Reklaam sulgub sekundi pärast

ÜLEVAADE | Briti kuningliku pere liikmed on korduvalt võidelnud raskete haigustega

Johanna Alvin

Vaata, millised kuninglikud on veel vähiga võidelnud
Vaata, millised kuninglikud on veel vähiga võidelnud — FOTO: 123rf

Hiljuti avaldas Briti kuninglik pere, et lisaks Charles III vähidiagnoosile põeb vähki ka printsess Catherine. Nende sündmuste valguses uurisime, milliste raskete tervisemuredega on tuntud Briti kuninglikud varem võidelnud.

Printsess Catherine (prints Williami abikaasa)

Walesi printsess teatas 2024. aasta märtsis, et tal diagnoositi vähk pärast aasta alguses tehtud kõhuoperatsiooni.

Kuningas Charles III

Buckinghami palee kinnitas, et Charlesil diagnoositi vähk 2024. aasta veebruaris. Kuigi tema täpset diagnoosi ei ole avalikustatud, kinnitas kuninglik ekspert Omid Scobie, et Charles ei põe eesnäärmevähki.

Sarah Ferguson (prints Andrew eksabikaasa)

Yorki hertsoginna Sarah Ferguson lõpetas vaid mõni kuu tagasi võitluse rinnavähiga, mille vastu sai ta keemiaravi. Hiljuti aga selgus, et hertsoginnal diagnoositi uus vähivorm - nahavähk. Arste teeb murelikuks kahe haiguse nii lähestikku ilmnemine ning uue keemiaravi alustamine.

Spetsialistid proovivad hetkel kindlaks teha, kas nahavähk avastati varajases staadiumis või mitte. "Ta on läbimas täiendavaid uuringuid tagamaks, et see on varajases staadiumis tabatud. Veel üks vähidiagnoos nii ruttu peale eelmise ravi lõppu, on olnud murettekitav, kuid hertsoginna tuju on endiselt hea," lisas tema pressiesindaja.

Kuninganna Elizabeth (kuninganna Elizabeth II ema)

Kuninganna Elizabeth II emal diagnoositi oma abikaasa George V trooniloleku jooksul (1936–1952) mitu vähivormi, kuid terviseprobleemid tehti avalikuks alles aastaid pärast tema surma. Kuninganna Elizabeth suri 2002. aastal 101-aastaselt.

Biograaf William Shawcross paljastas oma 2009. aasta raamatus "Kuninganna ema: ametlik biograafia", et Elizabethilt eemaldati kasvaja 1966. aastal pärast käärsoolevähi diagnoosi. Hiljem diagnoositi tal 1984. aastal rinnavähk ja talle tehti operatsioon, et eemaldada rinda tekkinud tükk.

Kuninganna Elizabeth II emal tekkisid ka püsivad haavandid vasakule jalale ja probleemid puusadega, mis muutsid kõndimise hilisemas elus keeruliseks. 1995. aastal vahetati tal parem puusaliiges ning kolm aastat hiljem ka vasak.

Printsess Margaret (kuninganna Elizabeth II õde)

Printsess Margareti vaevles elu jooksul mitme erineva terviseprobleemi küüsis, millest paljud olid tingitud tema raskeloomulisest alkoholi kuritarvitamisest ja aastakümnete pikkusest suitsetamisest.

1970. aastatel sai Margaret närvivapustuse ja hiljem kannatas ta depressiooni, migreeni, kõripõletiku ja bronhiidi all. 1985. aastal eemaldati osa tema vasakust kopsust, et kontrollida printsessi tervislikku seisundit. Nimelt otsiti Margareti kopsudest vähisiirdeid.

Oma tervise parandamiseks loobus ta 1991. aastal suitsetamisest, kuigi jätkas alkoholi kuritarvimist. Ta alustas suitsetamist hilises teismeeas ja väidetavalt suitsetas Margaret 60 sigaretti päevas. Margaret jättis suitsetamise uuesti maha 1993. aasta jaanuaris, kuigi teenijad väitsid, et mõnikord tundsid nad tema korteris sigaretisuitsu lõhna.

1998. aastal sai ta oma puhkemajas Mustique'i saarel insuldi. 1999. aasta alguses sai ta vannitoas uue insuldi ning tekitas kuuma vanniveega oma jalgadele tõsiseid põletushaavu, mis mõjutasid tema liikumisvõimet. Tihti vajas ta kõndimisel tuge ja kasutas mõnikord ka ratastooli.

2001. aastal sai Margaret uue insuldi ja viidi haiglasse isukaotuse ja neelamisprobleemide tõttu. Sama aasta märtsiks oli Margaret kaotanud insultide tõttu oma nägemise ja osa tema vasakust küljest oli halvatud. Margareti viimased avalikud esinemised olid aastal 2001, tema ema 101. sünnipäeval ja tema tädi, Gloucesteri hertsoginna printsess Alice'i 100. sünnipäeval.

Kuningas George VI (kuninganna Elizabeth II isa)

Kuningas George VI valitses Ühendkuningriiki aastast 1936 kuni oma surmani 1952. aastal. Ta suri vaid 56-aastaselt.

1951. aastal sai George kopsuvähi diagnoosi ja talle tehti operatsioon vasaku kopsu eemaldamiseks, kuid see viis trombini, mis põhjustas verd südamesse kandvate koronaararterite ummistumise. Kuningas George VI suri 1952. aastal südamepuudulikkusesse.

Kuningas Edward VIII (kuninganna Elizabeth II onu)

Edward VIII sai troonile 1936. aastal, kuid peale lühikest aega loobus sellest ning andis riigivalitsemise üle oma vennale George VI-le. Hilisemalt kandis ta Windsori hertsogi tiitlit.

1971. aastal diagnoositi Edwardil pärast eluaegset suitsetamist kurguvähk ning ta suri järgmisel aastal 77-aastaselt.

Kommentaarid puuduvad