Reklaam sulgub sekundi pärast

„Ükski mure ei ole tühine!” Ämmaemand: ohuseisundeid, mida tuleks tähele panna ja jälgida on raseduse ajal palju – Raseduse jälgimise ABC

Sisuturundus

rasedus
Raseduse ABC — FOTO: ITK, Raigo Pajula

Vastavalt Eestis kehtivale raseduse jälgimise juhendile tehakse raseduse ajal erinevaid uuringuid ja analüüse, et jälgida nii ema, kui ka lapse tervist ning avastada võimalikult varakult loote arengurikkeid. Mida võiks tulevane ema teada raseduse jälgimisest ja millised võimalused on selleks täna pealinna ühes suurimas haiglas?

„Eestis on maailmatasemel rasedusaegne- ja sünnitusabi. Oma perinataalabi näitajate poolest oleme vaieldamatult maailma mõistes tipptasemel. Kindlasti on siinkohal üheks oluliseks osaks, kus ja kui kvaliteetselt on jälgitud rasedus,” tõdeb Ida- Tallinna Keskhaigla ämmaemandusjuht Silja Staalfeldt-Rahumägi.

Pole saladus, et esmasünnitajal on sageli rohkem küsimusi kui vastuseid. Milliseid uuringuid on raseduse jälgimiseks vajalikud ja milliseid võimalusi pakub selleks Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) emadusnõuandla?

Meie Ida-Tallinna Keskhaigla emadusnõuandlas tehakse kõigile rasedatele esimesel visiidil ultraheliuuring, et tuvastada raseduse olemasolu, veenduda, et rasedus areneb normaalselt või kas tegemist on hoopis mitmikutega. Esimesel visiidil on oluline kindlaks teha, et ei ole tegemist peetunud või emakavälise rasedusega. Sellest kõigest oleneb raseduse edasine jälgimine.

Järgmine oluline uuring on OSCAR test mis tehakse umbes 11-13 rasedusnädala vahel ja kus hinnatakse vereseerumi- ja ultraheliuuringuga riske kromosoomihaigustele, loote arenguriketele ning hinnatakse ka preeklampsia riski. Antud uuring aitab meil välja sõeluda neid rasedaid kellele on vaja teha täiendavaid uuringuid, teistsugust raseduse jälgimist või ravi. 20 rasedusnädala paiku tehakse veelkord ultraheliuuringu, kus vaadatakse uuesti üle loote kõik organsüsteemid.

Pakume oma patsientidele ka võimalust omal soovil teha erinevaid NIPT teste. Selle käigus tehakse eelnevalt ultraheli ning seejärel võetakse emalt vereanalüüs, kust määratakse platsenta rakuvaba DNA. NIPT test on kõige kaasaegsem kromosoomhaiguste sõeluuring ja annab vanemastele lisakindlustunde. Täpsema info selle kohta leiate www.sunnitusmaja.ee lehelt.

rasedus
Rasedus ABC — FOTO: ITK, Raigo Pajula

Raseduse ajal tehakse erinevaid vere- ja uriinianalüüse. Oluline on, et me avastaksime kõrvalekalded võimalikult varakult. Näiteks võib nii aneemia kui ka korrast ära olevad veresuhkrunäidud oluliselt mõjutada lapse tervist.

Milliseid sümptomeid peaks tulevane ema kulgeva raseduse ajal ise jälgima? Mida ei peeta n.ö. normaalseteks ehk millal tasuks arstile pöörduda?

Selliseid ohuseisundeid, mida tuleks tähele panna ja jälgida on raseduse ajal palju. Ühed on seotud raseduse katkemise või enneaegse sünnituse riskiga nagu näiteks tugev kõhuvalu, emaka regulaarsed kokkutõmbed või siis veritsus tupest.

Teised on seotud emapoolse tervisega nagu peavalu, üldine halb enesetunne jne. Kolmandad näitavad lapse seisundi muutust. Kõik meie emadusnõuandlas jälgimisel olevad rasedad saavad esimesel visiidil spetsiaalse raamatu, kus on enamus rasedusaegsetest kaebustest kirjeldatud ning seal on ka õpetus, kuidas ennast jälgida, millal tuleks konsulteerida oma ämmaemandaga või hoopiski pöörduda viivitamatult meie erakorralisse vastuvõttu.

rasedus
Raseduse ABC — FOTO: ITK

Küsimuste korral saab konsulteerida igal tööpäeval kell 8-16.00 meie nõuandeliini ämmaemandatega numbril 6067576. Vajadusel, tõsisemate murede korral saavad patsiendid konsulteerida ööpäevaringselt meie erakorralise vastuvõtu ämmaemandatega numbril 53080874

Raseduse jälgimist pakuvad erinevad tervisekeskused, kuid enamasti eelistavad paljud naised neid läbi viia siiski haiglates. Miks see nii on?

