Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas Kaja Kallas kardab Ungari peaministrit? Brüsselis toimusid tulised arutelud Ukraina küsimuses

Brüsselis oli arutelu all nii Ukraina liikmelisus Euroopa Liidus kui ka eelarvelised väljakutsed, nimelt tahetakse Ukrainale anda 50 miljardit eurot abiraha. Ungari ei taha teiste riikide valikutega aga nõus olla.

Ungari peaminister Viktor Orban ütles, et seatud on seitse eeltingimust [Ukraina küsimuses] ja isegi komisjoni hinnangul pole seitsmest kolm täidetud, seega pole põhjust Ukraina liikmelisuse teemadel läbirääkimisi pidada, isegi mitte neil teemadel arutleda, vahendab "TV3 uudised".

Orbani sõnul peituvad Ukraina kolm vajakajäämist reguleerimist vajavast kohtusüsteemis, korruptsioonis ja puuduvas meediavabaduses. Euroopa Komisjon vabastas täna Ungari jooks külmutatud kümme miljardit eurot. Selle käiguga loodeti Ungarit veenda Ukraina küsimustes järele andma. Kohati oli neil ka õigus, sest Orbán nõustus arutama Ukraina edasist rahastamist, kuid endiselt mitte liitu lubamist. Soome peaminister Petteri Orpo sõnul ei ole Ungari väljapressimispoliitika aktsepteeritav. Liit peab üles näitama oma ühtsust ning Ukrainale tuleb Euroopa Liitu pääsemiseks luba anda.

„See, mida me otsustame või mida me ei otsusta, on selge signaal Moskvale, Washingtonile ja Pekingile. Ja sellepärast me peamegi otsustama toetada Ukrainat,” ütles Soome peaminister Petteri Orpo.

Peaminister Kaja Kallase sõnul tuleb Brüsselist mingisuguse kokkuleppega lahkuda ning aega venitamiseks pole. „See on kindlasti halb signaal. Loodan, et suudame kokkuleppele jõuda, vähemalt mõnedes küsimuste all olevates detailides,” ütles Kallas. Kallaselt uuriti muu hulgas ka seda, kas ta kardab Orbanit. Kallas vastas et ei ning kõik liidrid proovivad laua taga üksteise muresid kuulata.

Leedu president Gitanas Nauseda mõistab Ungari ühehäälsus põhimõtte proovile panemist, kuid nendib, et seda ei tohi vääriti kasutada. Vastaval juhul hakkab üha rohkem liikmesriike küsima, miks me ikkagi langetama otsuseid konsensuse alusel. Nii nagu praegu käivad tagatubades jutud Ungarilt hääleõiguse äravõtmise ümber. „On väga oluline seda põhimõtet järgida, kuid me ei tohiks seda põhimõtet kuritarvitada ning peaksime seda kasutama õigesti ja väga kindlalt,” ütles Nauseda.

Millised otsused ülemkogul kahe päeva jooksul lõpuks vastu võetakse, on veel vara öelda. Lootust ei maksaga heita, kuigi Orbani vastus küsimusele, kas Ukraina osas langeb Ungari liisk ehk järgmisel aastal just palju lootust ei süsti.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad