Reklaam sulgub sekundi pärast

Sajad miljonid eurod! Ülekaalus eestlased koormavad riigi rahakotti

"TV3 uudised"

Eestlaste kasvav kaalunumber koormab riigi rahakotti väga suurte summadega. Igal viiendal täiskasvanul on mõni ülekaalust põhjustatud haigus ning olukorra tõsidus nõuab kiiret ja efektiivset tegevusplaani.

“Terves kehas terve vaim” – seda tarkust on juba vanast ajast kuulda olnud. Tänapäeval aga toituvad paljud inimesed järjest ebatervislikumalt ning liiguvad vähem. Ebatervislikud eluviisid ei ole aga koormaks mitte ainult inimeste kehale, vaid ka riigi rahakotile.

225 miljonit eurot – see on summa, mis võib riigi rahakotist kaduda, kuna inimesed on enda elustiili tagajärjel ülekaaluliseks muutunud.

„Tuleb iseendale otsa vaadata kõigepealt ja iseendast hakata asja parandama. Loomulikult riik saab sellele kaasa aidata paremate võimaluste loomisega liikumiseks. Ka töökohad saavad soosida liikumist,” ütles TAI juhtivteadus Mall Leinsalu.

Tervise Arengu Instituudi haiguskulu uuringust selgub, et pea veerand miljonit haigusjuhtu on seotud ainuüksi ülekaaluga. Samuti oleks võimalik 650 surmajuhtu ära hoida, kui enda toidulauda rohkem jälgida.

„Seda on üha rohkem nii tervisekäitumise vallas kui ka käitumisteaduste vallas laiemalt väga palju viimase 10-15 aasta jooksul hakatud rõhutama, et keskendume ennetusele. Tagajärgedega tuleb ka tegeleda, aga ennetusega tegelemine on niivõrd palju efektiivsem,” ütles Mõttekoda Praxis tervispoliitika programmijuht ja käitumisteadlane Mariliis Öeren.

Südame- ja veresoonkonna haigused ja diabeet on need, mis enamasti ülekaaluga kaasnevad ning just need haigused on ka riigile peamised kuluallikad. Liigne kehakaal kasvab koos vanusega ning on märgata ka sooliseid erinevusi. Nii on 42% meestest ülekaalus ja 31% naistest.

„Üks asi, mille peale mõelda, et kuidas teha meie keskkond selliseks, et meie käitumine toimuks automaatselt, sest me kasutame igapäevaselt igal pool oma kognitiivset ressurssi. Siin ei ole imestada kui sa lõpuks – võib-olla see käib rohkem täiskasvanute kohta – jõuad pärast tööpäeva koju, et oled nii väsinud, kõige lihtsam ongi võtta midagi ebatervislikku. See hakkab väiksest peale pihta. Mida paremad harjumused noorena tekivad, seda kergem on neid ka suuremana hoida,” lisas Öeren.

Neljapäeval tulid nii Praxise meeskond kui ka haridusasutuste valdkonna inimesed kokku, et arutada, kuidas parandada noorte liikumis- ja toitumisharjumusi, sest iga täiskasvanu elustiil on saanud alguse lapsepõlvest.

„Lasteaed on see koht, kus liikumis- ja toitumisharjumustele alus pannakse koos koduga loomulikult. Võib-olla see ongi praegusel ajal kõige suurem väljakutse, et kuidas neid harjumusi viia ka kodudesse, et ka lapsevanemad järgiksid neid häid põhimõtteid mida koolid ja lasteaiad minu hinnangul väga püüavad järgida,” ütles Harjumaa haridusasutuste terviseedendaja Mari-Liis Valter.

Eesti täiskasvanutest 36% on ülekaalulised ja 26% rasvunud ning vaid iga kolmas on normaalkaalus. Kuidas siis ikkagi saavutada seda, et inimesed elaksid tervislikumalt ja oleksid tervemad?

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad