Reklaam sulgub sekundi pärast

Kes on meile oodatud ja kes mitte? Riik plaanib muuta välismaalaste seadust karmimaks

"TV3 uudised" vahendab, et riik plaanib muuta välismaalaste seadust karmimaks, mis tähendab, et tugevdatakse rändekontrolli ning Eestis töötamise reegleid. Siseministri sõnul koostatakse ka nimekiri riikidest, kust tulnud inimesi tõhusamalt kontrollitakse.

Välismaalaste seaduse muutmise eesmärk on vähendada seaduslikku rännet Eestisse nendest riikidest, kust tulles võiks immigratsiooniga kaasneda meie jaoks turvarisk. Ohtlikuks peetakse näiteks Venemaad ja Valgevenet, aga ka riike, mis on seotud islamiga.

„Me seaduses täpsustame n-ö põhjuseid, võimalusi Eestis töötada ja kes siia tulevad. Arvatavasti sisaldab ettepanek ka seda, et me täpsustaks ka seda poolt, et millised dokumente me küsime, kui on oht julgeolekule. Et kõik see kombinatsioonina annab meile võimaluse omada paremat ülevaadet,“ ütles siseminister Lauri Läänemets.

Immigratsiooni kontrollimiseks plaanitakse kasutusele võtta mitmed meetmed, millest osa puudutab ka Eestis töötamist. Kui hetkel võivad välismaalased meile tööle asuda ka C-viisaga ehk turismiviisaga, siis tulevikus oleks õigus vaid D-viisaga, mis on just töötamiseks väljastatud. Näiteks Boltis on ligi pooled kontoritöötajad välismaalased, rääkimata kulleritest ja autojuhtidest.

Bolt Eesti valitsussuhete juht Henri Arras ütles, et tema on kuulnud üliõpilasviisasid puudutavatest aruteludest, mis oleksid suurema mõjuga. „Arutaks seda, kas üliõpilasviisaga tohib ülikooli kõrvalt ka tööl käia, kas tohib ülikooli kõrvalt ka raha teenida, eks see on arutelu koht. Üldiselt on selge see, et ülikooliajal on päris vajalik teinekord ka tööl käia ja eks siin tulebki tasakaal leida.“

Siseministri sõnul on riigil plaanis selgelt välja öelda, millistest riikidest inimesed on oodatud Eestisse elama ja töötama. Koostatakse ka nimekiri riikidest, kus on kõrgenenud terrorismitase ning nende kodanike puhul nõutakse lisadokumente. Läänemetsa sõnul ettepanek töötamise vaatas hetkel õpilasviisasid ei puuduta.

„Kui sa oled Eestis õppimas, siis sa saad tööd teha. Aga kui sa oled tulnud turismi eesmärgil ja saad 90 päeva siin olla ja selle aja jooksul lähed tööle…ma arvan, et tööandjal endal on ka kehv teada, kui ta võtab inimese tööle, kulutab ajalist ja rahalist ressursi ja äkki ühel hetkel ta ei saa seda võimalust Eestis pikemaajaliselt viibida ja peab ära minema. See on ettevõtte jaoks pigem probleem. Ma arvan, et me anname sellega ettevõtjatele ka suurema kindluse,“ ütles siseminister.

Kevadel välisriikides elavate inimeste võrgustiku InterNations poolt avaldatud uuringust selgus, et Eestis elavad välismaalased hindasid väga kõrgelt siinse viisa saamise lihtsust. Võrreldes maailma keskmise ehk 56 protsendiga määrati Eesti viisa saamise lihtsuse tasemeks 80 protsenti.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad