Reklaam sulgub sekundi pärast

Surnud ring? Kodulaenude võtmine on muutunud eestlastele aina raskemini kättesaadavaks

Viimaste aastatega on eestlaste laenuvõimekus märgatavalt vähenenud. Kui enne koroonakriisi sai teatud suuruses laenu keskmise palga eest, siis hoolimata keskmise palga kasvust, saab täna vähem. Kuid uus seadusemuudatus lubab seda muuta.

Viimase pooleteise aasta jooksul on baasintressimäärad kiiresti tõusnud ja see on juba iseenesest laenukeskkonda karmistanud. Kaasa ei aidanud ka reegel, mille kohaselt pidid pangad lisama kaks protsendipunkti kõrgemale intressimäärale. See tähendab, et möödunud aasta novembris tuli teha laenuvõimekuse arvutus 7,7 protsendi juures ja see kärpis oluliselt laenude mahtu.

„Tegelikult laenuvõimekus läheb tagasi sinna, kus see oli enne, kui Euribor väga-väga palju hakkas tõusma. Ehk et pangad arvutasid kuni Euribori tõusuni klientide n-ö riski laenumakset intressiga kuus,“ ütles LHV eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel.

Täna oleme olukorras, kus keskmist palka ehk 1500 eurot kätte teeniv kodanik saab laenu Tallinna linnas kõigest umbes 40 ruutmeetrit elamispinda.

„Kui me võtame näiteks keskmise palga näitel, mis on kuskil 1800 eurot [bruto], siis täna see maksimaalne laenusumma on kuskil 100 000 eurot. Lihtsustades, et kui kliendil ei ole muid kohustusi, tal ei ole lapsi ega ülalpeetavaid. Ehk et kui me võtame, et see 100 000 on maksimaalne laenusumma, paneme sinna juurde miinimum 15 protsenti omafinantseeringut, siis see vara maksumus on kuskil 118 000, ehk siis „mägedes“ täna saab osta 2-3-toalise korteri kesklinnas kahetoalise võib-olla,“ täpsustas Vatsel.

Kevadel toimuv muudatus kasvatab inimeste laenuvõimekust keskmise palga juures umbes 20 protsenti ehk 100 000 euro pealt 120 000 euro peale. Aga uusarendust selle eest ikka ei saa.

„Täna uusarenduse keskmine ruutmeetri hind on kuskil 1200 eurot ehk et kui me jagame need numbrid omavahel, siis tuleb üks väike ühetoaline kokku,“ ütles Vatsel.

Tarbija vaatest tundub igati mõistlik tuua kodulaenu latti allapoole, aga pangad ei oota, et see tooks kaasa tunglemise ostu-müügi turul.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad