Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti näitlejad õngitsesid võltskontode abil vene sõduritelt infot: saadeti nii rinde- kui riistapilte

"Laser"

Kui jutt käib ilusatest naistest tutvumisportaalides, on vene sõdurid vastu "tervet mõistust" ja luuretaktikat vägagi avameelsed. Just nii tuleb välja eesti näitlejate poolt korraldatud eksperimendist, kus vene sõdurid võltskontode taga peituvatele näitlejatele ohtralt infot jagasid.

Anonüümsed näitlejad ehk "Spy girls" ehk spioonitüdrukud on kolme kuu jooksul kogunud okupeeritud Ukraina aladel viibivatelt vene sõduritelt andmeid. Siiski ei ole kõigi näol tegemist tüdrukute ega naistega. Lihtsalt kõlav meetod on ajamahukas ja ohtlik – kolm Eesti näitlejat tegid endale Vene tutvumissaitidele libakontod ja hakkasid sealt endale vene sõdurite kohta infot hankima.

Ühe näitleja tegelaskuju on Yelizaveta Solovyova, teisel Olga Sokolova. "Ta on õppinud välismaal, aga kui sõda algas, läks tagasi Venemaale. Töötab lasteaias lasteaiakasvatajana ja ülikoolis õpib inglise filoloogiat. See valik tuli sellepärast, et kui ma vahepeal pidin saatma häälsõnumeid meestele, et kuidagi ära põhjendada mingit arvatavat aktsenti," kirjeldas üks näitleja.

Kõige selle taga olev uurimus on päris ning teeb silma ette maailma uurivatele ajakirjanikele, ehkki seda tehti dokumentaallavastuse "Sky Girls" tarvis. Kõik, mida "Laseri" saates kuulata ja näha saab, juhtus päriselt ning päris inimestega. Siiski ei saa näitlejate isikuid paljastada, kuna tegu oleks julgeolekuohuga.

Yelizaveta Solovyova tegelaskuju taga peituv meesnäitleja kirjeldas, et peale VKondaktesse valekonto tegemist liiguti edasi Tinderiga võrreldavasse tutvumisportaali ning hakati hoogsalt sidemeid looma ning svaipima. "Kui kaks inimest svaibivad üksteist paremale, siis tuleb match."

"Mul endal ei olnud ka Tinderit olnud, et väga ma kohe ei osanud majandada. Aga kui ma vaatasin erinevate meeste pilte, siis ilmselgelt sõdureid oli seal palju rohkem. Ma valisin just need, kes olid oma pildi peal ka mundris. Mulle kuidagi tundus, et kui nad on valmis endast pilte üles panema ja eksponeerima seda, et nad on sõdurid, siis on nad ilmselt rohkem infot valmis avaldama kui need, kes varjavad seda, et nad on sõdurid," ütles naisnäitleja.

Uurimus annab võimaluse piiluda Venemaa sõdurite argiellu ja oludesse. Eesmärk on koguda võimalikult palju infot nende relvade, olude, söögi ja meeleolude kohta. Sõltuvalt piiriäärsest piirkonnast on uskumatu näha, kui paljud neist on tegelikult vastu igasugust "tervet mõistust" ja luuretaktikat enda pildid VKontaktesse üles riputanud.

"Sul on vaja mingit meelelahutust, mingit kontakti väljaspoolt rindejoont. Leiad mingi kena naise, kellega hakata tulevikuplaane pidama," ütles meesnäitleja selle kohta, miks Venemaa sõdurid sõja ajal tutvumisportaalis aega veedavad.

Teine näitleja ütles, et paljud sõdurid plaanivad okupeeritud Ukraina aladel endale kinnisvara osta, sest seal saab maja hea hinnaga osta. "Nende nägemuses kuulub Ukraina ükspäev neile ja seal on väga palju kenasid maju, mida ära osta."

Ei läinud kaua, kui tulid abieluettepanekud, jutud lastest ja lastenimedest. "Spy Girlsi" peamine eesmärk oli aga kasuliku info saamine, eelõige sõdurite asukoht, mis annaks konkreetse nime ja näo sõjakuritegudele.

Alguses toimus "jää sulatamine", kus suheldi üleüldisemalt ja mängiti "pudelimängu". "Täiesti tobe viis, aga ikkagi sain sealt paar kontakti. Väga tõhus," ütles üks näitleja naerdes.

Väga suur pluss oligi see, kui saadeti nii pilte kui videoid, mille abil konkreetne asukoht selgeks teha. Üks "tuttav" avaldas ka seda, et tegemist on palgasõduriga Wagneri grupis. Näitlejate sõnul pole nad ise eraldi pilte küsinudki, vaid neid saatsid sõdurid ise. Paraku saadeti lisaks mundri ja automaadipiltidele ka pilte ja videoid enda suguelunditest.

Milline info või visuaalne materjal näitlejaid kõige rohkem šokeeris?

Vaata lähemalt päises olevast videost!

"Laser" on TV3 eetris teisipäeviti kell 20.30 ning järelvaadatav TV3 Play keskkonnast.