Reklaam sulgub sekundi pärast

Spetsialisti hinnang Jüri Ratase kiirele kaalulangusele: inimkeha satub kaalu alandamisel ka stressi

Vasakul Jüri Ratas abikaasaga 24. veebruaril presidendi vastuvõtul / paremal 20. august 2022 Roosiaias
Vasakul Jüri Ratas abikaasaga 24. veebruaril presidendi vastuvõtul / paremal 20. august 2022 Roosiaias — FOTO: ERLEND ŠTAUB/ FOTO: PRIIT SIMSON/DELFI MEEDIA

Jüri Ratas näitas presidendi vastuvõtul tõeliselt muutunud välimust ja aastate parimat vormi. Confido Meditsiinikeskuse toitumisnõustaja Kärolin Vallimäe selgitas lähemalt, kas kiire kaalukaotus on üldse tervislik ja milliseid ohtusid võib see endaga kaasa tuua.

Jüri Ratase välimus on poole aastaga drastiliselt muutunud. Sügisel “Tantsud tähtedega” saates osalemise ajal kaotas mees üle kahekümne kilo kehakaalu. Tervislikkuse pisik jäi mehele külge – ta peab tänaseni liikumist ja tervislikke valikuid igapäevaelus väga oluliseks. Seetõttu on ta saavutanud suurepärase vormi. Kuid kas sellega kaasneb ka ohtusid, seda selgitab lähemalt Kärolin Vallimäe.

Millist mõju annnab kiire kaalukaotus tervisele?

Inimesed otsivad tihti kiireid lahendusi ning kevadel on eriti populaarne see, et ruttu on vaja 10 kg kehakaalust langetada. Ollakse valmis äärmuslikke dieete pidama ja end piitsutama. Kiired lahendused aga üldjuhul hästi ei lõppe – esiteks need tulemused ei püsi ning teiseks mõjutab kiire kaalukaotus tervist. Ranged dieedid jätavad keha toitainete puudusesse, mis põhjustavad vitamiinide ja mineraalainete puudujäägi. Kui keha ei saa toitu, mida ta päriselt vajab, siis mõjutab see omakorda üleüldist immuunsuust.

Nõrgenenud immuunsuus toob kaasa sagedased haigestumised ning pideva nõrkuse ja väsimuse. Kiire kaalukaotus mõjutab ka ainevahetust. Levinud arusaam on see, et kaalust alla saada, tuleb end näljutada. Söögikordade vahele jätmine muudab aga ainevahetuse aeglaseks ning kaal ei pruugi üldse langeda. Uut dieeti alustades võib esialgu tunduda, et kaalunumber lähebki väiksemaks kuid see ei tähenda, et kaal langeks eesmärgi päraselt keharasva vaid hoopis lihaste arvelt.

Kuidas see mõjutab organeid ja üle-üldist seisundit? Kas see mõju võib avalduda ka hiljem?

Kiire kaalulangus võib viia sapikivide tekkele. Kui sapi komponentidele vahel puudub tasakaal, siis tekivad kivid ning äärmuslikult teel kaalu langetamine tasakaalutusse loobki. Kui on kiire kaalu kaotus, siis mõjutab see üle-üldist tervist, mis üldjuhul avaldubki hiljem. Näiteks võivad juuksed välja langeda ning küüned hapraks muutuda. Organism võib tekkida mineraalainete puudus, millest kujunevad välja aneemiad.

Samuti mõjutab kehakaalu langus kilpnäärme tööd. Inimkeha satub kaalu alandamisel stressi, millest on tingitud suurem osa haigusi ning hormonaalseid häireid. Kiire kaalu kaotus mõjutab vaimset tervist, kui esialgu saabki 10 kilost lahti, siis dieedi lõpus süüakse end jällegi üle ning tagasi tulevad kilod võivad olla kahekordsed. See võib viia toitumishäireni, kus toimubki pidev näljutamine ning siis jälle ülesöömine.

Kui palju on üldse tervislik korraga alla võtta?

Tervislikuks kaalu langetamiseks võib pidada 0,5 kg nädalas ehk umbes 2-3 kg kuus. Selline kaalu langetamine ei too kaasa negatiivset mõju tervisele ning ka tulemused on püsivad. Kehakoostise muutuse puhul tulekski pigem seada eesmärk sellele, et soovitud tulemus ka püsima jääks ning selle jaoks on kõige tõhusam tasakaalustatud tervislik toitumine, mis kujuneb elustiiliks.