Sünnitusmajade juures töötavad nõuandlad on osa kompetentsikeskusest, kus on raseduse kvaliteetseks jälgimiseks olemas ka kõik tugiteenused.

Ida-Tallinna Keskhaigla emadusnõuandlas töötavad lisaks kogenud ämmaemandatele ka naistearstid, kes on spetsialiseerunud just rasedusaegsetele uuringutele ja probleemidele, meil töötavad nii füsioterapeut, psühholoog kui ka sotsiaaltöötaja. Rasedate jaoks on oluline nii sünnituseks kui ka sünnitusjärgseks ajaks ettevalmistamine ja selleks on perekool, kus saab käia erinevates loengutes, aga ka joogas ja võimlemistundides. Suure keskusena eristume kindlasti sellega, et meie sünnitumaja on osa haiglast, kus on olemas kõik olulisemad erialad, meil on võimalik kiiresti vajadusel konsulteerida eriarstidega. Lisaks on meil olemas kõik diagnostiliste uuringute võimalused.

„Suure keskusena eristume kindlasti sellega, et meie sünnitumaja on osa haiglast, kus on olemas kõik olulisemad erialad, meil on võimalik kiiresti vajadusel konsulteerida eriarstidega. Lisaks on meil olemas kõik diagnostiliste uuringute võimalused.”

Teisalt muidugi mängib olulist rolli ka meie ämmaemandate ja naistearstide kogemus. Meil käib palju patsiente ja sellest tulenevalt on meie kogemuste pagas suur ning seetõttu usaldavad ja eelistavad patsiendid neid keskusi kuhu on koondunud kompetents.

Samas on neid inimesi, kes eelistavad võimalikult loomulikku ja mitte meditsiinikeskset lähenemist...

Tõepoolest vahel arvatakse ekslikult, et suurtes sünnitumajades ollakse väga meditsiinikesksed. Rasedus ja sünnitus ei ole ju haigus ja ei vajagi meditsiinilist sekkumist. See kõik on õige ning normaalselt kulgeva raseduse ja sünnituse puhul ei olegi vaja sekkuda. Meie sünnitusmajas on olemas ka kõik parimad võimalused loomulikuks sünnituseks. Raseduse jälgimisel arvestame patsiendi soove. 

Lisaks sellele on teil ka raseduse planeerimiseks eraldi vastuvõtud. Millist infot tulevad vanemad sealt saavad ja kes sinna oodatud on?

Väga oluline on, et rasedused oleksid planeeritud ja terviseriskid hinnatud juba enne rasestumist. Seda eriti kui patsiendil on olnud mingeid varasemaid terviseprobleeme nagu näiteks kilpnäärme probleemid või madal hemoglobiin. Raseduse planeerimise visiidi käigus võtame vajalikud analüüsid, vaatame üle patsiendi terviseriskid ja anname soovitusi. Ootame sellele vastuvõtule kõiki, kes mõtlevad lapse saamisele

ITK' l on ka tasuta nõuandeliin "Ämmaemand vastab". Kindlasti on ka naisi, kes mõtlevad, et mure pole ehk nii suur, et number valida- kas saab ja tohib üldse nii mõelda?

See nõuandeliin ongi ellu kutsutud, et vastata kõikidele patsiendi muredele ja küsimustele. Ükski mure ei ole tühine ja koos meie ämmaemandatega leitakse parimad lahendused. Helistada võivad kõik rasedad ja ka nende lähedased, ka need kes ei ole meie emadusnõuandla patsiendid.

Samuti konsulteerime sellel telefonil ka tervisekeskustes töötavaid ämmaemandaid ja perearste. Nõuandeliin on tasuta ja töötab igal tööpäeval kell 8-16.00.

rasedus
Raseduse ABC — FOTO: ITK

Kommentaarid puuduvad