Reklaam sulgub sekundi pärast

Õige mesi või suhkrusiirup? Mee DNA-analüüs loob kindlust nii mesinikele kui tavatarbijatele

"TV3 uudised"

Tartu teadlased on välja töötanud mee DNA-analüüsi, mis aitab võidelda meeks nimetatud suvalise suhkrusiirupi lõksu langemise vastu ning annab mesinikele suurema kindluse. Teadlaste sõnul muutub mee tootmine, pakendamine ja edasimüümine seeläbi palju läbipaistvamaks.

Tartu teadlased on kolme aasta jooksul üle 500 purgi erineva mee kallal tööd teinud, et selgitada välja, milline ikkagi on õige mee DNA.

Mesi sisaldab DNA jälgi kõigist organismidest, kellega mesilased kokku puutuvad. Meetaimi on Eestis umbes 200-300 taime. "Kui ta [mesilane] tassib selle DNA kõik koju, siis ongi ilus lai pilt Eestimaa loodusest meepurgis peidus. Mee DNA näitab ja kinnitab seda, et mesi on saadud meie keskkonnast ja ausal teel toodetud nii, nagu olema peab," ütles Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse teenuslabori juhataja Kaarel Krjutškov.

Mee DNA-testi üks peamisi eesmärke ongi tuvastada, kas tegemist on ausal viisil toodetud meega või lihtsalt kenas purgis oleva suhkrusiirupiga. Ka Eesti poelettidelt võib leida võltsitud mett, kuid võrreldes muu Euroopaga siiski märgatavalt vähem, ütles Maaülikooli teadlane ja üle kümne aasta hobimesiniku ametit pidanud Sigmar Naudi. "Samas, igal aastal me oleme ka leidnud võltsingu tunnustega mett Eesti tootjatelt, aga tegelikult jääb see pigem [võltsingu tunnus] importtoodetele."

Eesti mesinike saak on viimastel aastatel olnud hea ja mett jaguks ka välisturgudele. Samas ei suudeta täna Euroopa turgudel võltstoodanguga konkureerida. "Aasia poolt tuleb igal aastal meeletutes suurtes kogustes võltsingu tunnustega toodet, mida küll nimetatakse mee nime all, aga tegelikult see ei ole. Päris ausalt, mesinikud täna selliste hindadega konkureerida ei saa. Võltstoodangu kilo hind on umbes 1.30, pluss miinus," ütles Sigmar Naudi ja lisas, et Eesti mesinike omahind on vähemalt neli eurot.

Selleks, et Eesti mesinikel oleks puhta meega Euroopa turgudel konkurentsieelis ning kodumaine meesõber saaks kindel olla, ongi mee DNA-tähistus purgil oluline. Laboris DNA analüüsi läbinud meetootjale väljastatakse QR-kood. Seega saab iga lõpptarbija purgilt vaadata, millest mesi reaalselt koosneb. Seega läheb mee tootmine, pakendamine ja edasimüümine palju läbipaistvamaks. DNA-test maksab 250 eurot ning esimesed tähistatud purgid jõuavad poodidesse arvatavasti sügisel.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad