Reklaam sulgub sekundi pärast

Kooliõpilased vorbivad kodutöid ChatGPT abil: tulevikus pole õpetajaid vaja, sest masin teeb töö ära!

Kas tehisaju päästab õpetajatekriisi ehk millised tööd võib pedagoogi eest ära teha masin? Võib eeldada, et õpilased on hoogsalt valmis innovatsiooniga kaasa minema, kuid kuidas on lood õpetajatega? Seda küsimust uuris järjekordne "Laseri" osa.

Saade "Laser" pani oma Instagrami kontole üles kuulutuse, kus kutsuti õpilasi üles jagama oma koolitöid, mille tegemisel on nad kasutanud tehisaju ehk ChatGPT abi. 24 tunniga laekus sinna hulgaliselt referaate, kirjandeid ja igasugu muid ülevaateid, nende hulgas üks töö, mis räägib elust aastal 2050.

Kuidas peaksid koolid valmistuma ChatGPT tulekuks? "Kõige targem on ChatGPT käest küsida," ütles AI ekspert Aivo Vaske ning esitaski vastav küsimuse ChatGPT 4-le ehk tasulisele versioonile eesti keeles, kuid ei saanudki vastust.

Saatejuht Marii Karell küsis Tallinna 21. kooli kirjandusõpetaja Karl-Henri Käämerilt, kui palju on ta saanud õpilastelt töid, mis on ilmselgelt AI abil kirjutatud. "Mul on saanud kolleegid väga toredaid töid, mis on ilmselgelt tehisaju tehtud. Mul on olnud ka niimoodi, kui keegi ei saa piltlikult öeldes aru, mida tähendab veranda, aga kasutab sõnu "transtsendentaalne", siis on ka kahtlane see asi. Seda on ka olnud," ütles Käämer ja lisas et samuti on tema kolleegid katsetanud ja lisanud küsimuse mõne autori luulekogude või elu kohta ChatGPTsse ning kui sealt tuleb lõikude kaupa samasugune tekst nagu õpilase töös, on samuti selge, et tegu on plagiaadiga.

Kas ChatGPT abi kasutamine on keelatud ning tegemist on plagiaadiga? Selle küsimusega mindi haridusministri juurde ning võeti kaasa ka mõni töö, mis just selle abil tehtud. Tehisaju pole ainult tekstiloomeks. Selle abil on võimalik luua ka videoid, pilte, maale ja muusikat. "Laseris" paluti tehisajul luua teose teemal "abstraktne kunst". Tõdeti, et ega kodutöö puhul ei olegi võimalik näiteks pildi puhul kontrollida, kelle või mille tehtud see on.

"Ta on evolutsioonisurve inimkonnale. Kui me ChatGPT tasemelt ise kõrgemale mõtlemistasemele ei arene inimestena, jääme samale tasemele, nagu me seni oleme harjunud – samade oskuste ja võimete tasemele, nagu meil hariduses on – siis mingil hetkel masin asendab meid ära lihtsalt. Meil ei ole tulevikus õpetajaid enam vaja, sest selle töö, mida õpetaja muidu teeb, on võimeline masin ära tegema," haridus- ja teadusminister Kristina Kallas.

Vaata tehisaju puudutavat osa päises olevast videost alates 22:00.

„Laser“ on TV3s teisipäeviti kell 20.30. Lisainfot “Laseri” kohta leiab SIIT!

Kommentaarid puuduvad