Reklaam sulgub sekundi pärast

Räppiv õpetaja pooldab streikimist: oleksin väga uhke, kui õpetajad enda eest seisaksid!

Brit Suurraid

Kuigi õpetajate madal palgatase on juba aastaid olnud üheks teravaimaks probleemiks Eesti ühiskonnas, siis ei taha see endiselt mitte kuidagi tõusta ja nüüd räägitakse juba ka haridustöötajate streigist. Värskes "Taavi tahab teada" veebisaates on külas Viimsi Gümnaasiumi "räppiv õpetaja" Reesi Kuslap, kelle hinnangul aitaks õpetajate streikimine ehk paremini probleemi tõsidust mõista.

Kuigi õpetajate töötasu on olnud laialdaselt arutelu all juba aastaid, puudub täna endiselt paljudel inimestel selge arusaam, kuidas õpetaja töötasu moodustub. Reesi sõnul on see standardiseeritud ehk tema kui Viimsi gümnaasiumi õpetaja saab täpselt sama palju palka kui mõne teise kooli õpetaja.

"See ei ole vaid õpetajate probleem või minu isiklik mure, see on tõesti suur mure Eesti hariduse pärast. Igal septembril meil on sadu ja sadu kuulutusi Õpetajatelehes, Facebookis ja igal pool, et me otsime õpetajaid. Meil ei ole kvalifitseeritud tööjõudu ega õpetajaid, keda klassi ette panna. Siis algab kooliaasta ja keegi ikkagi klassi ees seisab, aga probleem on selles, et inimesel pole vastavat väljaõpet, aga keegi tuleb sinna panna ja meie hea hariduse tase kahjuks ei püsi. See probleem on niivõrd laialdane ja see ei puuduta vaid õpetajaid, vaid ka lapsevanemaid, lapsi ja kogu Eesti hariduse tulevikku," selgitab Reesi.

Kuslapile meeldib õpetajatöö, sest see on tänuväärne ja positiivseid emotsioone pakkuv. Ühelt poolt on palju rutiini, ent samas ka palju vahelduvust ning loovust. "See töö pakub mulle väga palju rõõmu ja rahulolu, samas on see väsitav ja vastutusrikas. Toredaid hetki õpetajatöös on nii palju!"

Reesi hinnangul on probleemiks see, et kõik õpetajad saavad sama palju palka ehk alammäära, olenemata sellest, kas neil on kvalifikatsioon või kas neil on mingi kõrgharidus. Reesi ise on juba 10. aastat õpetaja, ent teenib sama palka, mida alles alustav õpetaja. Seega võiks tema hinnangul kaaluda hoopist astmelist palgasüsteemi, kus töötasu tõuseb vastavalt staažile. 

Õpetaja palga alammäär on 1749 eurot brutos ehk kätte saab täiskoormusel töötades umbes 1400 eurot. "Mina töötan ka ülekoormusel ehk mul on rohkem kui täiskoormus ja see ei ole väga tervislik," tõdeb Kuslap ja lisab, et kui ta teenikski vaid alammäära ja ühtegi lisakohustust ei võtaks, siis selle palgaga ta ära ei elaks.

Viimasel ajal on aina enam räägitud ka potentsiaalsest õpetajate streigist. Kuslapi sõnul on streigid vajalikud probleemide tõsiduse teadvustamiseks ja kui seda suudetaks isegi ühe nädala teha, oleks see väga suur asi. "Ma oleks väga uhke õpetajate üle, kui nad enda eest niimoodi seisaksid!"

Mis aga juhtuks siis, kui õpetajad näiteks kuu aega streigiksid? Kuslap prognoosib, et küllap on siis lõpueksamite tulemused tavapärasest kehvemad. "Agaramad õpivad iseseisvalt ja need, kes on nõrgemad, löövad kergemini käega." 

Kui suur peaks olema õpetajate palga alammäär ja kas võiks ka õpetajatel olla võimalus kodukontori jaoks?

Vaata täispikka "Taavi tahab teada" veebisaadet Reesi Kuslapiga videost!

Kommentaarid puuduvad