Reklaam sulgub sekundi pärast

„Emme, ma ei taha sõda!“. Uus näitus selgitab, kui sügav haav jääb sõjast Ukraina lastele

"TV3 uudised"

„Emme, ma ei taha sõda!“ on riigikogus avatud näitus, mis toob inimesteni sõjas kasvanud laste joonistused. Pildid räägivad karmi tõde ning näitavad, et sõda on riigist ja aastasajandist sõltumatu.

Sõja keskel kasvanud lasteaia noorte poolt joonistatud pildid näitavad pomme ja haavatuid ehk pildid räägivad sõjast ja näitavad, milline on sõja mõju lastele.

„Paljudele piltidele on joonistatud purustatud hooneid, tanke, surnud inimesi tänavatel. Need on pildid sõjast, mis on igal pool maailmas ühesugune. Üks asi on mõelda, mis kunagi teises maailmasõjas toimus. Kuid on šokeeriv, et Euroopas toimub 2024. aastal sama. Tsiviilisikud ja lapsed surevad Ukrainas iga päev,” ütles USA suursaadik Eestis George P. Kent.

Nende joonistustega soovitakse näidata, et sõda ei ole vaid midagi, mida on internetist või telekast näha, vaid sõda on reaalne ja karm ning kõige selle keskel on lapsed.

„Pole peaaegu kohutavamat asja maailmas kui see, kui lastelt võetakse nende lapsepõlv. Aga just see on täna Ukrainas juhtunud, see juhtus ka teise maailmasõja ajal ja see tõotab meile meelde, kuivõrd oluline on seista õigete väärtuste eest, kuivõrd oluline on seista demokraatia eest, kuivõrd oluline on seista rahu eest,” ütles riigikogu esimees Lauri Hussar.

Üks osa näitusel olevatest piltidest on joonistatud Poola laste poolt teise maailmasõja ja Saksa okupatsiooni ajal. Neid joonistusi säilitati Varssavis, Poola riigiarhiivis. Teine pool siinsetest kunstiteostest on Ukraina laste tänased joonistused, mis on seotud praegu Ukrainas toimuva sõjaga.

Ukraina suursaadik Eestis Maksõm Kononenko ütles, et tegu on kõigi jaoks tähtsa meeldetuletusega, et kuigi asjaolud võivad olla erinevad ja poliitiline või sotsiaalne kontekst teine, siis sõjakurjus on alati sama. „Peaksime tegema kõik mis võimalik, et kaitsta meie lapsi selle sõja kurjuse eest.”

See, et sõda nägema pidanud lastele antakse hääl ning nende lugusid räägitakse, ei too küll tagasi kaotatud pereliikmeid või mahapommitatud kodusid. Küll aga toob lootust ja uued taastatud hooned ning elud.

Poola ja Ukraina laste joonistusi saavad Toompeale tulla vaatama kõik. Vajalik on näidata dokumenti. Pildid on vaatamiseks väljas kuni 14. juunini.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad