Reklaam sulgub sekundi pärast

Jaanipäev koputab uksele! Toitumisnõustaja jagab nippe, kuidas pühadel ülesöömist vältida

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: kollaaž/erakogu/123rf.com

Kohe-kohe on kätte jõudmas jaanipäev. Sel suvel teeb ka ilmataat meile suure teene, sest lubatud on lõõskavat päikest ja ühte tõeliselt mõnusat päeva. Tihtilugu seostub jaanipäev just söömisega ja vahel ei osata sellega piiri pidada. Toitumisnõustaja ja -terapeut Elis Nikolai-Vendla jagab sulle kasulikke nippe, kuidas saata jaanipäev mööda nii, et ka kõhul oleks hea.

,,Kasuta alternatiive. Näiteks grillida sealiha asemel kana või kala. Põhjus on selles, et sealiha seedib meil kehas 6-8 tundi, kana 2-4 tundi ja kala veelgi vähem,” annab Nikolai-Vendla hea nipi. 

Elise sõnul tasuks kuumaga süüa palju veerikast toitu. ,,Köögiviljad, rohelised salatid, kõik sellised toidud on head.” Salateid tehes ei pea olema ainult tomat, kurk ja hapukoor, nagu väga tihti eestlaste menüüs on. ,,Kui me räägime grillsalatist, siis sinna võiks lisada vähemalt viite erinevat kas köögivilja, maitsetaimi, marju või seemneid. 

,,Me kõik teame, et kui kõht on täis ja õues on kuum, siis ongi enesetunne halvem. Liig- ja ülesöömine koormab meie südametööd ja samamoodi teeb seda ka kuumus. Ning kui me paneme need kaks asja kokku, siis kindlasti see ei mõju meie tervisele ja enesetundele hästi,” tõdeb ta. 

Söömisega ei pea kiirustama!

Ülesöömist ei saa hetkes tabada, vaid seda tuleb vältida. ,,Me sööme liiga kiiresti,” sõnab Elis, ,, ja sellisel juhul meie seedesüsteem ei jõua anda ajule piisavalt kiiresti märku, et tegelikult kõht on juba täis.” Seetõttu soovitab ta alati süüa aeglaselt. 

,,Väga hea nipp on näiteks selline, et iga paar ampsu tagant panna korra kahvel ja nuga käest ära.” Ta soovitab viia fookuse jaanipäeval mujale: ,,Kõik ei pea tiirlema ainult söögi ümber. Seda püha peame tavaliselt oma pere ja sõpradega ning seetõttu tasuks vahepeal söögiriistad käest panna ning nendega suhelda ja aega veeta. Jaanipäeval ei ole kõige tähtsam just söömine!” 

Söö enne söömist!

Teine nipp, mida toitumisnõustaja soovitab, on süüa umbes tund-pool enne suurt söömingut näiteks arbuusi, mureleid või maasikaid. ,,Need täidavad meie kõhtu, on veerikkad ja sellisel juhul ei istu me pidulauda tühja kõhuga ja ka ülesöömise oht on väiksem.”

Järjekord mängib rolli!

Elisi sõnul võib mõnikord abi olla ka sellest, mis järjekorras sa toitu sööd. ,, Alustada tuleks salatist või köögiviljadest, sest sealt saame me kiudaineid, mis omakorda tekitavad täiskõhutunnet ja täidavad meie kõhu mõnusalt ära.”

Jaanipäev käib kokku ka tihtilugu alkoholiga. ,,Kõik, kes on alkoholi tarbinud, teavad, et alkohol suurendab söögiisu. Kui me räägime veinist või õlust, on meil harjumus nende kõrvale midagi pidevalt näksida. Alkohol ja toit käivad tihti käsikäes.” Tema sõnul võib see meelemürk suurendada ülesöömise riski, kuid see on siiski individuaalne. ,,Nagu soovitavad kõik, siis tuleks võtta vett vahele.” Tegemist on diureetikumiga ehk see viib kehast vett välja. Kui väljas on palav, võime arvata, et näiteks külmast siidrist saame kehasse vedelikku, kuid nii see pole. 

,,Ka liikumine aitab normaliseerida meie veresuhkru taset ja paneb seedimise kiiremini tööle,” annab Elis soovituse. ,,Peale õhtusööki võiks minna näiteks jalutama või tantsida ümber lõkke. Aktiivsed pühad tulevad ainult kasuks."

Lõppude lõpuks on olemas kolm põhiasja, mis aitavad ülesöömist vältida:

  1. Vali, mida sööd. Tee juba eos kergemaid valikuid. 
  2. Ära võta jaanipäeva söögipühana, vaid prioritiseeri just sõprade ja perega veedetud aega.
  3. Proovi istuda pidulauda mitte väga näljasena ja söö aeglaselt.

Kommentaarid puuduvad