Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas virtuaalsete kanade müük päästis Saaremaa mahemunade tootja pankrotist 

Taigar Väärtmaa

Tanel Tang on Saaremaa juurtega ettevõtja, kes otsustas oma põllumajanduskarjääris pöörata täiesti uue lehekülje. Senise töötamise asemel teiste heaks, otsustas ta asutada oma ettevõtte. Talle sai aga üsna kiiresti selgeks, et mahekanala rajamine nõuab suuri investeeringuid, mida tal lihtsalt polnud. Kuid just siis leidis Tanel ootamatust valdkonnast päästerõnga – plokiahelatehnoloogia ja NFT kunst. 

Agronoomi haridusega Tanel Tang oli põllumajandussektoris leiba teeninud umbes 20 aastat, enne kui ta kolis tagasi kodukanti Saaremaal, ostis vana lauda ja otsustas, et mahekanalast saab tema järgmine elutöö. Otsust aitas lihtsamaks teha alustava põllumehe toetus, mida Tanel sai 40 000 eurot. "Tuli aga välja, et põllumajanduses pole see suur summa. Selle eest traktorit ei saa, hea kui mõne haakeseadme, ja põllumaa hektar maksab tänapäeval umbes 10 000 eurot," selgitas Tanel naerdes.

Et rajada korralik mahekanala, vajas Tanel rohkem raha. Ta pöördus Maaelu Sihtasutuse poole ja sai laenu 85 000 eurot, mis tõstis tema algkapitali kokku 125 000 euroni. Selle raha eest sai ta osta lauda, vajalikud seadmed ja 1500 kana. "Kui kanad kohale jõudsid ja kõik said maha laaditud, mõtlesin: oh my god, kas nad on hommikuks ikka elus?" meenutas Tanel oma hirmu esimestel päevadel. 

Raha sai otsa enne, kui kanad munele hakkasid

Alguses oli Taneli jaoks suurim probleem, et kanad vajasid sööta, arved tuli maksta, kuid mune, mis tulu tooksid, polnud veel kusagil. Ta jagas oma pettumust ja raskusi sotsiaalmeedias, kus tal oli tekkinud umbes 1500 jälgijat. Ühes postituses märkis ta, et "125 000 eurot on investeeritud, aga mune ei jõua ära oodata. Ettevõte on pankroti äärel, kuna mul pole raha arvete maksmiseks." See aus ülestunnistus leidis tema jälgijate hulgas palju vastukaja ja talle tehti ettepanek müüa "munakrediiti". Selle ette müümisega teenis Tanel üle 3000 euro, mis aitas tal arved tasuda. Munade ette müügiga teenist Tanel enda sõnul veidi üle 3000 euro ja sellega sai ta oma arved tasutud, kuid raha ei jätkunud kauaks. 

Teisel aastal oli tema mahekanala jälle pankroti äärel ning ta jagas oma jälgijatega sotsiaalmeedias justkui hüvastijätu kirja. Kuna fännibaas oli selleks hetkeks kerkinud juba 7500 liikmeni, leidus seal inimesi erinevatest valdkondadest, igaüks pakkus omamoodi lahendust. 

Üks tema jälgijatest soovitas tal pöörduda Eesti iduettevõtte Ignum poole, mis oli tuntud krüptokunsti ja NFT-dega tegelemise poolest. "Kuna kodupank keeldus mulle 10 000 eurot laenu andmast, siis otsustasin luua digitaalsete kanade kollektsiooni koostöös Ignumiga," meenutas Tanel. "Eesmärk oli koguda 65 000 eurot, müües igat digitaalset kana 100 euroga." Esimese nädalaga müüs Tanel 550 digitaalset kana ja järgnevatel nädalatel ülejäänud 100. Hiljem tuli ka teine ring, mille tulemusena sai kanala toetajatelt kokku üle 100 000 euro. 

See raha aitas Tanelil maksta ära arved, avada kohvik ja viia ellu teisigi unistusi. Täna on jõutud niikaugele, et lisaks ökomunadele, valmistab tema pagarikoda kohalikust toorainest küpsetisi ja poelettidel on ka samadest kanamunadest majonees.  Kas rasked ajad on lõplikult möödas, Tanel ei oska öelda, kuid ta on tänulik, et ta selle teekonna ette võttis. "Ma olen nelja aastaga teinud kuue aasta töötunnid, puhkus on olnud olematu. Sa pead mõnikord hüppama üle oma varju, kuid sa teed seda kõike iseenda heaks." 

Vaata lähemalt "Ausalt rahast" videpodcastist!

Kommentaarid puuduvad