Reklaam sulgub sekundi pärast

Hea ilunipp või täielik uhhuu? Uus ravitrend tõmbab kaasa nii tavainimest kui ka tuntud nägusid

Johanna Alvin

Vitamiinisüstid on saamas uueks ilutrendiks, kus vajalikud ained süstikakse soovijale otse veeni. Kas see aga vajalik on ja päriselt ka töötab, uuris Marii Karell saates "Laser".

Uhiuue "Laseri" hooaja avasaates läks Marii Karell kaasa modell Aleksei Soltaniga, kes läks järjekordsele protseduurile ilusalongi. Uueks trendiks on saamas vitamiinilahuse otse veeni süstimine ja lisaks ka süstid näkku pidavat värskendama enesetunnet. Karell pani ka end proovile lubades endale samuti vitamiine süstida.

Ilunipp või uhhuu?

Protseduur ise tähendab seda, et viiakse kanüül otse veeni ning füsioloogilise lahusega suunatakse kehasse eritüüpi vitamiine. Tilgutist veenis on saanud luksuse ja heaolu sümbol. Paljud kuulsused nagu Juss Haasma, Keili Sükijainen, Kristiina Heinmets, Erika Salumäe jpt, on samuti lasknud end süstida, kuid Karellile keeldusid kaamera ees intervjuud andmast, sest sellel protseduuril on "uhhuu" maine. Osaliselt on see Terviseameti reklaami tõttu, mis avaldati jaanuaris. Postituses oli kirjas koos alloleva pildiga -

"Soovid tervist turgutada vitamiiniteraapiaga? Kahjuks peab tõdema, et tilguti peamiseks mõjuks on kallis uriin ja kergem rahakott.

Vitamiiniteraapia asemel eelista puhkust, mitmekesist toitu ja füüsilist aktiivsust . Soovi korral tasub vitamiine manustada suukaudu, sest vitamiinide imendumine toimub kergesti ka seedetraktist.

Vitamiinide ja mineraalainete veenisiseseks manustamiseks peab olema tuvastatud aine defitsiit ning põhjus, miks need soolestikust ei imendu. Teadusuuringuid, mis kinnitaksid vitamiinide ja mineraalainete lihase- või veenisisese manustamise vajalikkust tervetele inimestele, ei ole.

Tuletame siinkohal meelde, et tervishoiuteenuste reklaam (ka sotsiaalmeedias) on reklaamiseaduse kohaselt keelatud 

#uhhuu võib tappa! Ole allikakriitiline!"

Terviseameti reklaam vitamiinitilguti vastu
Terviseameti reklaam vitamiinitilguti vastu — FOTO: Terviseamet

200 eurot maksev uriin

Karell võttis ühendust ka perearsti Marta Velganiga, kelle sõnul kõik need vitamiinid, mis sulle süstitakse, väljuvad kehast koos uriiniga. Koos naljatleti, et kogu süstimise tulemuseks on lihtsalt 200 eurot maksev uriin. 

Karell küsis ka arstilt miks inimesed end siiski pärast vitamiinisüste paremini tunnevad. "Tavaliselt süstitakse vitamiine veeni koos vedelikuga. See on selline soolalahus, mis on siis kehale omane lahus. Sinna viiakse tavaliselt kas pool liitrit või 750 ml ja päris tihti näeme ka niisama oma tavapraktikas, et kui inimesele teha lihtsalt tilka naatriumkloriidiga, siis nad tunnevadki ennast paremini."

Perearsti sõnul ei ole olemas korralikke teadusuuringuid, mis tõestaksid, et just vitamiinid enesetunnet tõstaksid. 

"Lühidalt ütleks, et see on ebavajalik. Kui me räägime tervetest inimestest ja sellest, et nemad lasevad endale midagi veeni süstida... Üldiselt ei ole selleks vajadust."

Oma keha on peremees!

Karell lasi ka endale kanüüli külge panna ja otse veeni vitamiinilahust süstida. Protseduuri käigus tuli ka arst Karellilt küsima, kuidas tal enesetunne on ning ütles, et on normaalne kui naine tunneb, et tal on külm. Karellile süstiti C-vitamiini ja glutatiooni, mis astipunkti kodulehekülje sõnul mängib olulist rolli immuunsuses, DNA prandamises ja kehapuhastusprotsessis. Väidetavalt peaks see protseduur ka pleegitama nahka, mis kaotab ära pigmendilaigud. Selleks, et glutatioon päriselt ka töötaks, peaks protseduuri tegema 1-2 korda nädalas. 

Karell jagas pärast ka oma kogemust ja tunnistas, et pärast süsti ta unustas üsna ruttu ära, et üldse säärane protseduur toimus. Mingit erillist ekstra energiat ta ei tundud. Karell soovitab pigem toituda tervislikult ja rohkem liikuda.

Kommentaarid puuduvad