Reklaam sulgub sekundi pärast

Imeline edulugu! “Kallis, sa oled kosunud” saates osalenud eestlanna on kaotanud kümneid kilosid

Elina Martinson
Elina Martinson — FOTO: Erakogu

Elina Martinson on noor naine, kes on tänaseks päevaks kaotanud 70 kilo oma kehakaalust. Ta on laulja, juhib podcasti ning jagab sotsiaalmeedia vahendusel oma kaalulangetamise teekonda.

Te osalesite ,,Kallis, sa oled kosunud” saates paar aastat tagasi. Mida see saade Teile kaasa andis? Kas see täitis oma eesmärki?

Jah, osalesin aastal 2018, nüüdseks juba viis aastat tagasi siiski. Eetris oli vist aastal 2019. Saade andis mulle kaasa eelkõige õppetunde iseenda kohta. Tänu sellele saatele mõistsin, et mul on toitumishäire ja hakkasin selle vastu abi otsima ja tegelema eneseanalüüsiga. Seega võiks öelda, et see saade tõesti andis tõuke eesmärkide täitmiseks, sest tänasel päeval olen oma elu parimas füüsilises ja vaimses vormis.

Mida Teie arvate selliste saadete kasulikkusest? Kas need päriselt ka aitavad inimesi?

Minu isiklik arvamus on see, et hetkel on sellise saateformaadi fookus Eestis pigem siiski show-elemendil, kui päriselt inimeste aitamises. Kuigi, nagu minu enda puhul, aitas saade suunata pilgu iseendasse, seega mingil määral see ju ka aitas.

Kui palju on kaalust alla võtmise puhul vaja tööd teha oma aju ja mõtetega? 

Kaalust alla võtmise puhul on töö ajuga võiks öelda, et 100%, sest nagu öeldakse, on trenni mineku puhul kõige keerulisem teekond diivanilt välisukseni, aga seegi teekond ju algab mõtetest. Niisamuti ka toitumise puhul. Tihti me ei mõtle, mida ja kui palju suhu pistame seni, kuni teksapüksid on kitsaks jäänud või kaalu pealt vaatab vastu ebamugav number, seega kõik algab ikka mõtetest.

Mis on peamine põhjus Teie meelest, miks inimesed, kes soovivad alla võtta, seda siiski kunagi ei saavuta? Või isegi kui saavutavad, siis langevad hiljem tagasi?

Vaatasin just hiljuti sellel samal teemal ühte dokumentaalfilmi. Seal rääkis päris selgelt sellest, et ülekaal ei ole mitte inimese isiklik probleem, vaid ühiskondlik. Mõtleme näiteks korra sellele, kui palju oleme ümbritsetud rämpstoidu reklaamidest. Need pildid ja videod on telekas, bussipeatuste seintel, üle terve trammi, kaubanduskeskustes jne. See info on meile juba alateadvusse salvestatud ja niimoodi teemegi läbimõtlematuid otsuseid toiduvalikute suhtes. Kui kaotame kasvõi korraks fookuse, algab juba keerdtreppi mööda allaminek. See, mida me inimestele näitame ja normaliseerime reklaamide läbi, eriti veel tehes need ahvatlevaks, on meie kõigi probleem, mitte ainult ülekaalulise inimese.

Te olete tänaseks alla võtnud 70kg. Kuidas see on juhtunud? Kaua on see teekond kestnud? Mida Te olete selleks teinud, et nii palju alla võtta?

See juhtus tänu maovähendusoperatsioonile. Nagu mainisin, oli mul toitumishäire, milleks oli ülesöömishäire ehk binge eating disorder. Piltlikult öeldes võtsin endalt ülesöömise võimaluse füüsiliselt ära. Just nagu alkohoolik laseb ampulli paigaldada. Tegin enne maovähendusopile minekut endast kõik, kuid mitte miski muu ei aidanud. 

Teekond on kestnud nüüdseks 1,5 aastat ja võiks öelda, et maovähendusopp oli ainult jäämäe tipp ja väike päästerõngas, et niivõrd suurt massi kaotada. Tegelik töö käib siiski vaimse tervisega, sest iga häire saab alguse just sellest. Nii ka toitumishäired. Need vajavad vaimset tuge ja ravi.

Kui vanalt algas teie kaalulangetamise teekond? Kas Te olete tänaseks jõudnud oma lõpp-eesmärgini? 

Ma olen juba teismeeast alates püüdnud kaalu langetada, kuid ilma pikemate ja püsivate tulemusteta. Valik minna maovähendusopile oli minu jaoks elupäästev. Ma tõesti kardan, et oleksin end hauda söönud, kui poleks seda teekonda ette võtnud. Lõppeesmärgini ma jõudnud ei ole ja ei tahaks mõeldagi, et see kunagi üldse tuleb. Areng kestab elu lõpuni. Hetkel keskendun lihasmassi kasvatamisele ja tegelen palju joogaga. Naudin enda keha! Mis puutub kaalunumbrisse, siis jah, olen sellises kaalus, mis on minu organismile nii-öelda tervislik.

Kommentaarid puuduvad