Reklaam sulgub sekundi pärast

Kohutav! Navalnõi sõber paljastab, millistes vanglatingimustes surnud opositsionäär elama pidi

Teisipäeval, 30. aprillil eetris olnud "Laseris" rääkis oma loo Aleksei Navalnõi lähedane sõber Jevgeni Feldmann. Ta tõdes, et Venemaal on jätkuvalt kasutusel gulagi vanglasüsteemid ning sealsed tingimused on ebainimlikud. Ühes Venemaa karmimas Harpi vanglas oli ka Navalnõi.

"Laser" sai Riias kokku Navalnõi sõbra, pressifotograaf Jevgeni Feldmaniga, kes jutustas Marii Karellile, et Navalnõi oli tema lähim sõber, kes Venemaal vangis oli. Mees tõdes, et just ajal, mil Navalnõi oli vangis, muutus nende suhe lähedasemaks. "Enne seda oli meil pigem töine suhe. Ma pildistasin kõike temaga seonduvat," sõnas Feldmann.

Koos Aleksei Navalnõiga suri paljude venelaste jaoks lootus ka demokraatlikust ja vabast Venemaast. Harpi vangla, kus viibis ka Navalnõi, on osa gulagi-süsteemist, mis rajati Nõukogude ajal. Vangla olud on nii karmid, et Nõukogude ajal suri gulagi vangilaagrites 2 miljonit inimest

Kui väljas oli talviti -30 kraadi, siis olid kongid jääkülmad. Haigestumise korral keelduti Navalnõile arstiabi andmast. Vastupidi - talle süstiti mingit asja, mille kohta öeldi antibiootikum, aga mis võis olla ka mürk.

Venemaa vanglates istub üle 400 000 inimese. Elanike arvu kohta on see üks suuremaid näitajaid Euroopa kontinendil. Vangide olme Vene vanglas sõltub loomulikult suhetest ja altkäemaksust. Kui osad vangid saavad kasutada jõusaali ja tellida endale kulleriga toitu, siis teisi hoitakse näljas. Need teised on poliitvangid.

"Kõik, mis sul kongis on, on väike tool ja tualett ja jooksev vesi," rääkis Feldmann. Vangide toitu Venemaal on läbi aegade valmistatud eriti odavast, sisuliselt ära visatavast kraamist. Poliitvange kuulatakse üle pidevalt ja igapäevaselt. Marii Karell rääkis, et selleks tuleb end ülekuulamisruumis lahti riietada, öelda oma nimi, karistus, sünnikuupäev ning karistuse algus- ja lõpukuupäevad.

Poliitik David Vseviovi sõnul hoitakse poliitvange nii karmides tingimustes just seetõttu, et läbi selle saab süsteem neile mõista anda, milline on nende ohtlikuse aste. Just seetõttu on poliitvangid koos näiteks sarimõrvarite ja vägistajatega.

"Laser" on eetris TV3-s igal teisipäeval kell 20.30!