Kas kaalukaotuse tõttu võib inimene ka teadvuse kaotada?

Kui kaalu langetamist tehakse läbi enese piitsutamise, kus piiratakse toidu söömist või isegi näljutatakse end ja samas toimub ka ületreenimine, siis toob see endaga kaasa jõuetuse ning nõrkuse, sest organism ei ole saanud vajalikke toitaineid ja on tugevas energia defitsiidis. Näljasena langeb veresuhkru tase madalale ning kui see on kestnud pikalt, siis äärmuslikul juhul võib selline seisund põhjustada teadvuse kaotamist kuid siin võib olla seos ka üldise tervisliku seisundiga (nt diabeet).

Kui kaal on kiiresti langenud, mida peab jälgima, mida sööma ja milliseid vitamiine tarbima?

Kui kaal on kiiresti langenud, siis esmalt tuleks konsulteerida perearstiga, kes vajadusel ka vajalikud vereanalüüsid teeb. Analüüside põhjal saab vajadusel ka toidulisandeid soovitada. Toitumise osas on oluline üle vaadata terviklik menüü, millises vahekorras on süsivesikud, rasvad ja valgud. Kui kaalu soovitakse tahtlikult langetada, siis väga levinud on see, et menüüst jäetakse välja süsivesikud. Nende täielik vältimine aga ei ole efektiivne, sest süsivesikute puudusel on ka inimene energiapuuduses. Glükoos on peamine energiaallikas ja inimaju vajab seda pidevalt. Vähemalt 45% päevasest energiast võiks tulla süsivesikutest, kuid oluline on teada, missuguseid ja millises koguses tarbida.

Soovitan eelistada täisteravilja, sest need sisaldavad rohkem vajalikke toitaineid ning tagavad ka stabiilsema energiavoo. Oluline on jahtida küllastustunnet, mida söömise järgselt peaksime tundma. Peamise täiskõhutunde saavutame siis, kui menüüs on lisaks süsivesikutele tasakaalus ka valgud ning rasvad. Viimast ei pea üldse kartma. Rasvade puhul tuleks eelistada kvaliteetseid taimseid rasvaallikaid (avokaado, pähklid, oliivid ning nendest valmistatud õlid). Jälgida tuleks ka asendamatute rasvhapete saamist ehk menüüs võiks olla oomega-3 rasvhapete poolest rikas lõhe, forell, heeringas või tšiiaseemneid.

Mida te soovitate inimestel meeles pidada, kes on oma elustiili sportlikumaks muutnud ja kes on tohutu kiirusega kaalu kaotanud?

Sportlik eluviisis eeldab ka toetavat toitumist, et keha suudaks taastuda ning saaks kätte vajalikud toitained. Füüsilise koormus tõstmisel tekkinud kaalu kaotuse puhul tuleb üle vaadata treeningute ja toitumise suhe. Uued muutused tuleks sisse viia järk-järgult, mis tähendab, et treeningkoormust tuleb tõsta aja jooksul. Sportilikuma eluviisiga alustades võiks kindlasti konsulteerida spetsialistidega ehk personaaltreeneri ja toitumisnõustajaga.

Kui sportilikuma elustiiliga on kaasnenud suur kaalu kaotus, siis soovitan kindlasti üle vaadata oma toidulaud. Suurem füüsiline aktiivsus vajab rohkem süsivesikuid ja valku kui istuv eluviis. Lisaks põhitoitainetele vajab füüsiliselt aktiivne inimene ka rohkem mikrotoitaineid, et tagada hea tervislik seisund. Väga oluline roll on piisaval unel ja puhkamisel. Treenimine ei too kasu, kui seda ei toeta korralik taastumine, mis hõlmab nii toitumist kui puhkust.

Soovin veel südamele panna, et kui on eesmärgiks soov alandada kaalu, siis tuleks uued elustiili muutused sisse viia järk-järgult. Kiired tulemused ei ole sageli püsivad. Teadlik tasakaalustatud toitumine on kõige tõhusam ning meeldivam viis kehakoostise muutmiseks. Soovitan kindlasti nõu pidada spetsialistidega, kes oskavad aidata. Kui kaalu kaotus on aga toimunud nii, et elustiilis pole muudatusi tehtud, siis tuleks kindlasti konsulteerida arstiga, sest kiire kaalu kaotus mõjutab tervist.

Kommentaarid puuduvad