Reklaam sulgub sekundi pärast

Prokurör: praegustel andmetel pole andmevarastel Eestiga seost

BNS

Apotheka. Pilt on illustratiivne.
Apotheka. Pilt on illustratiivne. — FOTO: Argo Ingver/Delfi Meedia

Riigiprokurör Vahur Verte sõnul ei ole praegustel andmetel Apotheka kliendiandmete varguse toime pannud isikutel seost Eestiga, kirjutab Postimees. 

"Kriminaalmenetluses tehakse rahvusvahelist koostööd ja on kogutud tõendeid, mille põhjal on võimalik kuriteo toimepanijad tuvastada. Selliste tõendite kogumine ja analüüsimine võtab aega, eriti kui seda tuleb teha koostöös teiste riikide õiguskaitseasutustega," ütles Verte.

Tema sõnul ei nõudnud andmete allalaadimine spetsiifilisi IT-alaseid teadmisi, kuid kõik muud asjaolud on veel selgitamisel. "Menetluse eesmärk on välja selgitada kurjategijate motiivid ning kurjategijad kohtu ette tuua," lausus Verte.

Prokuröri sõnul kinnitavad tänaseks kogutud tõendid, et kurjategijad ei saanud enda valdusesse kasutajate paroole ega pangaandmeid.

Verte märkis, et andmete loovutamisega kaasneb inimestel ettevõtte suhtes usaldus, mille hoidmiseks tuleb andmekaitsesse investeerida.

"Lihtsaim võimalus talletatud andmeid kaitsta on kasutada kaheastmelist autentimist, mis takistab kurjategijatel andmetele ligipääsu, kui üks kahest autentimisviisist, näiteks parool, on lekkinud. Samuti saab tundlikke andmeid talletada krüpteeritult ja üle tuleks vaadata ka andmetöötlemise põhimõtted ning otsustada, milliseid andmeid ja kuidas on kõige turvalisem andmebaasides hoida. Usaldust, mida sellised andmelekked riivavad, on raske tagasi võita," lisas ta.

Küberkurjategijad varastasid veebruaris apteegi- ja haiglakaupadega tegeleva ettevõtte Allium UPI kliendikaardisüsteemist ligi 700 000 Apotheka kliendi isikukoode, ostuandmeid ja kontaktandmeid.

Kriminaalmenetluses on praeguseks tuvastatud, et Allium UPI andmebaasist laaditi ebaseaduslikult alla ligi 700 000 Apotheka, Apotheka Beauty ja PetCity kliendikaardi omaniku isikukoodi, üle 400 000 e-posti aadressi, ligi 60 000 koduaadressi ja umbes 30 000 telefoninumbrit.

Küberkurjategijate kätte sattunud andmete põhjal on võimalik tuvastada, milliseid käsimüügiravimeid ja muid apteegikaupu Apotheka kliendid ostnud on. Ostetud retseptiravimite info siiski lekkinud andmete seas ei ole. Lekkinud info apteegiostude kohta puudutab aastaid 2014–2020, seega viimaste aastate ostuandmed kurjategijate kätte ei jõudnud.

Kommentaarid puuduvad