Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas säilivuskuupäeva ületanud toit kõlbab süüa? Kristjan Lüüs proovib ja ekspert kommenteerib

Üldiselt üritavad inimesed "parim enne" kuupäeva ületanud toitu vältida. Kui siis ehk kõlbab vaid paar päeva üle tähtaja läinud toit. Mida aga mõelda mõned kuud kuni kaks aastat tähtaja ületanud toidu söömisest? "Kas see võib endiselt hästi maitsta? "Stuudio" andis võimaluse Kristjan Lüüsile proovida ja eksperdile kommenteerida.

Jutt ei käi mitte ainult kauaks kappi või sahtlisse unustatud söögipoolisest, vaid on olemas lausa poode, kes pikalt realiseerimistähtaja ületanud toiduainetega kauplevad. Kuidas tekkis kahel noorel mehel aegunud toidukaubaga kauplemisest? Balti Jaamas asuvas poes aegunud toidukaupasid müüva poe operatiivjuht Oliver Sebastian Lamp ütles, et idee tuli teistelt sarnastelt ettevõtetelt. Tegevjuht Joosep Kaljula lisas, et Eestis on realiseerimiskeskus, kes füüsiliste kauplustega sarnast asja teeb. "Meie keskendume peamiselt ikkagi e-poele."

Poodides on kaupadel tavapärasest palju odavamad hinnasildid. TV3 reporter uuris, kas sellist toitu on ka ohutu tarbida. "Alguses võib-olla oli tõesti natukene skeptilisust näha, aga arvestades hinna- ja maksutõususid, siis inimene väga ei muretse, et natukene aega "parim enne" on möödas.  Kõige vanem kaup oli poes kaks aastat "parim enne" ületanud Tic Tac. Reporter tõdes pärast proovimist, et tema vahet ei tee.

Kuidas on inimestega tänaval, kas nemad julgevad mitu kuud vana toodet proovida? Kristjan Lüüs pakkus välja, et "parim enne" kuupäev võib olla poodidele vajalik selleks, et uuemaid tooteid ette tõsta ning et tegelikult kehtivad tooted palju kauem. Pärast šokolaadi maitsmist tõdes Lüüs, et maitses midagi erilist tunda ei andnud.

Kuid kas ka eksperdid annavad (teatud juhul) "parim enne" tähtaja ületanud toidu söömisele rohelise tule? "Nagu "parim enne" ütleb, siis süüa võib, aga nad ei ole enam nii head, kui värskena. Aga mis määrab ära säilivusaja, on esiteks toidu koostis. Kas see sisaldab palju valku ja rasva näiteks, mis võivad laguneda ja millest võib tekkida komponente, mis maitset mõjutavad või siis lausa tervisele ohtlikke ühendeid," ütles TalTechi keemia- ja biotehnoloogia instituudi vanemteadur Signe Adamberg.

Sootuks teine on lugu aga "kõlblik kuni" märgisega. Adambergi sõnul pannakse "kõlblik kuni" silt peale toiduainetele, mis sisaldavad piisavalt niiskust, et seal saavad toimuda biokeemilised protsessid, lagunemisprotsessid kui ka mikroobide kasv. Siia kuuluvad lihatooted, värsked salatid kindlasti. Need kuupäevad kõik kehtivad tervete ja avamata pakendite kohta. Niipea, kui me asjad teeme lahti, siis see kuupäev seal enam ei kehti."

Vaata lähemalt päises olevast videost! “Stuudio” kohta saab lisainfot SIIT.

Kommentaarid puuduvad