Reklaam sulgub sekundi pärast

On, mida oodata! Järgmine laulu- ja tantsupidu imiteerib vägevat suguvõsa kokkutulekut

Hiljuti tutvustati 2025. aasta laulu- ja tantsupeo visuaalset identiteeti. Sel korral on üritus inspireeritud murdekeelest ning tantsupidu imiteerib suguvõsa kokkutulekut, tuues erinevatest Eesti nurkadest tantsijad keskpõrandale kokku.

Järgmise aastal toimuva suure peo koondnimetus on „Iseoma“, mis rõhutab eestlaste omapärasust, aga ka iseseisvust.

„Laulu- ja tantsupidu on meid alati kokku kutsunud ja rahvana ühendanud. Läbi aegade oleme seda traditsiooni ni ühiselt kui ühekaupa oma südameis hoidnud ja õlgadel edasi kandnud. Aga inimestena oleme ikka igaüks ise ja omamoodi. Ühekorraga kauged ja omad.“ Nii kõlas osa järgmise laulu- ja tantsupeo väärtusloost.

Eks see „Iseoma“ tähendus on igaühele omamoodi. Näiteks et ise oma käega ma oma elu sean ja ise ma oma lapsi oma tarkuses üles kasvatan. See „Iseoma“ tähendus on meis sügavas endis olemas, meie omanäolisus ja meie erilisus, aga oluline on inimlikkus selle juures, mis meid seob ja ühendab rahvana,“ ütles Laulu- ja tantsupeo juhataja Margus Toomla.

Järgmise aasta suurpeole on registreerinud juba 2260 kollektiivi ning neile lisandub veel väliskollektiive. Laulupeo loojaid on sel korral inspireerinud meie rikkalik murdekeelne looming ning laulupeo kunstilise juhi Heili Jürgensoni sõnul on repertuaar üles ehitatud nii, et kõik murdepiirkonnad on esindatud. „Eesti koorimuusika klassikud väga paljud, Veljo Tormiseni välja on lauludes kasutanud murdekeelt. Olles dirigendina seda oma kooride juures kasutanud ja laulnud, siis mulle tundus, et see on kasutamata materjal, kuhu on sõrm peale panemata. Kuna mina ise olen pärit Põhja-Eestist sealt kirde nurgast ja räägin omamoodi ja vahel mõni mu kolleeg Setumaa kandist räägib teistmoodi, siis ma tean, et meie teinekord ei pruugi üksteisest üldse aru saada. Need erinevused on vahel vägagi humoorikad ja toredad.“

Suurpeo logomärgi graafiliste elementide jaoks on inspiratsiooni saadud metsast ja põllult pärit taimede detailidest ning terviksümbol on loodud erinevate elementide ühendusena. Visuaalide loomisega on tööd tehtud juba 3-4 kuud.

„Need elemendid, mis olid aluseks, nad moodustavad ühe terviku, mida ma ise nimetan hellitavalt ühendatud erinevuste õieks. Pidu ongi rõõmus sündmus ja minu jaoks oli väga oluline saada inspiratsiooni või värviallikat ka meie väga suurepärastest rahvariietest,“ ütles laulu- ja tantsupeo peakunstnik Marko Kekišev.