Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas abistatud enesetapp tuleks seadustada? TÜ arst: enne tuleks parandada ravi kättesaadavust

"TV3 uudised"

Hiljutise Tartu maakohtu juhtumiga seoses uuris "TV3 uudised", kas üldse ja millal võiks abistatud enesetapu teenuse pakkumise legaliseerida ka Eestis. Tuntud õigusteadlase arvates võiks see lubatud olla, kuid TÜ arsti sõnul peaks sellele eelnema kindlasti korralik palliatiivravi kättesaadavus kõikidele vaevuste all kannatajatele.

TÜ kliinikumi eetikakomitee liige ja anestesioloog dr Katrin Elmet ütles "TV3 uudistele", et surmaga leppimatuid inimesi on Eestis piisavalt palju. "See võib tekitada ühiskonnas tõsiseid konflikte, kui me eutanaasia ja assisteeritud enesetapu legaliseerime."

Eutanaasia tähendab seda, kui arst süstib surmahaigele patsiendile medikamenti, mis toob kaasa kiire ja valutu surma. Sel nädalal Tartu maakohtus lahenduse saanud Paul Tammerti juhtumis räägiti aga abistatud enesetapust. Sel puhul lõpetab surmahaige oma elu ise, kasutades selleks kõrvalist abi.

"Kumb roll oleks vastuvõetavam? Kas see, et sa võtad püstoli ja tulistad teist inimest või see, et sa annad püstoli teisele inimesele, et ta tulistab ennast ise? Need on väga erinevad asjad. Lõpp on loomulikult surm, aga ühel puhul inimene ise surmab ennast, kuigi abistatult," selgitas dr Elmet ja lisas, et abistatud enesetapp peaks olema esmajärjekorras lubatud, kui surmamisvõimalused Eestis arutluse alla tulevad.

Ka õigusteadlane professor Jaan Ginter nõustub, et sellise regulatsiooni järgi näib tõesti vajadust olevat. "Kui abistaja pakub ainult vahendid, siis see on mitmes riigis väga kenasti lubatud ja see võiks ka meil olla lubatud, kui ta oleks reguleeritud. Aga lihtsalt ei ole regulatsiooni, keegi ei ole selleks luba saanud."

Tänavaküsitlus Tartu tänavatel näitas, et inimesed pigem pooldavad abistatud enesetapu seadustamist.

Kõige esimene samm abistatud enesetapu legaliseerimisel peaks olema palliatiivravi kättesaadavuse parandamine. Dr Elmeti sõnul on tegu meditsiinivaldkonnaga, mis tegelebki vaevuste leevendamisega. "Kujutage ette, kui riigis ei ole piisavalt kättesaadavat palliatiivravi ja me legaliseerime surmamise teenuse, siis siin on väga suur vastuolu."

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.