Reklaam sulgub sekundi pärast

TAI: täiesti ohutut uimastitarbimist ei ole olemas

Tabletid
Tabletid — FOTO: 123RF

Pärnus toimunud Beach Grindi festival lõppes ühele 20-aastasele noormehele traagiliselt. 8. juulil veidi enne südaööd narkojoobe kahtlusega politseitelki toimetatud ning pärast kohapealset arstliku kontrolli politsei poolt Pärnu arestimajja kainenema viidud noormees suri mõni tund hiljem.

Meedias kirjutati, et noormeest kontrolliti üks kord tunnis arestikambri ukse vaateaknast ja pidevalt ka valvekaamera kaudu. Umbes kella kolme paiku öösel märkas ametnik, et noormees enam ei liiguta, mistõttu kutsuti koheselt abi ja hakati teda kuni kiirabi saabumiseni elustama, kuid paraku ei õnnestunud tema elu enam päästa.

Muu hulgas on ka küsitud, et kas arestimaja on ikka uimastijoobega inimesele õige koht või peaks selline inimene kuni kainenemiseni olema ikkagi haiglas või mujal meditsiinitöötaja valve all? Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste keskuse vanemspetsialist Mikk Oja ütleb, et antud väga kurba juhtumit pole TAI-l hetkel võimalik kommenteerida, sest neil puuduvad igasugused üksikdetailid juhtunu kohta. "Küll kehtib uimastite tarvitamise puhul üldine soovitus mitte tarvitada uimasteid üksi ega jätta hädas inimest üksinda ning alati kutsuda abi."

Täiesti ohutut tarvitamist pole olemas

TAI rõhutab, et kõige ohutum viis uimasteid tarvitada alati neid üldse mitte tarvitada. Täiesti ohutut tarvitamist ei ole olemas. "Kuid kui keegi seda siiski otsustab teha, siis palun järgige ohutuma tarvitamise põhimõtteid. Sageli tarvitatakse uimasteid just koos sõprade ja kaaslastega, kes on ühtlasi oluliseks infoallikaks seoses uimastitega. Alati tuleks enne millegi tarvitamist veenduda, millise ainega on üldse tegu, kuidas ta mõjub ja kuidas see sobib mõne muu uimastiga. See kehtib nii enda kui sõprade kohta. Oluline on oma sõpradele teada anda, kui sa midagi tarvitad, et nad teaks paremini sind aidata kui midagi juhtub. Üksteisega tuleks arvestada, mitte survestada kedagi midagi tarvitama, sest inimeste taluvus on väga erinev. Kasuks tuleks muidugi, kui keegi seltskonnast oleks kainem," selgitab Mikk Oja.

Inimest ei tohi üksi jätta

"Jälgida võiks, et sõbrad jooksid regulaarselt vett. Olenevalt palavusest ja kehalisest tegevusest 1-2 klaasi (250-500 ml) tunnis, mitte rohkem ega vähem. Mineraalvesi on eriti soovitatav. Lisaks on eriti soovitatav mitu päeva kestva festivali puhul vahepeal puhata ja süüa, sest ilma selleta mõjuvad uimastid inimese tervisele palju kahjulikumalt," ütleb Oja ja rõhutab juurde, et kui tundub, et seltskonnas on kellelgi halb, ei tohiks teda tähelepanuta või üksi jätta ja vajadusel alati abi kutsuda, sest kokkuvõttes on oluline luua just turvaline ja usalduslik keskkond, kus inimesed üldse julgeksid abi küsida ja rääkida ka sellistel teemadel nagu illegaalsed uimastid. Nende teemade varjamine ainult suurendab kahjusid.

Kas tead, millega tegu?

TAI toob välja, et uimasteid on väga palju erinevaid ning palju eestikeelset infot leiab lehelt narko.ee. Festival on väga intensiivne keskkond, kus ka sellised uimastid, mida inimene on varem tarvitanud, võivad mõjuda teistmoodi. "Eriti mittesoovitatav on uute ainetega eksperimenteerimine sellises keskkonnas. Enne mõne uimasti tarvitamist tuleb alati uurida, millega on tegu. Kui on otsustatud tarvitada, on mõistlikum alustada väikesest proovikogusest, et aru saada, kuidas see uimasti mõjub või tegemist on hoopis teistsuguse mõjuga, kui oodati."

Tõsiseks murekohaks on ka väga levinud uimastite segatarvitamine, kasvõi alkoholiga. Enne seda tuleks samuti välja selgitada, kuidas konkreetsed uimastid üldse omavahel mõjuvad, sest valdav enamus üledoosidest on alati seotud mitme uimasti korraga tarvitamisest. Kõige ohtlikum on erinevate depressantide (alkohol, rahustid, valuvaigistid, GHB, ketamiin jm) omavahel segamine.

Kommentaarid puuduvad