Reklaam sulgub sekundi pärast

“Inglite aja” saatejuht Tuuli-Ann Freienthal: selliseid asju näha on südantlõhestavalt kurb

Tuuli-Ann Freienthal
Tuuli-Ann Freienthal — FOTO: TV3

Jõuluaja traditsiooniline heategevussaade „Inglite aeg“ jõuab vaatajate ette juba sel pühapäeval. Tänu sellele südamlikule ja liigutavale saatele saame kõik üheskoos toetada neid, kelle eluteele on sattunud ületamatud takistused, mida omal jõul lahendada ei jaksa.

Pühapäeval, 17. detsembril kell 19.30 TV3 eetrisse jõudvas saates rulluvad lahti elulised lood, mille kangelastele saab toetust avaldada annetustelefonidele helistades: 9007301 – 5 eurot, 9007302 – 10 eurot, 9007303 – 25 eurot.

Tänavuse saate kohta räägib lähemalt saatejuht ja toimetaja Tuuli-Ann Freienthal:

Mis on tänavu traditsioonilist ja mida ehk ka uut?

Tänavu jõuab eetrisse juubelihõnguline “Inglite aeg”, sest TV3 on seda heategevusprojekti vedanud nüüdseks juba kümme aastat. Saade on aastatega pugenud eestimaalastele sügavale südamesse just sellepärast, et peategelasteks on perekonnad meie endi keskelt, kellest paljud pole kunagi varem oma lugu jutustanud. Ka tänavu osaleb saates viis perekonda ning saate heliseva muusikalise poole on kokku pannud Maiken. Saates laulavad meile Jüri Pootsmann, Daniel Viinalass, Uku Suviste, Alika Milova, Eleryn Tiit, Birgit Sarrap ja Marta Lotta Kukk.

Milliseid lugusid abivajajate kohta sel aastal laekus? 

Nägin, et tavapärasest rohkem jõudis meieni lugusid peredelt, kes poleks enne majanduslikult rasket aega ilmselt isegi kaalunud, et kelleltki abi küsida. Nüüd on aga paljud pered jõudnud hetkeni, kus tegutsetakse toimetulekupiiril ja kui peres kasvavad veel ka ekstra aega, tähelepanu ja ravi vajavad lapsed, siis on olukord lausa lootusetult muserdav. Kõik viis perekonda, kes “Inglite aja” saatesse välja valiti saavad aga kindlasti oma muresid meie abil lahendada ja seetõttu on nüüd kõige tähtsam see, et inimesed tõesti ka saadet vaataksid ja oma tuge näitaks. 

Kui keeruline või lihtne on lugusid saatesse valida?

Saatesse lugude valimine on väga raske. Kuigi kirju saadetakse palju, tunnen ma, et alati on neid perekondi, kes iial endast ise ei kirjutaks ega kurda oma rasket olukorda ka tuttavatele ja seetõttu ei jõua info otse meieni. Sellepärast püüan läbi sotsiaaltöötajate, erinevate organisatsioonide, arstide ning lihtsalt väga paljude erinevate inimestega suhtlemise jõuda infokildudeni, mis viiksid meid ka tagasihoidlikumateni, kes vääriksid samuti võimalust ja teadmist, et neid on märgatud. Väga tore on aga see, et igal aastal võtab minuga ühendust inimesi, kes annavad märku, et tahaksid samuti kedagi aidata ning tänu sellele saan osasid peresid viia kokku ka nende inimestega, kes tahaksid aidata neil näiteks jõululauda katta või kodus remonti teha. “Inglite aja” saates ekraanile jõudev on üks osa, aga headuse lumepall veereb hooga edasi ka kaamerate taga nii enne kui ka pärast saadet. 

Kuidas on läinud eelmisel aastal saates abi saanud peredel? 

Eelmisel aastal saates osalenud peredel käisin hiljuti külas ja novembris jõudis TV3 ekraanile ka saade “Inglite aeg: aasta hiljem”. Loodan, et sellest saatest saab samamoodi traditsioon ning saame nüüd igal aastal näidata, kuidas on headuse vägi saates osalenud perede elu aasta jooksul muutnud. Iga pere lugu on unikaalne ja seetõttu ka tempo, milles parema homse suunas liigutakse. Selge on aga see, et kõigi viie eelmisel aastal saates osalenud pere jaoks on viimane aasta toonud lauale väga palju võimalusi ja nende sära, rõõm ja elujanu oli tõepoolest täiesti uues hingamises! 

Vaata lähemalt, kuidas eelmise aasta saates osalenud viiel perekonnal täna läheb!

Käisid neil inimestel ka ise külas – mis tundeid see tekitas?

Nende perede taaskülastamine näitas mulle, kui suur on “Inglite aja” saate vägi ja seda muidugi ainult tänu televaatajatele, kes saadet jälgivad ja ka annetada saavad. Teisest küljest sain ma iga pere juures ka tohutu postiivsuse laengu, sest olin ju näinud neid ka tõelises valus ja kurbuses, mis oli nüüd asendunud lootuse ja rõõmuga ning tekitas mõistmise, kui õiget asja me ajame.  

Miks sellist saadet vaja on?

“Inglite aja” saadet on vaja sellepärast, et jõuda nende inimesteni, kes ise abi ei küsi ja proovivad vaikselt hakkama saada. Ka tänavu osaleb meie saates üks perekond, kes ütles, et tunnevad justkui ei kuuluks nad tänases Eestis mitte kuhugi ja peaksid pugema koopasse peitu, sest loota saab vaid endale. Selliseid asju kuulda ja näha on südantlõhestavalt kurb, aga samas tunnen neid peresid üles leides, et üheskoos annetajatega saame aidata viiel perekonnal oma elu täielikult muuta. 

Sa oled ise justkui hea haldjas, kes saatejuhina inimesi aitab. Kui sageli tullakse juurde ja saatest räägitakse?

Mul on väga hea meel, et “Inglite aja” saate tegemise järgselt on minuga võtnud ühendust mitmeid inimesi, kes ise heategevusega tegelevad, et koos jõud ühendada. Lisaks saan aasta jooksul omajagu kirju inimestelt, kes tahavad teisi aidata ja küsivad mult nõu, kellele võiks selle abi suunata. Näiteks hiljuti leidsime ühele üle jäänud invavoodile omaniku. Ma arvan, et kuna ma suhtlen palju peredega, kes mingil eluetapil tuge vajavad, siis ongi minu kohus hoida kätt pulsil ja aidata ka neid perekondi, kes saatesse ei mahu. 

Miks võiks „Inglite aja“ abivajajaid kindlasti toetada? 

“Inglite aeg” on ainus Eesti telesaade, kus inimeste annetatud raha jõuab just saates osalenud perekondadeni. Aasta hiljem saadet tehes mõistsin, et tõesti igal viimaselgi eurol, mida me jõulude eel nendele perekondadele saadame, on meeletult suur väärtus. Paljude saates osalevate perekondade kohta saan öelda, et üpris tõenäoliselt on see nende elus üks ja ainus kord, kui nad üleüldse oma lugu nii haavatava nurga alt jagavad ja abi paluvad. Just seetõttu võiksime me nende julgust hinnata ja näidata neile, kui palju on nende ümber tegelikult inimesi, kes hoolivad! Siis saame aasta hiljem vaadata “Inglite aja” järelsaadet ja tunda nende perede üle südamest rõõmu! 

Mida ise soovitad, et hing rahul ja rõõmus oleks?

Oma teleajakirjaniku töö pealt näen ma üht asja, mida on väga lihtne soovitada, aga selle täitmiseks peab leidma aega. Nimelt kogen ma tihti, et kui olen inimestega vastamisi tunni või poolteist intervjuud teinud ja neid tähelepanelikult kuulanud, siis hakkab kehtima mõte “jagatud mure on pool muret” ning jagamisest tuleb nende endi sõnul teatav kergendus. Seega ma tõesti sooviks, et me võtaks neil jõuludel kasvõi tunnikese ja paneks end kuulaja rolli kellegi ees, kes ehk ei vajagi nõuannete laviini, aga vajab teadmist, et tema kõrval on inimesed, kellega jagada ja kelle ees võib oma nõrkusi välja näidata. Teadmine, et meie kõrval on inimesed, kes leiavad aega, et maha istuda ja südamest-südamesse rääkida on kulla väärtusega!

"Inglite aeg" on eetris juba pühapäeval, 17. detsembril kell 19.30!

Kommentaarid puuduvad