Reklaam sulgub sekundi pärast

“Sotsiaaltöötaja ütles, et see pole nende asi!” 62-aastane mees pole aastaid kodust välja saanud

„Sotid selgeks“ käis eelmisel novembril külas 62-aastasel Andresel, kes pole kuus aastat kodust välja saanud ning olukord tema korteris seadis ohtu terve maja. Täna on Andrese olukord juba märgatavalt parem, kuid õue pole ta siiski veel jõudnud ning tõdeb, et ka sotsiaaltöötajaga võiksid suhted paremad olla.

Abivajajate aitamise lahendus ei pruugi tulla kohe ja kiirelt, aga lahendused tulevad. Nii tõdes Marek Lindmaa, kes läks taas kord külla 62-aastasele Andresele, kelle kodu oli ohtlik nii talle endale kui kogu ülejäänud majarahvale. Tänu päästeametnikele ja kohalikule omavalitsusele ning kogukonnale on Andrese kodu saanud hoopis teise ilme.

Ida-Virumaal 900 elanikuga Püssi linnas elab 62-aastane Andres, kellel käis Marek Lindmaa külas ka eelmise aasta novembris.

Täna Andrese elutoast avanenud pilt on võrreldes eelmise korraga hoopis teistsugune. Kadunud on palju prügi, kastid ja kotid teab mis asjadega. Säärane vaatepilt oli üllatav ka kogenud päästeametnikele.

Kuna olukord oli ohtlik, sai päästeametnik Andresega kokkuleppele ning koostöös vallaga veeti mehe korter kergesti süttivatest asjadest tühjaks. Kõik aastate jooksul kastidesse ja kottidesse kogunenud riided viidi minema, samuti asjad, mis takistasid Andrese liikumist ja päästjate korterisse jõudmist.

Andrese kodus tehti n-ö puhas vuuk ja ta tunnistab, et veidi on tal ikka kahju ära viidud asjadest, kuid vähemalt on kodu korras ja turvalisem. Peagi peaks korda saama ka köök ja tulema eraldi pesemisvõimalused.

Õnneks toodi valla poolt Andresele ka uus radiaator, eelmine oli ekstreemselt tuleohtlik ning oli puhas õnn, et ei tekkinud lühist, mille tõttu oleks tekkinud tulekahju. Valla poolt toodi talle ka rulaator, et kuus aastat väljas mitte väljas käinud mees saaks minna õue värsket õhku hingama. Samas tunnistas Andres, et veel pole ta julgenud õue minna.

Kokkuvõtvalt saab öelda, et Andrese jaoks terendab tunneli lõpus valgus.

Hooldekodusse keeldub Andres täielikult minemast, samas pole vald talle eraldi hooldajat siiski määranud. „Ma sotsiaaltöötaja käest küsisin, nad ütlevad, et see pole nende asi ja ela kuidas tahad,“ ütles Andres ja lisas, et pensioni toob talle eksabikaasa.

Marel Lindmaa tõdes, et õnneks on olemas äärmiselt häid ja abivalmis inimesi, kellest üks on Ida päästekeskuse ennetuspartner Liina Järvi. Andres peab teda oma kaitseingliks ja on väga tänulik, et üks võõras inimene teda selliselt aitab.

Siiski pole kõik Andrese kinnitusel läinud ladusalt. Ta väidab, et valla sotsiaaltöötajaga on tal endiselt suusad ristis. Kui varasemalt paigutati Andres hooldekodusse, aga ta tuli sealt ära, et oma kodus elada, siis on antud teema jälle päevakorda kerkinud.

“Sotid selgeks” on eetris teisipäeviti kell 20:00 TV3 kanalil ning vaadatav TV3 Play keskkonnas.

Kommentaarid puuduvad