Reklaam sulgub sekundi pärast

Maksukoolitaja Peeter Pärtel: maksud on aktiivse inimese karistamine!

Taigar Väärtmaa

Iga eduka ja jõuka inimese taga seisab nähtavasti kas hea raamatupidaja või hulk teadmisi maksusüsteemist. "Ausalt Rahast" stuudiot külastanud maksuekspert Peeter Pärtel rõhutab, et inimesed teavad maksusüsteemist liiga vähe, mõni ei tea midagi. Tema usub, et paremate tulemuste saavutamiseks on oluline süveneda seadustesse ja nende toimimisse. 

“Ma olen võrrelnud seda karistusseadustikuga, mida aktiivsemalt sa tegutsed, seda kõrgemalt sa maksustatud oled," tõdeb investor ja maksukoolitaja Peeter Pärtel. Ta märgib, et FIE-d, palgatöötajad ja ettevõtjad maksavad kõige rohkem makse, samas kui investorid maksavad tavaliselt vähem. 

FIE ehk füüsilisest isikust ettevõtja

FIE võib olla iga füüsiline isik, sh ka alaealine vähemalt 15-aastane isik, kellele vanem on andnud nõusoleku või kohus on laiendanud teovõimet tegeleda majandustegevusega. FIE on kõige kõrgemalt maksustatud ettevõtlusvorm. 

Tihti leiavad aga alustavad investorid ennast mõttelt, kas alustada kauplemist osaühingu alt. Kui varasemalt oli Pärtel seda meelt, et osaühingu ehk OÜ alt on investorina kõige etem tegutseda, siis täna ta enam nii ei mõtle. “Kunagi oleks ma vastanud üheselt, et OÜ, siis täna ma küsin enne – kas sa tahad seda raha kulutada või kasvatada?” Siinkohal vihjates tõsiasjale, et Eesti investeerimiskonto süsteem loob väga head võimalused eraisikul maksuvabalt raha kasutusele võtta. Kui täna on selle konto võimalused veel piiratud, siis tulevikus saab konto kaudu raha paigutada ka ühisrahastusse ja krüptovaradesse.

Pärtli sõnul on investeerimiskonto puhul tegu tavalise väärtpaberi kontoga, mis on lihtsalt maksuametis teisi nimega registreeritud. “Sa ütled tagantjärele tuludeklaratsioonis, et see on minu investeerimiskonto ja ta võimaldab makse edasi lükata seni, kuni sissemaksed ei ületa väljamakseid.” 

Investeerimiskonto on tavaline arvelduskonto, mille kasutaja on deklareerinud Maksu- ja Tolliametis investeerimiskontona (tuludeklaratsiooni p 6.5 I osas „Investeerimiskonto ning krediidiasutuste andmed“). Konto tuleb deklareerida investeerimiskontona ühel korral: siis, kui täidetakse konto kasutuselevõtu aasta kohta käivat tuludeklaratsiooni.

OÜ kiirendab teekonda finantsvabaduseni  

Hoolimata investeerimiskonto võlust, on Pärtel kaldu OÜ alt investeerimisele, eeskätt soovitab ta seda neile, kellel oleks võimalus oma igapäevatööd teha ka arvetega. Kui sa saad täna palgana kätte 1500 eurot netopalka, siis tööandja kulu on 2542 eurot. Pärtel usub, et enamik tööandjaid maksaks meeleldi selle summa otse sulle.

See tekitab aga olukorra, kus võid sattuda õhukesele jääle, sest Eesti riigis OÜ-tamine ei ole aktsepteeritav ja seda kinnitab ka Pärtel. Eriti suurt riski omavad need, kes peale oma tööandja teistele teenust ei osuta. “Kui tööandja ütleb, et säästaks raha ja ma ostan sinult teenust edaspidi sisse, aga kõik jätkub vanaviisi, lihtsalt kord kuus esitad arve, siis see ei ole okei.” See on tema sõnul halvas mõttes OÜ-tamine, kus palgasuhtet varjatakse ja see läheb seadusega vastuollu.

Siiski soovitab ta neil, kel on võimalus oma tööd ja oskusi ka teistele arve alusel pakkuda, alustada ettevõtjana. “Ettevõtjana saad kogu sinu loodud väärtuse endale  ehk tempo oluliselt kasvab. Lisaks käivad investorid tihti koolitustel ja kui sa ettevõtte alt neid maksad, siis tekib maksusääst.” Siinkohal vihjab ta tõsiasjale, et koolituste eest maksev ettevõte ei pea koolitusele kulunud raha eest maksu maksma. Seega, kui teenid investeeringutelt tulu ja ostad selle tulu eest koolituse, saad sama raha eest rohkem kui palgatöötajana.

Kõige suurem maksuvõit on aga nn passiivsetel ettevõtjatel ja see tuleneb maksuameti visioonist. Nimelt enne dividendide maksmist tuleb endale maksta tegevusvaldkonna keskmist kuupalka. See kehtib olukorras, kus ettevõte on aktiivse tegevusega. “Üks selline rikkaks saamise valem on, et aktiivse tegutsemisega teenid kapitali ja seda investeerid kas väärtpaberitesse või kinnisvarasse, et teenida passiivset tulu. Kui sa passiivselt teenitud tulust maksad endale dividende, siis selle pealt soovib maksuamet ainult tulumaksu ja mitte midagi muud,” rõhutas Pärtel. 
Kuid milline töötamise ja investeerimise viis sobib just sinule, on väga individuaalne ja enne esimeste sammude astumist tasub alata küsida nõu maksuametilt. 

Kommentaarid puuduvad