kirjutuslaud Maddie, riiul Maddie ja tool Nova — FOTO: Unolik.ee

Suures ja avaramas ruumis võib valida laia ja mitme sahtliboksiga kirjutuslaua või lasta teha koguni nurgalaud. Ruumi suurusest lähtuvalt mõtle läbi, kas sul on võimalik kasutada lisariiuleid ja kappe näiteks dokumentide ja raamatute hoiustamiseks. Kui on, siis ehk sa ei vajagi väga palju sahtleid.

Kirjutuslaua disain

Arvutilaua disain on oluline, kuid tasub jälgida ka kirjutuslaua konstruktsiooni. Tugeva konstruktsiooniga täispuidust lauad on vastupidavad ja kestvad. Muud materjalid nagu MDF-plaat ja klaas ei kesta tervet inimpõlve. Unoliki valikus on näiteks kask, tamm, must lepp, saar ja spoonitud puit. Igal puiduliigil on oma unikaalne ilme.

Kirjutuslaua värv tuleks valida kogu ruumi toone arvestades. Kui ostad mööblieseme pikaks ajaks ja planeerid seda aja jooksul ümber paigutada, tasub eelistada klassikalisi puidutoone. Unoliki valikus on puitmööblile kuni 16 erinevat peitsitooni. Peits kaetakse alati ka lakiga. Peits muudab puidu tooni tumedamaks või heledamaks, lakk annab puidule tugevuse ja kaitseb seda. Julgema ja omanäolisema tulemuse saamiseks võib toone kombineerida. Huvitavama tulemuse saamiseks on võimalik värve kombineerida. Näiteks võib tellida valge laua tumedate sahtlitega, musta laua tammepeitsitud pealispinnaga või valgepeitsilise laua mahagonist jalgadega.

kirjutuslaud
Viimistluse valik Unoliki mööblipoodides — FOTO: Unolik.ee

Kirjutuslaua nupud ja käepidemed võiks valida ruumi sisekujundust arvestades. Näiteks kolmekümnendate romantilises stiilis sobivad hästi keraamilised nupukesed kõikvõimalike lille- ja ornamendimotiividega. Et veelgi põnevat aktsenti anda, võib kirjutuslauale lasta sisse freesida erinevaid vorme ja karniise.

kirjutuslaud
Käepidemed ja nupud Unoliki valikus — FOTO: Unolik.ee

Moodsamasse ruumi soovitame valida Maddie kirjutuslaua. Maddie sobib hästi ka disainielemendina, juhul kui sa hiljem kirjutuslaua funktsionaalsust ei vaja. Kui aga otsid kirjutuslauda pikaks ajaks, siis tasub eelistada klassikalisi mudeleid. Näiteks aegumatu disainiga kirjutuslaud Annabel on selleks 100% turvaline valik. Lastetuppa võiks eelistada ümarate nurkadega Jaanika kirjutuslauda.

Kirjutuslaua vajadus, mugavus ja ruumi suurus

Mõtle läbi, kas kirjutuslauda hakatakse kasutama igapäevaseks töötamiseks/õppimiseks või aeg-ajalt internetis käimiseks. Ruumipuuduse või vähese kasutusvajaduse korral võid väga edukalt kasutada arvutilauana aga hoopis tualett- ehk meigilauda. Igapäevaseks kasutamiseks mõeldud laud olgu aga tugeva konstruktsiooniga ja soovitatavalt täispuidust kirjutuslaud.

Töötamise ja õppimise puhul jälgi ka kirjutuslaua kasutusmugavust. Mõtle läbi, kas kirjutuslaua kasutaja on parema- või vasakukäeline. Vastavalt sellele eelista lauda, mille sahtliboks on samal poolel. Näiteks sobib paremakäelisele parempoolne sahtliboks, sest nii on mugavam sahtleid avada ja ka käe toetuspind laual on suurem.

