Reklaam sulgub sekundi pärast

Mis saab edasi? Tuhanded Eesti kortermajad vajavad renoveerimist, aga raha pole kusagilt võtta

TV3 uudised

Euroopa Liit näeb ette, et aastaks 2025 on kõik kortermajad renoveeritud vastavalt energiatõhususe direktiivile. Eestis on renoveerimist vajavaid maju lausa 14 000, kuid tööde teostamiseks korteriühistutel vajalikku raha pole.

Eestis on umbes 14 000 korterelamut, mis vajavad hädasti renoveerimist. Olukord on aga väga nutune, sest rahval pole raha ja renoveerimistoetused on liiga madalad.

Eesti Korteriühistute liidu juhatuse Esimees Andres Jaadla tunnistab samuti, et korteriühistutel on praeguses majanduslikus olukorras äärmiselt keeruline ning renoveerimistoetused peaksid olema suuremad. "See toetusprotsent võiks olla suurusjärgus 50 protsendi ringis ja isegi sõltumata asukohast, sest pension on sama suur nii Valgas kui Tallinnas ehk maksevõime peaks olema sama suur. Nii et oodatakse riigi käest ka toetuse stabiilsust. Täna käivad toetused hüppeliselt. Näiteks 2023. aasta kevadel võeti 80 miljonit päevaga ja tänaseks on aasta möödas. Võiks uus toetusvoor väljas olla, et ühistud saaksid stabiilselt oma arengut planeerida," ütles Jaadla.

Täna on KredExilt võimalik toetust saada Tallinnas ja Tartus 30% korterelamu kordategemise kogumaksumusest. Mujal Eestis ulatub summa 50 protsendini. KredExi esindaja sõnul ei ole kavas lähiajal toetusi tõsta. Aastani 2027 on korterelamute rekonstrueerimistoetusteks riigi poolt eraldatud 330 miljonit eurot Euroopa Liidu raha. KredExi esindaja sõnul peaks tänavune taotlusvoor avanema paari kuu jooksul. "Suurem uudis ja kõige suurem muudatus seisneb selles, et nüüd hakkab ehitustööde peale hankeid korraldama ikkagi riik. Seda ülesannet ei täida enam tehnilised konsultandid, vaid hakkab täitma mingi riigiasutus," ütles KredExi partnersuhete haldur Jana Toome.

Korteriühistutele lisab pinget ka hiljuti Euroopa Parlamendi poolt vastu võetud energiatõhususe direktiivi elluviimine soovitusega kõik majad aastaks 2050 renoveerida. See on aga ebarealistlik, ütleb Jaadla. "Tänase tempoga on raske seda eesmärki saavutada. Tegelikult, kui me loeme ka parlamendi otsust, peab riiklikult tasandil rohkem panustama renoveerimisse."

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad