Reklaam sulgub sekundi pärast

Tõeline Eestimaa uhkus! Naine annetas neeru oma venna elu päästmiseks

Juba sellel pühapäeval tunnustab TV3 taas kord Eestimaa uhkuseid. Tegu on inimestega, kes on teinud rohkem, kui neilt oodatakse. Järgnevalt tutvustame teile naist, kes langetas keerulise otsuse, mis päästis tema venna elu, andes talle oma neeru.

Tegemist on imelise looga ühe pere piiritust kokkuhoidmisest, armastusest ja hoolimisest. Mida teeksid sina, kui näeksid oma lähedast hääbumas? Millest sa loobuksid? Kas oleksid valmis andma tema eest kasvõi oma elu?

Lugu sai alguse 2017. aastal, kui Maarika Rootsis elava ja töötava noorema venna Renee tervis hakkas ootamatult halvenema. Ta tuli Eestisse puhkusele, aga enesetunne läks aina kehvemaks. "Selgus, et neerud on läbi ja veresoonte põletik tuli välja ja see lõpuks läks neerudesse välja ja siis nii ta läks üks neer vaikselt," ütles Maarika vend Renee Vorsmann ja lisas reporteri küsimusele, et mõlemad neerud ütlesid üles. Kuna asi avastati liiga hilja, hakkasid neerud närbuma ja nendega poleks enam saanud edasi elada.

"Oli selge, et Renee vajab uut neeru ja kõige parem oleks see, kui seda annaks sugulane. Me olime kõik väga ehmatunud selle peale, et mis me nüüd siis peale hakkame, sest Eestis on neerudoonorlus väga vähe levinud ja infot selle kohta ei ole. Meie ei osanud ka seisukohta võtta, et mis me nüüd teeme. Kas seda tasub teha, kas me üldse ellu jääme? Aga otsustama ei pidanud kohe," ütles Renee õde Maarika Vorsmann-Prass.

Maarika abikaasa Peeter Prass ütles, et Eestis on aastas kümneid neeru vajavaid inimesi ja kahjuks ilmselt paljud ei jõuagi seda ära oodata, sest elundidoonorlusest teatakse vähe.

Nii arutasidki õed-vennad omavahel siis, kui Renee oli dialüüsis, et mida teha ja kes võiks neeru anda ja kuidas oma venda päästa?

Oma neeru annetanud õde Maarika sõnas, et kui elusdoonor annab oma neeru, siis riske praktiliselt ei ole. Loomulikult ei toimunud aga kõik üleöö, Maarikat ootasid ees pikad tervisekontrollid, sobivusuuringud. Uuriti ka vaimset ja füüsilist seisundit ning väiksemagi vea puhul neru ära anda ei lubata. Kogu protsess võtab aega pool aastat. Maarika neeruannetus toimus Rootsis, kuid tihedas koostöös Eesti siirdamiskeskusega Tartus. 2019. aastal toimunud operatsioon oli edukas ning nii vend kui õde tunnevad end siiani hästi ja elavad täisväärtuslikku elu. Kolleegid ei aimanudki, millega Maarika koolivaheajal hakkama sai.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad