Reklaam sulgub sekundi pärast

Nakkuskeskuse ülemarst hoiatab: puukentsefaliidi viiruse vastu spetsiifiline ravi puudub

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf

Eelmisel nädalal jõudis meediasse uudis, et näitleja Sander Rebane sai puugihammustuse tagajärjel nii borrelioosi kui entsefaliidi. Need putukad on kahju teinud paljudele kaasmaalastele ja seetõttu uurisime, kuidas on võimalik selle karmi diagnoosi saamisest hoiduda ja millised ravivõimalused on üldse olemas.

Lääne-Tallinna Keskhaigla ambulatoorse nakkuskeskuse ülemarst-juhataja dr Kersti Kink rõhutab, et puukentsefaliidile on iseloomulik kahefaasiline kulg. ‘’Esimeses faasis ilmnevad kerged gripilaadsed sümptomid: kerge palavik 37-38 kraadi, pea- ja lihasvalud. Need haigusnähud mööduvad mõne päeva jooksul ja inimene tunneb end tervena,’’ räägib ta.

‘’Osadel nakatunutest tekib umbes nädala jooksul haiguse teine faas: kõrge palavik, tugev peavalu, iiveldus, oksendamine, võib esineda tasakaaluhäireid, nägemis- ja kõnehäireid, mälukaotust. Puukentsefaliit on raske kesknärvisüsteemi haarav haigus, mis võib kulgeda erinevate haigusvormidena: meningiit ehk ajukelmepõletik, entsefaliit  ehk ajupõletik, polüradikuloneuriit,’’ selgitab Kink.

Puukentsefaliidi viirus levib puugihammustuse kaudu, kuid harvadel juhtudel võib nakatumine toimuda ka pastöriseerimata kitsepiima kaudu. Puukentsefaliidi haiguse peiteperiood on mõnest päevast kuni paari nädalani. ‘’Kindlasti haigusnähtude ilmnemisel sõltub arsti poole pöördumine inimese enesetundest. Esimene samm on võtta ühendust oma perearstiga. Tõsiste kaebuste korral tuleb pöörduda EMO-sse või kutsuda kiirabi,’’ märgib Kink.

Selgub, et puukentsefaliidi viiruse vastu spetsiifiline ravi puudub. ‘’Ravi on sümptomaatiline, mis tähendab, et leevendatakse haiguse sümptomeid – palavikku ja peavalu. Haiguse esimese faasi puhul kasutatakse samasuguseid võtteid nagu kerge viirushaiguse puhul. Haiguse teises faasis vajab inimene reeglina haiglaravi. Haiglaravi kestus sõltub konkreetsest patsiendist, voodirežiim võib olla vajalik 1-2 nädala jooksul. Palavik on kõrge mitmeid päevi ja ka tugev peavalu kestab pikka aega,’’ sõnab Kink.

Millised ohud võivad entsefaliidiga üldse kaasneda?

Kingi sõnul sõltub gaiguse kulg inimese tervisest ning vanusest. ‘’Mida vanem on inimene, seda tüsilikum võib olla haiguse kulg. Lastel ja noorematel täiskasvanutel kulgeb haigus tavaliselt kergemalt,’’ tõdeb ta. Kuid tema sõnul enamasti haiged paranevad. ‘’Osadel inimestel võivad haiguse põdemise järgselt jääda pikaajalised neuroloogilised jääknähud, milleks võivad olla tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired jm. Vanematel inimestel võib jääda närvisüsteemi kahjustus püsivalt, mis väljendub jäsemete halvatusena, mälu- ja koordinatsioonihäiretena,’’ selgitab ta.

Seega on pärast haiguse läbipõdemist on vähemalt paari kuu vältel soovitatav vältida suurt vaimset ja füüsilist pingutust ning jälgida hoolikalt oma enesetunnet. Puukentsefaliidi läbipõdemise järgselt saab inimene eluaegse kaitse ja puukentsefaliiti korduvalt haigestuda ei ole võimalik.

Puukentsefaliidi vastu on võimalik ka vaktsineerida. ‘’Vaktsineerimise eesmärk on hoida ära raske haigestumine ja haigusega  kaasnevad jääknähud. Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimisel on kindel skeem, mis  koosneb kolmest süstist (kaks esimest tehakse ühekuulise vahega ja kolmas vaktsiinisüst kuni aasta hiljem) ning vajalikud on korduvad vaktsineerimised, mis tehakse iga 3-5 aasta tagant, sõltuvalt vanusest,’’ lausub Kink.

Ta palub meelde jätta, et puuke ei leidu ainult metsas või heinamaal, vaid puugi võib saada ka oma koduaiast või linnapargist. ‘’Seepärast on puukentsefaliidivastane vaktsineerimine soovitatav kõigile täiskasvanutele ja lastele alates esimesest eluaastast.,’’ sõnab ta. Puugid on Eestis aktiivsed üldjuhul aprilli algusest kuni oktoobri lõpuni, mil keskmine õhutemperatuur on üle viis kraadi.

‘’Kindlasti tasub loodusesse minnes pöörata suurt rõhku riietusele. Näiteks on soovitatav panna püksisääred kummikute või sokkide sisse, et puugil ei oleks võimalik riiete alla pugeda. Soovitatav on kanda heledaid riideid, et puuk kohe märgatav oleks ning metsast tulles riided raputada ja duši all käia. Samuti on olemas erinevaid puugitõrjevahendeid nahale määrimiseks ja riietele pihustamiseks. Pärast looduses viibimist tuleks kindlasti keha hoolikalt üle kontrollida,’’ paneb ta südamele. 

Ta lisab olulisena täiendusena, e puuki oma kehal märgates ei ole vaja kohe arsti poole pöörduda. Puugihammustuse korral on oluline puuk esimesel võimalusel eemaldada ning vajalik on järgnevate nädalate jooksul jälgida oma tervist. Arsti poole tuleks pöörduda haigusnähtude ilmnemisel.

Kommentaarid puuduvad