Reklaam sulgub sekundi pärast

Tuludeklaratsioon ja WhatsApp: aina aktiivsemalt tegutsevad kelmid leiavad uusi viise inimeste petmiseks

TV3 uudised

Politsei saab igapäevaselt keskmiselt 50 teadet erinevate internetipettuste kohta. Lisaks levinud õngitsusmeilidele on nüüd kelmid asunud aina rohkem ära kasutama ka suhtlusrakendust WhatsApp. Viimastel nädalatel üritatakse aga eestlastel raha välja petta ka tuludeklaratsioonide abiga.

Järjest enam mõtlevad internetikelmid välja uusi skeeme, millega inimeste usaldus võita ja seeläbi kätte saada nende PIN-koodid ja pankade turvakoodid. Viimastel nädalatel rõhutakse eriti osavalt just tulumaksu deklaratsioonidele, saates Maksu- ja Tolliameti nimel inimestele sõnumeid.

„Selle näite puhul tuuakse välja tulumaksu deklaratsiooni täitmisega ehk siis mingi lahter jäi täitmata, mingid andmed on puudu, palun vajutage lingile ja täitke uuesti üks või teine lahter. Tavaliselt see lõppeb sellega, et palutakse kinnitada muutusi või parandusi PIN-koodidega, aga tegelikult selle taga ongi ülekanne, mitte mingi parandus või muudatus,” ütles Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse juht Vjatšeslav Milenin.

Tegemist on klassikalise lingi skeemiga, mis kasutab ära inimeste tähelepanematust. Sõnumitele lisab omajagu usaldusväärsust see, et hetkel toimubki tuludeklaratsioonide esitamine ja maksuameti poolt raha tagastamine.

Samal ajal koguvad hoogu ka petuskeemid, millesse on kaasatud WhatsApp ja kullerteenused. „Oleme viimasel ajal täheldanud, et eriti aktiivseks on muutunud petturid, kes kasutavad WhatsAppi rakendust, mille abil nad tutvustavad end kui pangad, turvateenistused või politseitöötajad ja ütlevad kliendile, et teie pangakaardi andmetes on mingisugune viga. Eriti uusimaks asjaks, mis võib välja tuua, et kasutatakse kullerteenust ja öeldakse, et te peate vana kaardi andma koos PIN-koodiga kullerile üle koos PIN-koodiga ja uue kaardi toob kas kuller ise või pangatöötaja toob kohale,” ütles Citadele panga rahapesu tõkestamise osakonna juht Viktor Tkatšenko.

Levinud on ka see, et WhatsAppis võetakse inimestega ühendust ning palutakse neil allalaadida mõni kindel rakendus. Sellega antakse ligipääs kogu seadme sisule. Usalduse loomiseks esitatakse tihti inimestele ka võltsitud töötõendeid, mistõttu paneb Citadele inimestele südamele, et ükski pank sellist kullerteenust ei kasuta ning WhatsAppis inimestega ühendust ei võta.

Kui kelm on juba kord rahale näpud taha saanud, siis on üsna keeruline, kui mitte öelda võimatu seda tagasi saada. Seetõttu tuleb olla eriti hoolikas.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad