Reklaam sulgub sekundi pärast

Esimesena kõiki maailma riike külastanud mees: mul on selle saavutuse tõttu omamoodi süütunne

Rauli Virtanen
Rauli Virtanen — FOTO: Kuvatõmmis Youtube'st

Teadaolevalt esimesena kõiki maailma riike külastanud Soome ajakirjanik ja teleprodutsent Rauli Virtanen tõdeb, et kuna temal on erinevalt paljudest teistest väga vedanud, on tal oma reisimise saavutuste tõttu teatud süütunne ja sestap ta sellest vaesematele inimestele ei räägi.

Enamikel reisijatel on endale seatud huvitavate sihtkohtade nimekiri, kuhu soovitakse reisida. Kui paljudel on aga nimekirjaks kogu maailm?

CNN kirjutab, et kõikides 195. tunnustatud maailma riikides reisinute arv pole tänaseni kuigi suur. Olgugi, et täpne arv on teadmata, on neid inimesi hinnanguliselt umbes 400-500. CNN vahendab, et just viimastel aastatel pingutab üha enam inimesi „kõikide riikide klubisse” jõudmise nimel.

2023. aastal lisandus NomadMania järgi märkimisväärselt 50 inimeset, kel kõik maailma riigid läbi rännatud. Mis inspireerib inimesi sellise eesmärgi poole püüdlema ning kui raske on sellist eesmärki saavutada?

Soome ajakirjanik ja teleprodutsent Rauli Virtanen on teadaolevalt esimene inimene, kel õnnestus kõikide maailma riikide "linnukesed" endale kirja saada. Virtanen saavutas oma eesmärgi 1988. aastal ning kuigi selleks ajaks oli ÜRO tunnustanud vaid 170 riiki, on ta enda sõnul külastanud ka pärast seda mitmeid tunnustuse leidnud riike. Kui Virtanenilt küsida tema motivatsiooni kohta kõiki maailma riike külastada, põhjendas ta seda „äärmise uudishimu ja kollektsionääri mentaliteediga”.

„Olin 80ndate keskpaigaks käinud juba 150 riigis käinud ja mõtlesin, et võib-olla jõuan enne surma ka ülejäänud riigid ära külastatud,” ütles ta CNN Travelile.

Travelers’ Century Club (TCC) kui organisatsioon koondab inimesi, kes on külastanud 100 või enamat maailma riiki ja territooriumi. Organisatsioon loodi 1954. aastal ja tegutseb aktiivselt tänaseni. Pärast seda on tekkinud ka uusi platvorme ja kogukondi, nagu näiteks Most Traveled People ja Nomad Mania.

Reisimine muutub lihtsamaks ja odavamaks

„Ma arvan, et inimestel on alati olnud sisemine motivatsioon rändlemiseks, kuid ajalooliselt on reisimine olnud palju piiratum ja reserveeritud vaid rikkamatele, paindliku töö ja laitmatu tervisega inimestele,” ütleb Ühendkuningriigi Glasgow Caledonian ülikooli turismi- ja ürituskorralduse õppejõud Michael O'Regan. O’Regani sõnul on järjest rohkematel inimestel võimalus ka reisides raha teenida, samas kui paljud otsustavad reisida alles pärast ennetähtaegselt pensionile jäämist. Samuti on reisimine iseenesest tänapäeval palju lihtsam ja odavam.

USA-st pärit Patrick Gilland on üks neist, kel hiljuti kõik maailma riigid said külastatud. Koroonapandeemia ning sellega kaasnenud riigipiiride sulgemised lükkas tema eesmärgi täitumist küll mõnevõrra edasi, kuid 2023. aastaks sai 62-aastase mehe eesmärk täidetud.

„Hakkasin alles viimastel aastatel uskuma, et mul on võimalik kõik maailma riigid ära külastada," ütles ta CNN Travelile. „Arvasin, et teatud kohad on liiga ohtlikud või on sinna võimatu viisat saada,” ütles Gilland, kelle sõnul polnud iga riigi külastamine sugugi lihtne, nõudes natuke õnne ja õiget ajastust. „Külastasin Põhja-Koread 20 aastat tagasi, kui suhted USAga olid paremad,” täi ta näite. "Proovisin aastate jooksul mitu korda saada Iraani viisat. Naurut [riik Okeaanias] külastatakse nii vähe, viisade saamine on raske ning otsused sõltuvad inimeste kapriisidest.”

Kui Gilland jõudis 2023. aasta septembris oma „viimasesse” riiki Liibüasse – mis oli äsja USA kodanikele taasavatud – keelati tal esialgu lennujaamas riiki sisenemine.

Kõiki maailma riike külastanud inimestel on üldiselt väga palju riike juba läbi reisitud, enne kui nad konkreetse eesmärgi vastu võtavad. Slovakkia reisiblogija Martina Sebova oli külastanud üle saja riigi maailmas, enne kui otsustas koos oma partneriga ka ülejäänud riigi ära külastada. „Ma arvan, plaan kõiki maailma riike külastada oleks tundunud hirmutav, kui ma oleksin eesmärgi seadmise ajaks vaid kümnes riigis reisinud,” rääkis Sebova 2023. aastal CNN Travelile.

Vastandlikud tunded saavutuste suhtes

Virtanen tunnistab, et tal on aastate jooksul tekkinud oma saavutuse üle vastandlikud tunded. „Mul on väga vedanud,” tunnistab ta ja selgitab, et sai oma töö kaudu külastada 95% riikidest ning ilma selleta poleks ta kunagi saanud endale lubada nii paljudesse kohtadesse reisimist.

„Ma kuulun selle väga väikese vähemuse hulka, kes on sündinud ja õppinud jõukas riikides ja saanud endale lubada reisimist kõikjal maailmas. Mul on selles osas omamoodi süütunne – kui te mind mõistate – ja seetõttu ei ütle ma kunagi vaesemate riikide inimestele, et olen külastanud kõiki riike maailmas.

Jamaica päritolu reisijal Romaine Weldsil oli vähe võimalusi maailma näha, enne kui ta 2007. aastal USA-sse kolis ja lennufirmasse tööle asus. Tegelikult polnud ta kunagi varem Jamaicalt lahkunud ja meenutab, et vaatas riigi siniseid mägesid ja mõtles, mis nende taga küll peitub. "Minu pere oli vaene ja keegi minu perekonnast ei reisinud, välja arvatud mu isa, kes reisis Inglismaa ja Jamaica vahel kord paari aasta jooksul edasi-tagasi," selgitab ta.

Hiljem õnnestus Weldsil seoses oma tööga reisida läbi 100 riiki. Mõistes, et on juba poolel teel, seadis ta sihiks ülejäänud 95 ÜRO tunnustatud riiki eesmärgiga olla esimene Jamaica ja Kariibi mere elanik, kellel see õnnestub. Oma viimase paigana külastas ta Antiguat 2022. aastal. „Minu jaoks on jamaikalasena oma riigi esindamine väga eriline,” ütles ta ja meenutas, kui haruldane oli tal üles kasvades kohata inimesi, kellel on õnnestunud palju reisida.

Iga maailma riigi külastamiseks kuluv aeg kipub selle teostanud inimestel palju varieeruma. Kui Welds sai sellega hakkama umbes 15 aastaga, siis Gillilandil kulus selleks umbes 40 aastat.

Mõnedel on see õnnestunud aga palju kiiremini – Kanadast pärit Taylor Demonbreun kannab praegu kiireimalt kõikides riikides käinud reisija tiitlit, olles saavutanud selle ühe aasta ja 189 päevaga.

Loe lähemalt SIIT.

Kommentaarid puuduvad