Reklaam sulgub sekundi pärast

ÜLEVAADE! Kui palju kofeiini tohib päevas tarbida ning millised on liigtarbimise mõjud?

BBC

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Kofeiin on levinud aine, mida leidub nii kohvis, energiajookides, tees kui ka teatud karastusjookides. Sellel on väga tugev mõju inimese tervisele ning liigtarbimine võib olla tervisele suisa kahjulik, kirjutab BBC.

Paljude inimeste jaoks on kofeiin suisa asendamatu aine, mis annab kehale ja ajule energialaengu. Kuid oled sa kunagi mõelnud, kui palju on liiga palju kofeiini ning mida selle liigtarbimine meie kehale tegelikult teeb? 

Meie kehas töötab kogu aeg palju olulisi funktsioone, sealhulgas südame löögisagedus, verevool ja une-ärveloleksu tsüklid. Paljusid neist mõjutab kemikaal nimega adenosiin, mille ülesanne on inimest päeva lõpuks ära väsitada. 

"Adenosiin on üks kehas looduslikult toodetud ainetest, mis põhjustab stressi all olevate või energiavajadust vähendavate elundite aktiivsuse vaigistamise," ütleb riikliku diabeediinstituudi molekulaarse tuvastamise osakonna juhataja Kenneth Jacobson. Ta sõnab, et paljude keharakkude välispinnal leidub adenosiini retseptoreid. 

Kui me tarbime kofeiini, imendub see kiiresti meie vereringesse, kus see konkureerib adenosiiniga, takistades selle ühendumist retseptoritega ja täitmast oma tööd. Seetõttu võib kofeiini tarbimine muuta meid erksamaks.

Kofeiin võib tõsta ka teiste neurotransmitterite (näiteks dopamiini ja adrenaliini) taset, ütleb Ühendkuningriigi Lõuna-Walesi ülikooli füsioloogiaprofessor Damian Bailey. "Aju on nagu suur lihas," ütles Bailey. "See peab töös olema ja dopamiin, adrenaliin ja kofeiin stimuleerivad seda."

2017. aastal tehtud uuringus leiti, et kolme kuni nelja tassi kohvi joomine päevas oli sagedamini seotud tervisele hoopis kasulike tagajärgedega. Uuringud näitavad, et kohv võib mõjutada ka seda, kui hästi me treenime. Ühes amatöörratturite uuringus leiti, et see võib parandada füüsilist jõudlust kuni 1,7%. 

Kofeiini võime suurendada aju verevoolu on küll hea, kuid see võib põhjustada ka migreeni ning on üks peavalu vallandaja. Lisaks kohvile on hea kofeiiniallikas ka tee. 

Uuema trendina kasutatakse kofeiini ka energiajookides. Küll aga on energiajookides kofeiin sageli kombineeritud teiste stimulantidega. "Kõik need asjad võivad kombineerituna häirida paljusid kehasüsteeme, sealhulgas aju ja südant. Pikaajaliselt võib see põhjustada südamekahjustusi, nagu hüpotensioon ja arütmia, ning neuroloogilisi häireid, nagu paanikahood ja krambid," rääkis Londoni ülikooli kolledži toitumisteaduse hariduse doktorant Alex Ruani.

Uuringud näitavad, et mõned Ühendkuningriigis ja USA-s populaarseimad kofeiini sisaldavad energiajoogid sisaldavad 75–160 mg kofeiini, mõned aga isegi 500 mg kofeiini.

Teadlased soovitavad võtta viimase "annuse" kofeiini 8-9 tundi enne magamaminekut. Kofeiin ei mõjuta mitte ainult seda, kui raske on magama jääda, vaid see võib mõjutada ka seda, kui sügav on uni. 

Euroopa Toiduohutusamet soovitab tervetel inimestel juua mitte rohkem kui 400mg kofeiini päevas. Ühes joogis võiks kofeiini olla mitte rohkem kui 200 mg. 

Väga lihtne on kofeiinist saada ka nii-öelda üledoos. Liigtarbimise sümptomiteks on iiveldus, ärevus, ärrituvus ning peavalu.