Reklaam sulgub sekundi pärast

Tipptreener Anna Levandit süüdistatakse õpilaste vaimses ja füüsilises väärkohtlemises

BNS

Anna Levandi
Anna Levandi — FOTO: Delfi/Rauno Volmar

Eesti Antidopingu ja Spordieetika (EADSE) sihtasutusele on laekunud avaldused, kus endised õpilased ja lapsevanemad süüdistavad tuntud iluuisutreenerit Anna Levandit vaimses ja füüsilises väärkohtlemises.

Eliittreeneri kategooriat omav Levandi tunnistas, et pole treenerina veatu, kuid nimetas suuremat osa süüdistustest laimavateks ja absurdseteks, teatasid ERRi raadiouudised.

Sihtasutus ei avalda kaebuste detaile ega kaebajate nimesid, küsimuse lahendamine jäetakse Eesti Uisuliidu juhatusele. «Kaebuse lahendamiseks oleme moodustanud komisjoni, et ära kuulata kõik asjasse puutuvad inimesed,» kirjutas uisuliidu president Maire Arm. Esimene kirjalik kaebus Levandi suhtes laekus EADSE-le vahetult enne jõule. «Selliseid vihjeid ja signaale olime ka varem kuulnud,» ütles organisatsiooni juhatuse liige Henn Vallimäe.

ERR-i info kohaselt hõlmavad süüdistused muuhulgas õpilaste viskamist uiskudega, sülitamist ning verbaalset solvamist. Mitmed õpilased ning nende vanemad avaldasid ERR-ile erinevate episoodide sisu. Kõikide jutust koorub välja sarnane muster – uisutajad lahkuvad Levandi hoole alt vaimselt või füüsiliselt katkisena, peamiselt siirdutakse teiste treenerite juurde, aga mitmel juhul lõpetatakse sootuks karjäär. Kättemaksu või tagakiusamise kartuses on enamik neist valmis rääkima vaid anonüümselt.

ERR-ile teadaolevalt puudutavad mitmed juhtumid 12 aastat Levandi käe all treeninud Eva-Lotta Kiibust. EADSE-le esitatud avalduses seisab, et olümpiahooaja alguses tõstis Levandi treeningkoormusi ning uisutaja jalad ei pidanud sellele vastu, tekkis kõõlusepõletik ja närvikahjustused, mida pärast olümpiat ka opereeriti. "Kauplesime suvel nädala vabaks, aga see polnud piisav, et jalad korda saaksid ja hooaeg vastu pidada. Lisaks pidev surve, et ära kellelegi räägi, ära kellelegi ütle, et sul on midagi viga. Kui aga trennis valu tõttu jalg ei kandnud, siis röökis ja alandas," kirjeldas sportlase B ema. "Lisaks soovitas ta vähem käia arstide vahet, kuna see valu pidi olema kahe kõrva vahel ja arstid teevad oma haletsemisega veel haigemaks."

Jalaprobleemide tõsidust kinnitas ERR-ile ka sportlase füsioterapeut.

"Asi läks ikka nii hulluks, et kümme päeva enne [Pekingi] olümpiat Anna sülitas trennis peale ebaõnnestunud hüpet talle peale, viskas teda uiskudega, tuli lähedale näo juurde ja lõi lähedalt näost napilt mööda vastu pleksiklaasi. Peksis jalaga porte sisse augu jne. Seda vahejuhtumit nägid pealt ka teised Rocca al Mare kooli treenerid ja algse avalduse teinud lapsevanem," lisas B ema.

Sportlase A ema kinnitas ERR-ile juhtunut: "Nad olid pikalt ja väga emotsionaalselt rääkinud. Millest täpselt, ma ei kuulnud, sest seisin üsna kaugel. Ühel hetkel võttis Anna uisud – ma ei tea, kelle omad – ja viskas need tüdruku poole vastu jääd. Sülitamine oli ka. Ma ei näinud, kuhu täpselt, aga nägin seda sülitamise hetke."

Juhtunu ja jalavalude tõttu mõtles sportlane ka Pekingisse sõitmata jätmisest. "Olümpia eel oli ta juba valmis loobuma ning peale seda vahejuhtumit ta ütleski Annale, et jätkab ainult siis, kui saab edasi treenida siis, kui ise ütleb. Seda siis eelkõige vigastusest tulenevalt ja füsioterapeutide juhiste järgi. Olümpial nad praktiliselt ei suhelnud," sõnas B ema.

Pekingi olümpial ütles Kiibus Eesti ajakirjanikele, et oli lähedal olümpiast loobumisele. "Ei hakka päevaliselt täpsustama, mitu päeva enne see oli, aga jah, see ei olnud lihtne. Pidin väga raskeid otsuseid tegema, olin väga lähedal igasugustele rasketele otsustele," sõnas Kiibus olümpial pärast võistluse lõppu.

Artikkel refereeritud BNS-ist ja ERR-ist.

Kommentaarid puuduvad