Kui kirjutuslauda kasutavad erinevad pereliikmed, siis võiks arvestada, et igaühe asjadele jätkuks sahtlites ruumi. Kui ühte kirjutuslauda hakkab kasutama mitu inimest korraga, siis tuleks tellida pikendatud laud. Unolikis on kõik mõõdud (pikkus, laius, kõrgus) muudetavad vastavalt vajadusele ja ruumi võimalustele. Loe milliseid võimalusi pakub eritellimusmööbel?

kirjutuslaud
Tualettlaud Kristine peegli ja lisakapikesega — FOTO: Unolik.ee
kirjutuslaud
Saarepuidust tualettlaud Niki — FOTO: Unolik.ee

Kirjutuslaua sahtlid, riiulid ja kapid

Mõtle läbi, kas vajad sahtleid, kapikesi, riiuleid või vaid pinda arvutiga töötamiseks. Kui sul on vaja paigutada palju dokumente, kirjatarbeid ja muud seesugust, siis tasub eelistada kahe sahtliboksiga kirjutuslauda. Mõõdukas koguses asjade hoiustamiseks sobivad ühe sahtliboksiga variandid. Kui sa veel ei tea kummal pool võiks sahtlid asuda, siis võid valida liigutatava sahtliboksiga kirjutuslaua Tanel. Ratastel liigutatav sahtliboksiga laud on hea valik ka juhul, kui seda kasutab mitu inimest. Näiteks eelistavad paremakäelised, et sahtlid asuksid paremat kätt, kuid vasakukäelistele on sageli mugavam vasakul poolel toimetada.

Sahtlitel on erinevaid avamisviise. Unolikis saab valida käepidemetega või nupppudega kirjutuslaua sahtleid, aga ka sissefreesitud niinimetatud näpusahtlite või puutega avamise vahel. Väga oluline on sahtli siinide kvaliteet. Isesulguvad ehk tandem siinid on töökindlamad ja kaasaegsemad, mugavamad ja palju vaiksemalt sulguvad. Unolikis on kõik sahtlid tandem siinidel. Sahtli põhjad võivad olla tehtud erinevast materjalist – see mõjutab sahtlite kandevõimet. Levinumad on papist või vineerist põhjaga sahtlid. Vineerist sahtlipõhi on tugevama kandevõimega.

Unolikis saad eritellimusena ise öelda, kas soovid kirjutuslauale sahtleid, riiuleid, kapikest või neid sootuks kombineerida.

Kirjutuslaua taha sobib ergonoomiline tool

Kirjutuslaua taha soovitavad Unoliki mööblieksperdid valida kumera seljatoega ja pehmendustega tool. Näiteks saad Unolikis valida 150 erineva toolikatte seast või tellida hoopis tooli oma kangaga. Vaata Unoliki täispuidust toole. Kindlasti tuleb jälgida ka tooli ja laua kõrguse sobivust, et õlavöötmes pinget ei tekiks. Kirjutuslaua standardkõrgus on 75cm. Sageli kurdavad pikemad inimesed ebamugavust standardkõrguses laua puhul. Unolikist aga saad tellida vastavalt kõrgema või madalama laua.

Parim asend kirjutuslaua taga töötamiseks on, kui õlad on vabalt ja küünarvarred toetuvad lauale. Kirjutuslaua ja rindkere vahele võiks jääda rusikasuurune vahe. Loe kuidas valida tooli?

kirjutuslaud
Täispuidust toolid, baaritoolid, lastetoolid, tugitoolid — FOTO: Unolik.ee

Kirjutuslaudade valik on küll kirju, kuid eesolevat spikrit kasutades otsustamisega jänni ei jää. Kui sa siiski tunned, et hea nõu kuluks ära, siis külasta Unoliki esinduspoode Tallinnas Järve Keskuses ja Tartus Jõe Keskuses. Unoliki mööblieksperdid aitavad leida parima lahenduse just sinu ruume ja vajadusi silmas pidades.

Kommentaarid puuduvad