Reklaam sulgub sekundi pärast

Teisele lapsevanemale tühjad pihud? Elatisvõlglased hiilivad nahhaalselt kohustustest kõrvale

"TV3 uudised"

Elatisvõlgnike võlasumma on kasvanud kümne aastaga 11 miljonilt eurolt 42 miljoni euroni. Elatisvõlglased on tihti kavalad ja näevad kurja vaeva, et oma sissetulekuid peita. Tasub aga meeles pidada, et elatisvõlg aegub kümme aastat pärast lapse täiselamiseks saamist, seega tuleks peidus olla kuni lapse 28. sünnipäevani.

Täna rakendavad elatisvõlglased endiselt palju strateegiat: hoia kõrvale kuni nõue aegub, varja oma tegelikku sissetulekut läbi välismaa panga ja lase teisel lapsevanemal piltlikult öeldes pöialt imeda. Täpselt samas olukorras oli üks anonüümsust paluv lapsevanem, kes pöördus "TV3 uudiste" poole, et oma mure jagada. Tema pole oma lapse eest saanud alimente juba möödunud suvest saadik.

"Siis ma pöördusin eelmise aasta lõpus kohtutäituri poole, et ta hakkaks võlga nõudma. Jaanuaris tuli mulle kohtutäituri poolt kiri, et täitemenetluse peatamise ajaks peatub arestimisakti alusel nõude täitmine," ütles anonüümne lapsevanem.

HUGO.legal jurist Monika Sulg kommenteeris, et kohtus välja mõistetud elatise puhul peaks minema kohtutäituri juurde ning alustama täitemenetlusega ning taotlema kõikvõimalike võimaluste kasutamist, kus saaks võlgnikku teatud sunnimeetmetega survestada, nagu näiteks juhiloa, jahipidamisõiguse või muude sarnaste õiguste äravõtmise läbi.

"TV3 uudiste" poole pöörduja on täna olukorras, kus lapse kasvatamises mitte osalev lapsevanem ei pea sentigi maksma. Kui sellises olukorras täpselt ei tea, mida teha, ei tule ka riik kohe appi.

Sotsiaalkindlustusametist vastati kirjalikult, et nemad ei saa määrata ega maksta pankrotimenetlusaegset elatusabi, kuna ei ole välja kuulutatud pankrotti. Ametkonna esindaja lisas reporterile, et tuleb pöörduda kohtutäituri poole ja nõuda täitemenetlusaegset elatisabi. "Juhul, kui üks võlgnik ei hakka elatist maksma, on õigus pöörduda kohtusse. Kui menetlus käib ja kohus ei ole veel otsustanud, mis suuruses peab keegi kellelegi raha maksma, võime me inimesele, kes lapsega kodus istub, määrata kohtumenetlusaegse elatisabi. Siis me maksame seda kuni 150 päeva ja maksimaalne suurus on 200 eurot."

HUGO.legal jurist Monika Sulg tõdeb, et perekonnavaidlused on kõige keerulisemad, sest mängus on emotsioonid ja mittemaksev osapool – olgu ta mees või naine – kipub tihti olema loov, et kohustustest kõrvale hiilida. Tasub aga meeles pidada, et elatisvõlg aegub kümme aastat pärast lapse täiselamiseks saamist, seega tuleks peidus olla kuni lapse 28. sünnipäevani.

"On tulnud välja olukordi, kus töötatakse n-ö mustalt või minnakse välismaale tööle ja püütakse seal oma tulusid varjata. Aga lõpuks jõuab täitur ikka oma menetlusega nii kaugele, et kas tuvastab, et võlga ei ole võimalik kätte saada või on pahatahtlik tegutsemine võlgniku poolt. Siis on juba karistusseadustiku poole võimalik pöörduda," ütles Sulg.

Ka "TV3 uudiste" poole pöördunud kannatanu ootab kohtuveskite jahvatamist, kuna mittemaksev osapool tegi avalduse, et ta on maksejõuetu. Õhus on aga kahtlus, et tegelikult on tema tulud varjatud.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad