Reklaam sulgub sekundi pärast

Sooline palgalõhe ähvardab ka pensioneid: naistel soovitatakse rohkem koguma hakata

Kuigi täna on Eestis pensionid üsna võrdsed ning oleme selles ka Euroopas esirinnas, on tulevikus pensioni arvutamine palgapõhisem ja tõotab tuua ka suurema pensionilõhe. Riik püüab omalt poolt leida lahendusi, kuid fondide juhid soovitavad eriti just naistel pensioniks esimesel võimalusel koguda.

Paljudele eestlastele on ise pensioniks kogumine võõras kontseptsioon. Tihti kuuleb mõtteid "ah, suren enne nagunii ära kui pensionile jõuan" või "käin ju tööl ja pension koguneb automaatselt". Aga kui ei sure ja kui esimesest sambast äraelamiseks ei piisa?

Tänaval küsitletud inimesed vastasid, et tegelevad investeerimisega (sh aktsiatesse ja kinnisvarasse) ning koguvad kolmandasse sambasse. "Loomulikult ma mõtlen seda, kuidas ma võimalikult hästi oma eluga hakkama saan, kuidas ma kommunaalkulud makstud saan, kuidas ma jõuan oma vara üleval pidada, kuidas ma saaksin säilitada oma praeguse elatustaseme," ütles Merike ja lisas vastusena, et nii teine kui kolmas sammas on tal olemas ning teise samba raha võttis ta välja ja investeeris.

Oma pensioni eest ise hoolitsemine on tänapäeval võtmetähtsusega, sest kuigi ajalooliselt on pensioni arvestatud staažipõhiselt ja täna on meie pensionid võrdsed, siis on see muutunud aina palgapõhisemaks. See omakorda tähendab, et kuna Eesti on 17% soolise palgalõhega Euroopa musta nimekirja tipus, siis kandub see edasi ning naiste palgalõhe käriseb pensionilõheks. Aga mida naised ise saavad ära teha, et vanaduspõlves meestega võrdselt pensionit saada?

Investor Riin Mäesalu ütles, et esiteks on okei oma palgast rääkida. "Seda ei tohi lepingusse kirja panna, et see on keelatud. Oma palka võid sa Raekoja platsil ka kõva häälega välja öelda. Tuleb olla julge ja palka juurde küsida. See ei ole alandav asi, see on sinu aeg, mida sina müüd. Ei saa ka mööda vaadata partneri valikust, tegelikkuses peaks olema, kui me just laste kasvatamisest räägime, siis tegelikult on lapsed mõlemal ja see peaks olema 50/50."

Lisaks sellele tasub hakata esimesel võimalusel koguma pensionisammastesse, mitte loota vaid esimesele sambale. Naised mitte ainult ei saa tulevikus vähe pensionit, vaid nad ka elavad kauem ja võivad hilisematel aastatel jääda üksi.

"Eriti raske on hakkama saada siis, kui inimene on jäänud üksinda. Kui riiklik pension Eestis ei ole pärandatav, siis teine ja kolmas sammas on Eestis pärandatavad. Kui inimene lahkub, siis tema teine ja kolmas sammas jäävad lähedastele ja aitavad siis," ütles Tuleva Fondide operatsioonide juht Sten Andreas Ehrlich.

Pensionilõhe ei ähvarda vaid naisi, ka regionaalselt on Eestis palgad üsnagi erinevad, mis viib samuti sama tulemini pensionieas. "Kui näiteks täna on Saaremaal sama pension kui Tallinnas, siis palkade mõttes on Saaremaal palgad umbes veerandi võrra väiksemad kui Tallinnas ja seetõttu ka tulevikus on Saaremaal pensionid mõnevõrra väiksemad kui Tallinnas," lisas Ehrlich.

Kui eraisiku hooleks jääb enda pensioni võimalikult hea planeerimine ja selleks kogumine, siis riigi poolt püütakse tegeleda juurprobleemiga, et nii soolist kui regionaalset palgalõhe vähendada. Samuti muudeti pensionilõhe vähendamiseks 2021. aastal pensionivalemit, et see oleks solidaarsem.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad