Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas tunned end ära? Just need on 3 levinuimat valearusaama raha kohta

Raha
Raha — FOTO: 123rf.

Raha on meie elu oluline osa, kuid sellele vaatamata on palju müüte ja valearusaamu, mis ikka veel mõjutavad inimeste rahalisi otsuseid ja edukust. Täna heidame pilgu erinevatele raha ümbritsevatele valearusaamadele, mis võivad takistada sinu finantseesmärkide saavutamist.

  1. Säästmine ja investeerimine peaks olema aktiivne tegevus. Paljud inimesed arvavad, et investeerimine peaks olema aktiivne tegevus, kus ühel pangakontol oleva raha eest ostetakse näiteks kindla ettevõtte aktsiaid. See on tegelikult üks kõige levinumaid valearusaamu. Puhtalt psühholoogilistel põhjustel ei ole selline investeerimisviis eelistatuim. Kui inimene näeb summat juba enda pangakontol, ei taha ta ehk osta selle eest "igavaid" aktsiaid. Võib-olla vaatab, et investeerimissumma tundub ikkagi jube suur, kuidas saab selle eest lihtsalt midagi justkui abstraktset osta. Sellele väga inimlikult probleemile on lahendus näiteks fondi püsikorralduse näol, mis iga kuu samal kuupäeval ise sinu raha investeerib.
  2. Allahindlused hoiavad su raha kokku. Kuigi allahindlused võivad olla heaks võimaluseks soetada endale soovitud ese parema hinnaga, siis tihtipeale on allahindluste näol tegemist pelgalt turundustrikiga. Võib-olla tahtsid algselt osta ühe valge särgi, oletame, et selle hind on 10 eurot. Siis näed aga pakkumist, et kolm valget särki on 20 eurot. Sa mõtled, et see on hea pakkumine ja oled justkui 10 eurot säästnud, kuid tegelikkuses kulutasid hoopis 10 eurot rohkem, kui su tegelikult plaanis oli. Allahindlused suurendavad ka implussostude tegemist, seega kindlasti tuleks enda ostukäitumist allahindluste puhul ohjes hoida.
  3. Kui sa teenid rohkem, võid kulutada rohkem. Väga levinud fenomen - inimese palk tõuseb ning märkamatult hakkab ta ka rohkem kulutama. Ingliskeeles on selle kohta väljend, milleks on "lifestyle creep". See väljend viitab nähtusele, kus valikuline tarbimine suureneb, kui elatustase paraneb. Elustiili edenemisega muutuvad luksuskaubad ja valikuline kulutamine tajutavaks õiguseks, mitte valikuks - neid nähakse vajalikkusena, mitte soovina. See võib toimuda luksuskaupade ostmise näol või isegi neljaeurose kohvi lubamisena. Kõik väikesed "lukusus-kulud" teevad lõpuks kokku märkimisväärse summa, mille oleks võinud investeerida.

Kommentaarid puuduvad