Reklaam sulgub sekundi pärast

Kõrgem risk toob rohkem raha? Investor Jaak Roosaare jagab avameelselt oma kogemuslugu

Taigar Väärtmaa

Kes meist ei unistaks investeerides tootlusest, mis on julgelt üle 10%? Nii kõrge tootlusega erainvestorile kättesaadavaid investeeringuid kohtab pigem harva. Üks võimalus, kuidas oma portfelli tootlust uuele tasemele viia, on ära kasutada ühisrahastusplatvormide võimalusi. Kui täna on see ainult ettevõtjate rida, siis varsti saab ta olema kättesaadav kõigile. 

Ühisrahastus on hea viis hakata väikese panusega laenuandjaks suurtele ettevõtetele või ka eraisikutele. Kui varasemalt on olnud see pigem ainult ettevõtjate või niiöelda OÜ-tajate pärusmaa, siis investor ja ettevõtja Jaak Roosaare, kes on ühisrahastuses kaasa teinud üle kümne aasta, usub, et populaarsus ja mahud hakkavad kasvama juba varsti. “See muutub vast popiks järgmine aasta, kui muudetakse investeerimiskonto seadust nii, et eraisikuna saab ka seal toimetada.”

Roosaare sõnul on viimastel aastatel rahavooge ühisrahastuses pidurdanud just see sama klausel, mille tõttu täna pole eraisikul sinna asja. “Täna ei saa eraisik enda kahjumis laene mitte kuidagi tuludest maha arvestada,” rõhutas ta “Ausalt Rahast” vestlussaates.

Kõrge risk ei taga edu

Ka teda tõmbas ühisrahastusse 10 aastat tagasi sama asi, mis paneb kõikidel investoritel silmad särama – kõrge tootlus. Roosaare valis oma toonase äripartneriga välja kaks ühisrahastusplatvormi - Omaraha ja Bondora. Mõlemad platvormid on ka täna aktiivsed ja pakuvad jätkuvalt võimalust anda laenu inimeselt inimesele formaadis. 

“Ma mäletan hästi selgelt, kui me saime esimesel kuul ligi 20% intressi aasta baasil ja meid tabas "ahhaa" moment, kus mõtlesime, et müüme kõik oma korterid maha ja paneme vaba raha hoopis sinna,” naljatles Roosaare. Samas tunnistas, et ühisrahastuse karm reaalsus jõudis kätte juba järgmisel kuul, kui laenumaksed hilinesid ja tekkisid esimesed võlgnikud.

Siin on hea kõigile investoritele taas meelde tuletada, et mida kõrgem on intress, seda kõrgem on ka risk. Sellele tõsiasjale toetus ka Roosaare ning mõlemal platvormil valiti selle tõttu võimalikult kehva krediidiskooriga laenajaid, et maksimeerida kasumeid  – või vähemalt nii nad lootsid. “Kuskil kuue kuuga jõudis meil see tootlus sinna nulli lähedale, kuna neid kahjumis laene tuli nii palju peale ja me saime aru, et päris rahapuu see ei ole.” 

Seda sama õppetundi kasutas Roosaare ära ja jagas “Ausalt Rahast” vaatajatele näpunäiteid, mida silmas pidada sarnastel platvormidel investeerides. Näiteks ühisrahastuses tasub valida ainult kõrge krediidiskooriga laenuküsijad või kinnisvara ühisrahastuses tagatisega projektid. “Ma olen täna siiani ühisrahastuses aktiivne ja mu enda portfelli isiklik tootlus on seal 18% ringis.”

Eelised, kuid mitte plussid

Roosaare tõdes “Ausalt Rahast” saates, et ühisrahastuse suurim eelis on tema madal lävend, miinus aga kõrge risk. Kui kõrge tootlusega võlakirjad tahavad tihti tuhandeid, kui mitte kümneid tuhandeid eurosid vaba raha, siis ühisrahastuses saab algust teha juba mõne euroga. “Alustajatele on ta sellepärast hea, et sa ei võistle teiste suurinvestoritega ja saad laenu anda mõnesaja euro kaupa.” Tema sõnul, kui seadus muutub, võiks see olla väga hea koht riski armastavale investorile, kus oma investeerimisportfellile uut elu sisse puhuda ja teenida turu keskmisest kõrgemat tootlust.

Roosaare soovitused Eesti investorile

Googeldades sõna ühisrahastus võib sattuda segadusse, seega küsisime Roosaarelt endalt, mis on erinevad võimalused meil eestlastel, kuhu me saaks oma raha paigutada.

  • Estateguru - hüpoteeklaenudesse investeerimine. Ole justkui ise pank ja anna laenu arendajatele, mis on tagatud esimese järgu hüpoteegiga kinnisvarale
  • Mintos - lätlaste ühisrahastusportaal, mille kaudu on võimalik anda laenu erinevatele ettevõtetele. Laenu taotlejate nimekirjast võib näha nimesid nagu Mogo, Credistar ja erinevad kiirlaenu andjad
  • Omaraha - laenud inimeselt inimesele. Platvorm, mis viib kokku laenajad investoritega
  • Bondora - nagu omarahagi, pakub võimalust anda laenu inimeselt inimesele. Platvorm, mis viib kokku laenajad investoritega

Muidugi on platvorme teisigi ja iga investor peab ise otsustama, milline sobib kõige paremini temale endale. Alati tasub meelest pidada, et investeerida tasub ainult seda raha, mida oled nõus kaotama.  

Kommentaarid puuduvad