Reklaam sulgub sekundi pärast

Mis toimub inimese kehaga, kui on meeletu suvekuumus?

Pilt: 123rf
Pilt: 123rf

Viimased päevad on Eestis lõõmanud meeletu suvekuumus. Kui puhurit käepärast ei ole, siis peab välja nuputama, kuidas oma keha kõige paremal moel jahutada. Mis juhtub inimese kehaga palavas kuumuses ja miks meil tekib tunne, et lähme justkui ''peast segaseks''?

Selgub, et keha hakkab ka kõrgete temperatuuride juures kuumenema. Kuna see organismile ei meeldi, algab automaatselt protsess, kus keha hakkab end jahutama. Ehk süda teeb rohkem tööd ja veresooned laienevad, et „kuuma“ verd naha pinna alla viia ja seeläbi soojust taas kehast välja kiirata.

Kuidas mõjutab palavus meie organeid ja keha?

Higinäärmed - Higinäärmed imevad verest vett ja kehast olulisi mineraale välja. Naha pinnale kerkiv higi jahutab keha aurustumise tõttu: selleks, et vedelik aurustuks, teeb keha tööd ja annab ära soojust.

Nahk - Nahka jõuab tavapärasest rohkem verd, et aidata kaasa higistamisele. Naha pinna lähedale jõudev veri kiirgab organismist välja liigset soojust.

Aju - Ajju jõuab vähem verd ja seega ka vähem hapnikku. Pea võib hakata ringi käima, valutama, tekkida nõrkustunne, tunnelnägemine või hallutsinatsioonid. On raske keskenduda. Halvenevad ka tasakaal ja koordinatsioon.

Süda - Higistamise tõttu vett kaotanud paksem veri ja laienenud veresooned nõuavad südamelt rohkem tööd, et keha normaalses mahus verega varustatud oleks.

Soolestik - Mida enam vajab verd laienenud veresoontega nahk, seda vähemaks jääb seda ülejäänud organitele. Pikemat aega verevaeguses olev soolestik tekitab kõhulahtisust, mis omakorda vähendab kehas ka elektrolüütide hulka (vt lihased).

Kommentaarid puuduvad