Reklaam sulgub sekundi pärast

Kogu tõde suhkruasendajatest – kas ja millistes kogustes on need tervisele ohutud?

Suhkruasendaja. Pilt on illustratiivne.
Suhkruasendaja. Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Tänapäeval leidub aina enam justkui suhkruvabu tooteid, kus on magustamiseks kasutatud suhkruasendajaid. Suhkruasendajad on enamasti väheste kaloritega või suisa kalorivabad, kuid kas ja millises koguses on need tervisele ka ohutud?

Liigse suhkru söömine võib põhjustada terviseprobleeme nagu diabeet ning südamehaigused, kirjutab MayoClinic. Palju soovitatakse kasutada suhkru asemel ka mett, kuid ka see sisaldab suhkrut. 

Tänapäeval on üha levinumad hoopis suhkruasendajad, mida saab kätte peaaegu igast toidupoest. Suhkruasendajaid tuntakse ka kunstlike magusainetena ehk need maitsevad nagu suhkur, kuid sisaldavad vähe või üldse mitte kaloreid. 

Paljud suhkruasendajad maitsevad suhkrust magusamalt. Seega on toitude ja jookide magustamiseks vaja väga vähe. Tihtilugu leiab suhkruasendajaid sisaldavaid tooteid siltidega "suhkruvaba". 

Kuid kas need on siiski tervisele ohutud tooted? Erinevate riikide toidu- ja ravimiametid on uurinud seda ning leidnud ka koguse, mis on iga päev süües ohutu. See sõltub inimese kehakaalust ja kasutatava suhkruasendaja tüübist. 

Üldiselt on kunstlikud magusained piiratud koguses tervetele inimestele, sealhulgas rasedatele, ohutud. Küll aga peavad teatud haiguste kandjad olema ettevaatlikud. Näiteks fenüülketonuuria põdejad võiksid vältida aspartaami sisaldavad toite ja jooke. Samuti võivad suhkruasendajad teha soolehaiguste sümptomeid hullemaks. 

Täiskasvanutel ja ülekaalulistel võivad suhkruasendajad aidata ka lühikese aja jooksul kaaluga toime tulla, kuid pole selge, kas suhkruasendajad aitavad inimestel oma kehakaalu ka pikemas perspektiivis kontrolli all hoida.

Samuti on leitud, et suhkruasendajad ei põhjusta tõsiseid terviseprobleeme. Suhkruasendajad ei ole samuti seotud inimeste suurema vähiriskiga. 1970. aastatest pärinevad uuringud seostasid kunstlikku magusainet sahhariini põievähiga rottidel. Sellest ajast alates on uuringud aga näidanud, et need leiud ei kehti inimeste kohta.

Mõned uuringud kunstlike magusainete pikaajalise igapäevase kasutamise kohta viitavad seosele insuldi, südamehaiguste ja surma üldise riskiga. Kuid muud asjad, mida inimesed teevad või mida inimesed ei tee, võivad olla suurema riski põhjuseks.

Üldiselt on kõige ohutum suhkruasendajaid võtta väikestes kogustes ja kõige parem on kasutada suhkruasendajaid lühiajaliselt või lihtsalt aeg-ajalt. 

Kuid tasub teada, kuidas suhkruasendajad sinu toidu- ja joogivalikuid mõjutavad. Nimelt võivad suhkruasendajad maitsemeeli harjutada magusamaga ja see võib muuta piisava vee joomise väljakutseks.

Suhkruasendajatega valmistatud tooted võivad anda töödeldud toiduainete kohta vale sõnumi. Suupiste, mis on märgistatud madala suhkrusisaldusega või ilma suhkruta, ei pruugi olla kõige toitvam valik. Toidud nagu puu- ja juurviljad on inimorganismi jaoks palju kõrgema toitaineväärtusega.

Kokkuvõttes võib öelda, et kui kunstlikud magusained võimaldavad nautida magusaid asju ilma liigsete kaloriteta, siis võib olla nende mõõdukas tarbimine tervisliku toitumise osa.

Kommentaarid puuduvad