Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks ei taha noored õpetajaks saada? Haridusminister: on vaja konkreetset karjäärimudelit

Sel nädalal lõppenud õpetajate streik on otsekui avansina riigile antud. Vastutasuks peab riik tegema haridusreformi, aga mis selle tulemus saab olema, ei tea praegu keegi. Kindel on vaid see, et reform pahandab paljusid.

Haridusreform on otsekui võluvits, millelt oodatakse kõikide probleemide lahendamist ja soovitavalt ka senisest väiksema rahaga. Aga nii, et palgad tõuseksid.

"Kõige olulisem teema on õpetajate järelkasvu murede lahendamine, selleks on õpetajatel vaja ikkagi konkreetset karjäärimudelit, et õpetajatel oleks karjääriperspektiiv. Noored inimesed tahavad näha, kuidas nad selles ametis saavad edasi areneda ja samamoodi kollektiivleppe sõlmimine, selle haridusleppe sõlmimine pikemaks perioodiks kus me õpetajate töötingimused ja koormusarvestused kokku lepime," ütles haridusminister Kristina Kallas.

Kindlasti muudab reformi lihtsamaks, et sedasama peab tähtsamaks ka teine pool. "Kindlasti olulisemaid on karjäärimudel ja sellega kaasnev palgamudel ja sellega tõesti õpetaja saaks läbi oma professionaalsuse tõusu ka kõrgemat palka teenida," ütles Haridustöötajate Liidu juht Reemo Voltri.

Karjäärimudel tähendab kindlaid astmeid, kuidas kooliõpetaja oma ametitel liigub. Kooli tulevad noored alustavad algusest, aga staaž iseenesest ei tähenda, et järgmisele ametile liikuda saaks, vaid õpetajad peaksid hakkama ka tõestama, mis tasemele nende oskused küündivad. "See tähendab seda, et alustav õpetaja, kes on alles päris alguses ja alles õpib õpetaja ametit, tema kohustused ja kompetentside astmed võrreldes näiteks meisterõpetajaga, kellel on väga pikk staaž ja kellel on väga suur kogemus, et õpetaja saab liikuda karjääriastmetes edasi. Et on nooremõpetaja, õpetaja, vanemõpetaja, meisterõpetaja ja koos karjääris liikumisega tal muutub ka palganumber ja töö iseloom," lisas Kallas.

Kõigile kindlasti ei meeldi kohustus hakata end tõestama, lisaks õpetajate vastuseisule prognoosib minister vastuseisu ka omavalitsustelt.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad