Nõustaja Maria Baydar: just nende nippidega ei mõju aastaaegade vahetumine meie meeleolule nii kõikuvalt

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Karen Harms

Teaduslikult on tõestatud, et sesoone masendus eksisteerib meie füsioloogiliste muutuste tõttu, siis on hooajalise aastaaegade muutusest tuleneva masenduse taga midagi veel. Nõustaja Maria Maydar selgitab lähemalt, mis täpsemalt ja kuidas sügismasendust peletada.

Maria Baydari sõnul tuleb eelkõige mõista, millised uskumused ja harjumused on seotud erinevate aastaaegadega. ''Näiteks suvel lubavad inimesed endale rohkem puhkust, vabadust, lõbutsemist ja elu nautimist. Lapsed on maal vanaema juures või laagrites ja lõpuks ometi on võimalik võtta natukenegi aega iseendale. Inimesed seostavad suve mitteteadlikult elu helgema poole, naeru ja positiivsusega,'' selgitab nõustaja, miks me tihtilugu ennast just suvel õnnelikumana tunneme.

Samal ajal, kui sügis hakkab kätte jõudma, tekib tunne, et nüüd tuleb taas tööle hakata. Tuleb naasta vana ja tuttava elurütmi poole, mis tegelikult õnnelikuks ei tee, kuid mis on nii turvaline ja harjumuslik. ''Kui inimene elaks suuremas osas, vähemalt püüaks elada sellist elu, kus ta ei suru oma tõeliseid vajadusi alla, teeb valikuid vastavalt oma väärtustele ning langetab valikuid südamest, mitte hirmust, poleks ka aastaaegade vahetumine nii kõigutav,'' sõnab ta.

Mis on kolm olulist asja, mida peab tegema, et masendusest hoiduda?

  • Kui märkad esimesi masenduse ilminguid (huvi puudumine, väsimus, liigne emotsionaalsus), siis võta kohe appi märkmik ja kirjutusvahend, et end iseendaga ühendusse viia läbi kirjutamise. Kirjuta vabalt ja loovalt, elades välja kõik kurvastavad ja väsitavad tunded ning mõtted justkui teades, et paberile need kirja pannes saad sa neist vabaks. See on alahinnatud kuid võimas tööriist, mis töötab kui emotsioonide kiirabi.

  • Tegele järjepidevalt enesearenguga ja võta iga nädal kasvõi üks piisavalt pikk hetk iseenda jaoks, et olla lihtsalt iseendaga. Ilma midagi tegemata. Ära raiska oma elu rapsimisele vaid võta aega peatumiseks, et luua rahu ja rahulolu teadlikult. Ära jäta seda juhuse hooleks.

  • Leia üles need hetked, kus stress ja ärevus kasvavad kõige suuremaks. Kui oled teadvustanud neid hetki, saad hakata muutust looma (mitte välima), et sa pikemas perspektiivis ei keerutaks end masendusse või läbipõlemisse.

Nõustaja paneb südamele, et oluline on vahet teha hooajalisel masendusel ja depressioonil. ''Ma ei soovita panna endale diagnoose, sest kindla diagnoosi korral kipub inimene jääma sellesse kinni ja hakkab end defineerima selle diagnoosi kaudu, siis on tervenemine raskendatud. Pigem tuleb kasuks oma seisundi kirjeldamine ja teadvustamine sügavamalt ning siis sellele lahenduse või kõrvalise abi otsimine,'' rõhutab ta.

''Meeleolulangus on tavaliselt lühiajaline ja ajutine meeleolu muutus. See võib olla tingitud erinevatest teguritest, näiteks stress, väsimus, emotsionaalsed reaktsioonid, hormonaalsed muutused või välised sündmused. Meeleolulangused võivad kõigil inimestel aeg-ajalt esineda ja on tavaliselt lühiajalised ning mööduvad iseenesest,'' sõnab Baydar.

Ta kordab üle, et depressiooni iseloomulikeks tunnusteks on püsivad ja laialt levinud sümptomid nagu püsiv madal meeleolu, kurbus, lootusetus ning huvi või rõõmu kaotus tegevustest, mis varem pakkusid rõõmu. ''Depressiooni sümptomid hõlmavad sageli ka söögi- ja unehäireid, väsimust, kontsentratsiooniraskusi, enesetunnetuse või süütunnet. Depressiooni puhul segavad sümptomid tugevalt inimese igapäevaelu,'' lausub ta.

Kui enesetunne on ilmade muutusega tugevalt muutunud, siis nõustaja sõnul on oluline mitte üksi jääda. ''Üksinduses oma murega süvenevad negatiivsed seisundid veelgi enam. Kuid ära ka põgene, püüdes leida ajutist heaolutunnet kahjustavatest valikutest,'' lausub ta ja lisab, et oluline on defineerida oma kehva enesetunde juurpõhjus.

''Leia üles see, mis tegelikult sind masendab ja vajaks sinu elus muutust. Tunnistamisest algab tervenemine. Viimaks, võta ühendust kellegagi, kes oskab sind sinu mures aidata, juhendada ja toetada. Või, kui oled veidi julgem, tee midagi, mis on mugavustsoonist täiesti väljas, kuid mille puhul sa tead, et kui sa selle ära teeksid, tunneksid sa end kõvasti paremini.''

Kommentaarid puuduvad