Reklaam sulgub sekundi pärast

Juhuslik kontroll tõi naisele šokeeriva diagnoosi: katsudes ei olnud midagi tunda!

TV3 UUDISED

Joonatan Pärn

Maikuu on rahvusvaheline rinnavähi ennetuskuu, millega juhitakse inimeste tähelepanu varase vähi avastamise tähtsusele. Maire Joost sai rinnavähi diagnoosi juhuslikult kontrollis käies ning üheksa aastat hiljem on ta tänu varakult avastatud haigusele täielikult tervenenud.

Maire Joost on elav tõestus sellest, et vähi sõeluuringus osalemine on hea moodus haigus varakult avastada ja lõplikult seljatada. "See juhtus 2015. aastal Maijooksu ajal. Seal oli mammograafiabuss ja minu sünniaasta oli just sõeluuringus. Mõtlesin, et saan kohe seal samas ära teha mammograafia ega pea aega kinni panema ja kusagile minema. Saingi kohe selle seal ära tehtud ja peaaegu unustasin selle ära," jagab Maire oma lugu "TV3 uudistele".

Kaks nädalat hiljem saabus aga šokk, sest selgus, et naine vajab täiendavaid uuringuid. Maire läks haiglasse ja seal selgus karm diagnoos: "Selgus, et mul tõepoolest ongi rinnavähk ja kuna see oli ka edasi läinud ühte lümfisõlme, siis läks kirja teine staadium. Kui ei oleks lümfisõlme olnud, oleks olnud esimene (staadium). Mõõtmetelt oli see väga väike ning katsudes ei olnud midagi tunda."

Maire lisab: "Siis mul läks päris kiiresti: operatsioon, keemiaravi, kiiritusravi. Muidugi, kuna see (kasvaja) oli väga väike, siis ka keemiaravi ravimite annused olid väikesed ja kõrvaltoimeid peaaegu ei olnudki: käisin sel ajal tööl." Maire tuli raskest haigusest välja pere ja sõprade toel ning on täna, 9 aastat hiljem, terve.

Rinnavähk on kõige levinum kasvaja

Ida-Tallinna Keskhaigla rinnakeskuse juhataja Dr Gabor Szirko sõnab: "Eestis esineb seda (rinnavähki) umbes 900 juhul igal aastal. Rinnavähk on üks nendest pahaloomulistest kasvajatest, mida annab edukalt sõeluuringuga varakult avastada ja varakult avastamise korral ka edukalt ravida."

"Rinnavähi sõeluuring on mõeldud naistele vanuses 50-70 ja just selles vanuserühmas aitab sõelmammograafia üles leida juba mõne millimeetrise kasvaja. Nooremate naiste puhul sõeluuring nii hästi ei tööta, kuid ka seal otsitakse viise, kuidas leida sõeluuringuga kõrgema riskiga naisi. Noored naised peavad olema tähelepanelikud oma tervise ja rinnanäärmete suhtes ja kaebuste korral pöörduma. Ka siis on võimalik kasvaja varakult avastada," lisab ta.

Vaata artikli päises olevast videost, kuidas viiakse läbi rinnavähi sõeluuringut!

Kommentaarid puuduvad