Reklaam sulgub sekundi pärast

Abistatud enesetapu teenuse pakkuja astus kohtu ette: keha on minu hinge, mitte riigi oma

"TV3 uudised"

Tartu Maakohtus algas kohtumenetlus Paul Tammerti üle, kes pakkus soovijaile abistatud enesetapu teenust ja seda omatehtud gaasiseadeldise abil. Kaks inimest seeläbi ka surid, kolmas jäi ellu, kuna ta ei järginud Tammerti sõnul piisavalt täpselt antud nõuandeid. Tammerti sõnul kuulub keha inimese hingele, mitte riigile.

Eestis keelatud abistatud suitsiidi teenust pakkunud Paul Tammert jõudis kohtumajja vaid mõni minut enne kohtuistungi algust. Istung ise kuulutati kinniseks.

Kohtualune Paul Tammert kinnitas "TV3 uudistele", et abistatud surmateenust ajendas teda pakkuma oma ema kurb lõpp, kes ootas surma kolm aastat. "Põhiseaduse paragrahv 18 ütleb, et kedagi ei tohi piinata ega väärikust alandada. Kui inimene ei taha [elada], minu arusaamas inimene on vaba ise otsustama, mida ta oma kehaga teeb. Keha on minu hinge oma, mitte riigi oma. Ühelgi riigiametnikul pole õigust öelda, millal ma pean surema või millal ma võin surra," ütles Tammert, kes esmalt hindas inimese vaimset tervist ja adekvaatsust, et ta oleks võimeline ise otsustama. Samas pidi tema jaoks olema inimese füüsiline tervise piisavalt parandamatu, et enda elu lõpetada.

Tammert rentis inimesele enda ehitatud gaasiseadme, millega oli inimesel võimalik endalt elu võtta. "Gaasipliidiga saab samamoodi tappa väga hästi. Aga lihtsalt sümboolselt, et sa ise vajutad nupule. Ega seal rohkem midagi keerulist ei olnud," ütles Tammert. Kaks inimest seeläbi ka surid, kolmandal see ei õnnestunud, kuna ta ei järginud Tammerti sõnul piisavalt õigesti nõuandeid.

Praegu kehtiva õiguse järgi puudub regulatsioon, mis võimaldaks ühel inimesel kellegi elu ja tervise üle otsustada. Veel vähem võib seda teha inimene, kellel puudub tervise hindamiseks ja selles vallas tegutsemiseks igasugune pädevus.

"Paul Tammertile on esitatud süüdistus ebaseaduslikus majandustegevuses. Täpsemalt selles, et ta tegutses tegevusalas – tervishoiuteenuse osutamisel – milleks on vaja konkreetseid lube, väljaõpet, kogemust, haridust. Temal seda ei olnud ja selle tõttu prokuratuur on talle sellise süüdistuse ka tänase seisuga esitanud," ütles Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kairi Kaldoja.

Kui palju inimesed Tammertile surmateenuse eest maksid?

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad