Reklaam sulgub sekundi pärast

Trellid ei peata! Vanglas viibiva Aivo Petersoni erakond mässab vaikselt, aga järjekindlalt edasi

"Laser"

Hetkel riigireetmise süüdistusega vanglas viibiv Kremli-meelne Aivo Peterson kandideerib Europarlamenti. Kes on tema suurimad toetajad ja mis seos on neil Vene eriteenistustega? Kohtuprotsess meenutab tihti šõud, kus kohtualune naeratab toetajatele ning tihti ilmub sinna ka mõni segaja, kes tuleb jõudu kasutades saalist välja viia.

Hoolimata sellest, et Eesti kõige Kremli-meelsema erakonna "Koos" üks juhtidest viibib juba aasta kinnipidamisasutuses ja teine põgenes sama saatust kartes Krimmi, mässab erakond vaikselt, ent järjekindlalt edasi, levitades kahtlase väärtusega sõnumeid.

"Vaatame, kuidas situatsioon Eestis areneb ja mida see meile kaasa toob," ütles Venemaale põgenenud "Koos" parteijuht Oleg Ivanov videoloos.

Erakonna sõnumid päädisid sel kevadel teatega, et nad esitavad Europarlamendi valimistele kandideerima oma juhi Aivo Petersoni, mis sest, et ta vangimajas istub. Milliste vahenditega erakond "Koos" vaikselt Eesti riigis meelsust Kremlile sobivaks krutib, sellest räägib "Laser" oma järgmises loos.

"Kreml, Vene eriteenistused ja organiseeritud kuritegevus on põimunud täielikult läbi. Kus lõppeb üks ja algab teine, seda on tihti võimatu eristada. Aga poliitika, mida aetakse, on üks. See on Venemaa suurriikliku staatuse kinnistamine ja mõju suurendamine," ütles kaitsepolitsei endine juht Arnold Sinisalu.

Kohtuprotsess Harju maakohtus riigireetmises süüdistatava Aivo Petersoni ja tema kaaslaste üle on tihti nagu šõu. Aivo Peterson tervitab rõõmsal toonil kohtusaali saabunud ajakirjanikke erinevatest maakondadest. Samuti on kohtuistungile tulnud tema pooldajad erakonnast. Kuivõrd on Petersonile seatud suhtlemiskeeld, ei või temaga üle kohtusaali enne protsessi algust mõtteid vahetada. Seda teab loomulikult ka Peterson, ometi asub ta muu hulgas aktiivselt suhtlema ka "Laseri" meeskonnaga.

Riigiprokurör Triinu Olev ütles, et Aivo Petersonile esitatud süüdistus seisneb tema Vene Föderatsiooni abistamises Eesti Vabariigi vastases tegevuses, täpsemalt Vene Föderatsiooni mõjutustegevuses. "Tulenevalt sellest, et see menetlus on hetkel pooleli, on prokuratuur taotlenud ja kohus ka hetkel rahuldanud lisapiirangute ehk suhtlemiskeelu kohaldamist. Prokuratuur heidab Aivo Petersonile ette seda, et ta planeeris luua tsiviilkaitse üksuse, mis on sarnane sellisele üksusele, mis varasemalt on tegutsenud Ukrainas Donbassis. Oma sellise tegevusega ta abistas Vene Föderatsiooni."

Enne veel, kui kohtuistung saab alata, asub Aivo Petersoni poliitvangiks nimetav meeleavaldaja ja toetaja Almar Gluštšenko kohtuniku saali astudes Petersoni kaitseks aktiivselt sõna võtma. Enne seda ütles ta saatejuht Marii Karellile, et on põhimõtteline vaps. Palvest vaikida mees keeldub ning seetõttu katkestatakse kohtuasi ning tema väljaviskamiseks kutsutakse appi turvamehed.

"Laser" on TV3 eetris teisipäeviti kell 20.30 ning järelvaadatav TV3 Play keskkonnast.