Reklaam sulgub sekundi pärast

Suured nõuded väikses kirjas: halva tervisega vanaproua ei saa mobiililepingut lõpetada

"Sotid selgeks"

Mareki 84-aastane ema pole tervislikel põhjustel juba ammu kasutanud mobiiltelefoni ning see lebab väljalülitatult sahtlipõhjas. Leping teenusepakkujaga tiksub aga edasi ning igakuiselt võetakse arvelt raha maha. Nagu selgub, pole halva tervisega vanaproua lepingu lõpetamine sugugi lihtne ettevõtmine.

"Sotid selgeks" ja Marek Lindmaa süvenesid järjekordses saates väga tõsisesse, ent samas väga lihtsasse probleemi. Samuti võiks seda nimetada väikses kirjas olevaks suureks probleemiks. Kas ja kuidas on võimalik lõpetada eaka inimese teenuselepingut mobiilioperaatoriga, kui inimene ise pole võimeline seda tegema?

Me kõik oleme elu jooksul sõlminud mõne lepingu. Kui lepingu tavapunktid on kenasti suurte tähtedega paberil, siis lepingu lõpetamise tingimused tavaliselt väikeses kirjas lepingu tagaküljel. Just sarnase olukorraga seissab silmitsi 84-aastase proua Viivi poeg Marek. Saatega võttis ühendus Mareki hea sõber Andres, kes on võtnud enda südameasjaks Marekit ja ta ema mures aidata.

Aastakümneid Telia klient olnud Viivi pole tervislikel põhjustel võimeline enam telefoni kasutama, mistõttu lebab telefon välja lülitatult juba üle aasta sahtli põhjas. Et mitte arveid tühja maksta, otsustas poeg Marek ema lepingut teenusepakkujaga lõpetada. Soov osutus aga võimatuks.

"Pojal tekkis soov leping lõpetada, sest ema ei ole enam võimeline seda ise tegema. Ta ei ole võimeline allkirja andma ega kodunt välja liikuma. Sai pöördutud Telia poole. Telia pakkus välja kolm lahendust klienditeenindaja näol," ütles sõber Andres alustuseks. Esimene oli notariaalne volitus, mis langeb ära samadel põhjustel, sest inimene ise ei saa seda sõlmima minna ega allkirja anda ning notari koju kutsumine oleks väga kulukas. Teine variant oleks, et inimene lõpetab lepingu ID-kaardiga internetis. Ka see oleks halva tervisega vanaproual äärmiselt rakendatud ning hetkel on tal vaid Eesti pass. Kolmandas võimalus lepingu lõpetamiseks tekitas jahmatust: lepingu saab lõpetada seoses kliendi surmaga.

Küsimus on eelkõige põhimõtteline, sest summa pole suur, alla kümne euro. Siiski on ka pensionärile see summa oluline. Sõber Andres ütles samuti, et prouas endas see erilisi tundeid ei tekita, sest tervise tõttu on tal raskusi sellest kõigest aru saamisega. Küll aga mõjub see rusuvalt tema pojale. "Hetkel ootab minu arvates ja minu arusaamise kohaselt Telia seda, et klient ära sureks. Siis saab lepingu ära lõpetada."

Marek Lindmaa võttis ühendust Teliaga. Kas ja milline lahendus on siiski võimalik?

Vaata lähemalt päises olevast videost!

“Sotid selgeks” on eetris teisipäeviti kell 20:00 TV3 kanalil ning vaadatav ka SIIT.

Näita 4 kommentaari

Vaatasin saadet 14 mai ja jäi mulje,et saatejuht on ise juba seniilne kui jahub pool tundi juttu uuesti ja uuesti Kui midagi näidata ei ole,siis jätke saade ära aga sellist nämmutamist on kohutav vaadata

Vasta

nõus, et kohutav. Nämmutamine käib. Mis tundeid see Teis tekitab, see küsimus ajab juba öökima. Marek Lindmaa koos oma asjaajajatega tegelikult ei aita oma saadetes enam ammu kedagi. Telefonikaart ju ka ei toiminud enam, ajanud seda ka siis edasi.
Kahju vaadata.

Vasta

Marek peab esitama kohtule taotluse ema Viivi teovõime piiramiseks ja eestkostja hakkamisest, mis ei tohiks olla keeruline, kui ema tõesti enam millestki aru ei saa. Ka saab esitada taotluse ema elukoha vallale või linnale, et nemad asuks Viivi eestkostja, kui Marek ei soovi või ei suuda. Siis saab eestkostja lepingu lõpetada.

Ja tõesti, ema oleks notari juures saanud pojale teha üldvolituse, kui veel kõigest aru sai.

Kui teovõomet vähendatud pole, siis selle vastu, et teised selle inimese eest otsustada ei saaks, peabki seadus kaitsma.

Loodetavasti saatejuht aitab pojal emale eestkostjaks olemist kohtust taotleda.

Vasta

Eestis on endiselt id kaart kohustuslik isikut tõendav dokument, mis peab olema kõigil. Kaasa arvatud 84 aastastel. Koodid sinna juurde ei ole kohustuslikud. Seega täitke seadusest tulenevaid nõudeid.

Vasta